Güzel Burun Nedir

Güzel Burun Nedir? Güzellik algısı bir çok etkiye açıktır. Demek istediğim bir şeyi veya bir uzvu güzel buluyor olmak sadece içsel bir güdü ile olmaz. Gençliğinizde güzel bulunan bir film artistinin "burnu" aklınıza nakşedilmiş olabilir. Ve yıllar sonra size birisi güzel burun nedir? diye sorsa "o" artisti tarif edebilirsiniz. Aslında üzerinde çok ta düşünmeden refleks olarak gelir bu düşünce ve cevap.

Güzel Burun Nedir

Hastalarımdan bir kısmına soruyorum sence "şu şu" film artisti güzel mi? Burnu güzel mi diye. Ve resmini de göstermiyorum. Şöyle bir düşünüp, evet "güzel" diyorlar. Sonra resmini açıyorum ve gösteriyorum "o" artistin burnunun ne kadar defolu olduğunu. Fakat insanların algılarında o burun güzel olarak kalmış oluyor.

Neden?

Güzellik algısı, adı üzerinde çok ta ölçülüp biçilen bir şey değil aslında. Elinize mezurayı alıp, ölçüp, biçip bir şey için güzel diyemezsiniz. Moda, o sıralar güzel olarak medya önüne çıkartılan her hangi bir şey, sevilmeyen bir kişinin o uzvunun tam tersi olarak ta düşünebilirsiniz "güzeli".

Gelin son 5 senede oldukça değişen bir güzel anlayışı üzerinden devam ettirelim yazımızı. Zayıflık, zerafet, incelik, sportmen bir vücut uzun süredir bir "ideal" olarak hayatımızdaydı. Kadınların kalçasının küçük, sıkı ve sportif biçimde gözükmesini biz "güzel" ve "ideal" olarak algılıyorduk. Gün geldi "ana akım medya" bir nedenden ötürü, kocaman , çıkık kalçaları çarşaf çarşaf yayınlayarak gözümüze sokmaya başladı. İlk önce yadırgandı, sonra alışıldı ve en sonunda da talep edilir oldu.

Şu an popo büyütme, kalça yapmak için yağ transferleri ile oldukça çaba sarf ediyoruz.

Peki "burun" daki güzellik anlayışında böyle bir değişim oldu mu? Oldu evet, haberiniz yok. Plastik cerrahideki gelişimleri son 10 senedir çok dikkatle takip eden bir hekimim. Neredeyse düzenlenmiş bütün kongre , toplantı ve kurslara katılıyorum. 10 sene önce kendine güvenli bir biçimde bu budur, diyen kerli ferli adamların şu an söylediklerinin tam tersini yine aynı kendinden emin tavırla söylediklerini görüyorum.

20 sene öncesinde burun estetiği, kemik ve kıkırdak dokunun iyice alındığı, burun ucunun oldukça kaldırıldığı bir nevi burun küçültme cerrahisi tadında bir anlayışta yapılırdı. Sosyal ve ekonomik nedenlerden ötürü sadece az bir kişi tarafından yapıldığı için, toplumda "estetik" yaptırmış kişiler "az" dı. Bu nedenle yadırganması kolaydı. Parmakla işaret edilir "estetikli" denirdi. Karşı cephe az sayıda olduğu için de yukarıda popo bahsinde anlatmaya çalıştığım süreç burada işlemedi. "Estetikli" burun görüntüsüne alışılamadı ve 20 sene önceki biçimle yapılmış burunlar hiç bir zaman "güzel" kabul edilmedi. Tabi bunda bazı haklı gerekçeler de mevcuttu. Bu kadar kemik ve kıkırdak doku çıkarıyor olmak bir çok fonksiyonel ve yapısal hasarı da yanında getiriyordu. Şekil bozuklukları, nefes alma bozuklukları da olunca bu çok kaldırılmış, küçültülmüş burunlar "güzel" olmadı.

Bu burunların güzel kabul edilmemesi, 10 sene önce başka bir akım doğurdu. Aman çok küçültmeden burun estetiği yapalım diye bir takım "idealler" ortaya kondu. Burun anatomik estetik ünitelere ayrıldı ve bu üniteler arasında bir takım matematiksel oranların idealleri oluşturuldu. Bu ideallere ulaşmak için radiks adını verdiğimiz, halk arasında "burun kökü" denen, burunun alınla birleştiği yer yüksek tutulmaya başlandı. Öncesi-sonrası'larda  bu bölge özellikle vurgulanarak bir "doğrusu budur" kavramı geliştirilmeye çalışıldı. Fakat bu vurgu, halkta yeterli karşılık görmediğinden dolayı, şu sıralar tekrar burun kökünde daha oyuntulu burunlar yapılmaya başlandı.

Tabi sizler sosyal medyada sıkça  pompalanan "güzel" burun fotoğraflarında 2-3 senedir bir değişiklik görüyorum. Burun uçları gittikçe uzuyor. 10 sene önceki anatomik estetik ünite anlayışının matematiğine oldukça ters olan bu burunlar, şu an güzel kabul ediliyor. Burun ucunun uzaması aslında bir güzellik arayışından ortaya çıkmadı tabii ki. Burun ucu düşmesi ve supratip deformitesi adı verilen burun estetiği komplikasyonlarından mümkün olduğunca uzaklaşabilmek için, burun uçları yükseltildi. Biz bunlara over-project burunlar diyoruz. Fakat şimdinin güzeli bu burunlar gözüküyor. Bu vurgulanmaya ve doğrulanmaya çalışılıyor.

Bakalım gelecek 5 senede neler değişecek?

Ben söyleyeyim. Güzel olmanın algısı ne yönde gelişecekse, "güzel burun" da o yönde gelişecektir. Şu anda bütün dünya, kendi hayatını gözler önüne serme yönünde bir eğilim gösteriyor. Tatillerimiz, yemeklerimiz, vücutlarımız, doğumlar, ölümler, acılar, sevinçler her duygu ve durumumuz göz önünde. Ve sosyal medyadan aldığımız tepkilere göre, paylaşımlarımız şekilleniyor. Hangi paylaşım "like" alıyorsa, o güzel kabul ediliyor.

Ben gelecek 5 senede daha çarpıcı burun ve yüz hatlarının daha "güzel" bulunacağını öngörüyorum. Daha keskin hatlı burunlar, daha etli ve kavisli yanaklar ve dudaklar ile buluşacaktır. Bu burun ameliyatı ile birlikte dudak, çene, yanak ve alın müdahalelerinin de artacağı anlamına geliyor.

Peki biz nerede duruyoruz?

Ben "sosyal medya kötü, dünya bakın nereye gidiyor?" culardan değilim. Evrim denen olgunun hayatımızın her alanında halen yaşadığını görmek ve bu dinamizmde olmak hoşuma gidiyor. Fakat bu bilgi yoğunluğunun, bu "post" patlamasının arasında yanlışa savrulmadan durmanın önemine inanıyorum. Sağlam durabilmenin ama bir yandan da gelişebilmenin tek çıpasının, "insan sağlığı" olduğunu düşünüyorum. Gelişen teknoloji ve farklılaşan anlayışların insan sağlığı ve sürdürülebilirliği anlamında bütün nimetlerinden faydalanıyorum.  Fakat daha yavaş adım atmanın da yeni gelişmelerin sonralarını da görebilme avantajına sahip olduğu için, insan sağlığı anlamında daha doğru olduğunu düşünüyorum. Rüzgarların hızlı yön değiştirdiği şu zamanda, güvenli liman olmanın huzurunu yaşamak bence önemli.

Mert Demirel'in güzeli nedir?

Bu soruya tek kelime ile cevap vermek gerekirse, bu UYUM olacaktır. Estetik, plastik müdahale geçirmiş burun, sonradan yapıştırılmış gibi durmamalıdır. Hem ruhuna hem de bedenine. Geniş yanaklı bir yüzde uygulanan aşırı daraltılmış bir burun güzel değildir mesela. Ya da 50 yaşında, aktif çalışma hayatı olan bir kadının aşırı kaldırılmış burnu güzel gelmemektedir bana.

Sağlıklı, işlevsel, yüzü ile bir ahenk içinde olan bir burun benim güzelimdir. 

Burun Estetiği ile ilgili tüm sorularınızın cevabını http://www.mertdemirel.com/burun-estetigi/ sayfamız da bulabilirsiniz, incelemenizi tavsiye ederiz.

Güzel Burun Nedir, Güzel, Burun, Nedir


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ