GÖZALTI MORLUKLARI NASIL GEÇER?

Gözlerin altında oluşan koyu renkli halkalar sadece kadınların değil, erkeklerin de kabusudur. Kadınlar göz altlarında oluşan bu morlukları kapatıcı ve pudralar yardımıyla bir miktar gizleyebilseler de, erkeklerde koyu renkli göz altları kişiyi gerek sosyal gerekse psikolojik açıdan rahatsız edebilir.

Neden oluşur?

Stresli bir yaşam, sağlıksız beslenme, yetersiz su tüketimi, az uyku, sigara ve içki tüketimi gibi konular göz altlarındaki koyu renkli görüntüyü tetikleyebilir. Bunlara bağlı olmaksızın sadece genetik olarak da göz altları koyu görülebilir. Gözlerinizin altında görülen bu koyu renkler, sadece cildin renk değiştirmesi değildir. Göz altı cildi renk pigmentlerinden yoğun olabilmektedir fakat ana sebep, gözaltında bulunan derinin inceliğidir. Göz altı cildi oldukça ince ve şeffaf yapıda olduğu için cilt altında bulunan kan damarları cilt yüzeyine koyu renkli bir yansıma olarak görülür.

Neler yapılabilir?

Koyu renkli göz altlarından muzdarip birçok kadın, onları makyaj öncesi kapatıcı ile örterek kamufle eder. Ancak kimi zaman bu koyu renkli görünüm o kadar fazladır ki, makyaj ile kapanma mümkün olmaz. Aksine ten rengi baz uygulandığında daha da dikkat çekici hale gelen durumlar da olabilir.

İlk önlem olarak yeterli su tüketimi ve düzenli uyku ile koyu renk görünüm için önlem alınsa da, kesin ve daha etkili bir sonuç için uygulanacak etkili bir takım işlemler vardır;

1- Işık Dolgusu

2- Mezoterapi

3- PRP

4- Laser uygulamaları

Işık Dolgusu Nedir?

Flaş kullanmadan yüz fotoğrafı çektiğinizi düşünün. Çevreden gelen doğal ışık, yanak, burun sırtı ve alın kısımlarınızı daha parlak gösterecektir. Bunun nedeni bu bölgelerin konveks (dışbükey) olmasıdır. Konveks bölgeler ışık tutar. Bunun tam tersi iç bükey yani çökük bölgeler "gölge" tutar.

Gölge kısımlara yapılan dolgu, bu bölgeyi dış bükey hale getireceği için, ekstra ışık tutulmasını sağlayacaktır. Bu bölgeler dolgu uygulandıktan sonra daha parlak ve ışıklı gözükecektir. Bu sebepten dolayı uygulamanın adı "ışık dolgusu"dur.

Çok ileri durumlarda her bir gözaltına uygulanacak dolgunun miktarı da artış gösterir. Uygulama ağrılı ya da acılı değildir. İşlem öncesinde bölgeye sürülen lokal anestezik krem ile iğne girişi belirgin şekilde hissedilmez. İşlem 15 dakika kadar kısa sürer ve etkisini anında gösterir.

Işık Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

İşlemin başarısında en önemli faktör kullanılan dolgunun kalitesi ve bu dolguyu uygulayan hekimin yetkinliğidir. Mutlaka işlem öncesi hangi marka ürün kullandığını ve dolgunun Amerikan FDA onayı olup olmadığını kontrol edin. Düşük fiyatlara merdiven altı olarak tabir edilen merkezlerde yapılan dolgular ile güzelleşmek isterken, ciddi problemlerle karşılaşmak da olasıdır.

Dolgu maddelerini üreten firmalar ürünleri ile ilgili kalıcılık süresinin 1 yıl olduğunu belirtseler de, bu süre dolgunun içindeki son molekülün erime süresidir. Ortalama 9-10 ay içinde yapılan dolgu büyük ölçüde erimiş olur ve hasta isterse bu süreç içinde tazeleme işlemi yapılabilir.

GÖZALTI, MORLUKLARI, NASIL, GEÇER?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ