Göz Kapağının İçe ve Dışa Dönmesi

göz
göz kapağı estetiği alt göz kapağı estetiği kaş estetiği
göz kapağı düşüklüğü göz kapağı dönmesi göz kapağı tümörleri ve tedavisi

Göz Kapağının İçe ve Dışa Dönmesi

Vücudumuzun dış dünya ile direk bağlantı kurduğu yegane organ olan gözün estetik görünmesi, geçmişten bugüne dek oldukça önemli olmuştur. Ancak gözde sadece estetik olarak değil, işlevsel olarak da sorun teşkil eden birçok problem plastik cerrahi ameliyatları ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir. İşte bu işlevsel sorunlara Ekropion (göz kapağının dışa dönmesi) ve Entropion (göz kapağının içe dönmesi) problemlerini sayabiliriz.

Gözün sağlıklı bir şekilde görebilmesi için, gözün saydam tabakasının gözyaşı sıvısı ile sürekli ıslak kalması gerekir. Gözyaşının düzgün şekilde dağıtılması ise sağlam göz kapakları ile olur. Eğer göz kapaklarında içe ya da dışa dönme gibi problemler varsa, gözyaşı dağılımı kontrolsüzce gerçekleşecektir. Kapaklar işlevselliğini yitirdiği için dışarı akan gözyaşı sıvısı, gözün saydam tabakasını korunmasız bırakır ve gözde hasar oluşturabilir. Bu yüzden erkenden tedaviye başlanması gereken, ertelenmeyecek bir sorundur.

Ekropion ve Entropion hastalarının aşırı sulanma, batma, ağrı ve çapaklanma gibi şikayetleri olur. Bu durum kişinin hayat kalitesini ve günlük yaşamını olumsuz olarak etkileyebilir. Özellikle göz kapağının içe dönmesi, kirpiklerin göze değebilme durumundan ötürü oldukça rahatsız edicidir. Her iki problem de birçok nedenden ötürü oluşabilir. Bunlara yaşlılık, travma, çeşitli tümöral lezyonlar, ameliyat ve göz kapağı estetiği gibi başlıkları sayabiliriz. Başarılı bir tedavi için, problemin nasıl ortaya çıktığının saptanması önemlidir.

Ekropion ve Entropion’un kalıcı tedavisi cerrahi operasyondur. Ameliyat zamanına kadar gözün korunmasız kalmaması için, hekim tarafından verilen damlalar kullanılır. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleşir. Ameliyattan sonra bir ya da iki gün göz kapağının kapalı kalması istenebilir.Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
Göz, Kapağının, İçe, Dışa, Dönmesi
TANITIM FİLMLERİMİZ