Göz Kapağı Estetiğinde Dolgu

Bu konuyu alt ve üst göz kapağı estetiği olarak ikiye ayıralım. İlk önce üst göz kapak estetiğinde dolgunun yerinden bahsedelim.

Üst göz kapağı

Gözlerinizin şeklini, duruşunu ve enerjisini beğenmiyorsunuz. Tam olarak nedenini ise kestiremiyorsunuz. Bazen sıkıntıyı tespit etmek çok kolaydır. Üst göz kapağında ciddi bir cilt fazlalığı vardır. Fakat bazen problemi tespit etmek kolay olmaz, bazen de birçok problem iç içe girmiş olabilir.

Kaş, kafatasının orbita denen göz boşluğunun üst kenarı hizasında yer alır. Bu kaş bölgesi ile üst göz kapağı katlantısı arasında düzgün bir cilt ve geçiş olmalıdır. Katlantı, kirpik hizasından 6-8 mm yukarıda yer alır. Her katlantı gibi bir miktar içe doğru çöküntü gösterir. Bu çöküntünün, katlantının üst kısmındaki kapak bölgesinde olması normal değildir. Kişiye çökük ve baygın bir bakış verir.

Bu bölgenin dolgunluğu gençlik özelliğidir. Fakat düz bir yüzeyden daha kabarık olmamak şartı ile. Bu bölgedeki çöküntüyü doldurmak daha genç ve dinamik bir bakış yaratır.

Ben bu bölge için daha çok yağ enjeksiyonlarını tercih ediyorum. Kişinin kendi yağ dokusu özel bir kanül ile alınır ve inceltilmiş bir biçimde bu bölgede cilt altına uygulanır. Hastaya alt kapak estetiği de uygulanacak ise bu yağ doku alt kapaktan da alınabilir.

Alt göz kapağı

Kafatasının orbita denen göz boşluğunun alt kenarı hizası, göz ile yanak bölgesinin birleşim yeridir. Bu orta yüz (yanak) bölgesi ile alt göz kapağı arasında düzgün bir cilt ve geçiş olmalıdır. Bu bölgede daha çok göz torbası denen yağ fıtıklaşmalarına rastlansa da, bazen yağ doku erimiş olabilir. Kimi zaman da daha önce yanlış yapılan alt kapak estetiği sırasında aşırı biçimde alınmış ya da orta yüz bölgesinde olması gereken yaş doku aşağı biçimde yer değiştirmiş olabilir. Her ne sebeple olursa olsun, bu bölgedeki yağ doku kaybı "atrofik" dediğimiz çökük göz yapısına neden olabilir.

Çökük göz yapısı tedavisinde 3 metot kullanılabilir:

1- Hyaluronik asit enjeksiyonları: Halk arasında kısaca "dolgu" adı verilen ticari preparatlar bu bölgeye uygulanabilir. Dikkat edilmesi gereken;

                - kaliteli bir ürün kullanmak

                - aşırıya kaçmamak

                -dolguyu derin plana uygulayabilmek

                -dolguyu damar içine vermemektir.

2- Alt göz kapak estetiği sırasında göz içerisinde yerleşen fazla yağ doku bu bölgeye kaydırılabilir. Sadece uzman bir plastik cerrahi uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

3-Orta yüz germe: Birçok probleme çare olabilecek bu yöntem, alt kapak çöküklüğünün tedavisi için uygun olabilir.

Göz, Kapağı, Estetiğinde, Dolgu


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ