GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ SONRASI İŞLER YOLUNDA GİTMEDİĞİNDE…

Üst kapaktaki fazla cilt, düşük kaşlar, gevşemiş cilt dokusu, göz altlarında oluşan torbalanmalar ya da çukurluklar, göz küresine bir oyuk görünümü veren yağ yoksunluğu, sizi yaşlı ve yorgun gösteren koyu renkli göz altları. Bu saydıklarımızın tümünün ehil ellerde tedavisi mümkün. Uzun zamandır aklınızda olan göz kapağı işlemi için nihayet bütçenizi ve zamanınızı denk getirdiniz ve bu isteğinizi hayata geçirdiniz. Peki ama yaptırdığınız göz kapağı estetiği ya sizi mutlu etmezse?

Göz Kapağı Estetiği Ciddi Bir İştir

Göz kapağı alan olarak yüzde küçük bir yer kaplasa da ifadeye etkisi büyük. Dolayısıyla burada olan herhangi bir olumsuzluk, yüzdeki tüm diğer organların da görüntüsünü etkiler. Göz kapağı estetiği her ne kadar basit görünse de, aslında oldukça meşakkatli ve özen isteyen cerrahi bir iştir. İçeride yapılacak sayısız hamle vardır ve bu hamlelerin her biri neredeyse milimetrelik hassasiyet isteyen yüksek bir cerrahi teknik gerektirir. Eğer göz kapağı estetiği yaptırdığınız hekim ve merkez size bu yüksek cerrahi hizmeti veremezse, iyileşme döneminden sonra bu kez de farklı sorunlar hastayı mutsuz edebilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Ne Gibi Sıkıntılar Oluşabilir?

1- Asimetri: Her iki gözün ovalliğinin birbirinden farklı olması. Genellikle alt kapak estetiği sonrasında gelişir. Gözün dış birleşim kısmının simetrik biçimde düzeltilememesi nedeniyle oluşur. Bir taraftan fazla cilt çıkarıldığında da bu simetri bozukluğu gelişebilir.

Her ne kadar, biz hastalarımıza mutlaka milimetrik düzeylerde ufak farklılıklar olabilir desek te, bazen bu asimetri gözü çok rahatsız eder.

Tedavisi; İyileşme dönemi tamamlandıktan sonra tekrar ufak bir işlem gerektirir.

2- Bakışlarda yorgunluk: Hastalar, Bakışlarını güzelleştirmek için bu ameliyatı olmaktadırlar. İyileşmedikleri gibi, bazen daha da "bayık" bakışlar ortaya çıkabilir.

Bu problemin iki nedeni olabilir: üst göz kapağının dış kısmından yeterince alınmazsa, ya da çok fazla yağ doku çıkartılırsa.

Tedavisi: İyileşme dönemi beklenmeksizin, eksik kalan doku çıkartılabilir, ya da eksik yağ doku tamamlanabilir.

3- Kaş-kirpik mesafesine dikkat etmeme: Özellikle erkek hastalarda daha sık rastlanan bu problemde kaşların doğal düşüklüğü gözetilmeksizin fazla cilt çıkartılır. Bunun sonucunda kaş-kirpik mesafesi kısalarak, daha da yorgun bir bakış oluşabilir. Hasta “hiç ameliyat olmamış gibiyim” der.

Tedavisi; İyileşme dönemi beklendikten sonra kaş kaldırma işlemleri ile düzeltilebilir.

4- Dikişlerin görünmesi (iz kalma): Göz kapağı yapı itibari ile çok izle iyileşen bir bölge değildir. En deneyimsiz ellerde bile iz kalmayabilir. Fakat dikiş sırasında cilt tabakasının hemen altındaki dermal tabaka karşı karşıya getirilmezse, beyaz renkli kalın bir iz kalır.

Tedavisi: Tekrar dikmektir.

5- Gözün açık kalması: En sık rastlanan durum; gözlerin uykudayken bile açık kalmasıdır. Eğer üst kapakta gereğinden fazla miktarda deri alınırsa, kapalıyken gözü örtecek yeterli cilt olmadığı için göz küresi aralık kalır. Bu gözde aşırı kuruluk, kanlanma, batma gibi istenmeyen durumlara neden olabilir.

6- Çöküklük: Sık yaşanan başka bir durumda; gözaltı torbalarını düzeltmek için fazla miktarda yağı gözaltlarından almaktır. Eğer gözaltlarında gerekli miktarda yağ doku olmazsa bu kez de torbalı değil, çökük bir görüntü oluşur ki bu da kişiyi olduğundan daha yorgun gösterir. 

7- Enfeskiyon: Steril olmayan koşullarda yapılan uygulamalarda gözde enfeksiyon oluşabilir. Operasyon sonrası hekimin tavsiyelerine uyulmaz, ilaçlar içilmez ve sigaraya başlanırsa iyileşme uzayabilir.

Ucuz Merkezlere Dikkat

Sadece göz kapağı estetiğinde değil, tüm işlem ve uygulamalarda maddiyat her zaman, herkes için önemli olan bir konudur. Ancak bu önemli husus, hiç bir zaman tercih sebebi olmamalıdır. Çoğu zaman hastalar düşük fiyatın cazibesine kapılarak üst göz kapağı estetiğini bilinmedik merkez ve kurumlara yaptırdıktan sonra, oluşan sorunları düzelttirmek için daha çok para harcar. Her işlemde revizyon, yani “olmamışı düzeltme” ya da “daha iyi duruma getirme”  hem daha zor, hem daha maliyetlidir. Kimi zaman revizyon ile bile düzeltilemeyecek problemler de oluşabilir.

GÖZ, KAPAĞI, ESTETİĞİ, SONRASI, İŞLER, YOLUNDA, GİTMEDİĞİNDE…


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ