GÖZ ALTI TORBALARI AMELİYATI

Gözaltlarında oluşan torbalanma tipik yorgunluğun ifadesidir. Ne kadar dinlenmiş olursanız olun, gözaltı torbalarınız varsa o yorgun ve cansız ifadeyi yüzden silip atmak neredeyse imkansızdır. Bu torbalanmalar şiş görünür, bu yüzden göz şeklinizi de olduğundan daha ufak gösterir. Alkol, stresli yaşam, uykusuzluk ve çeşitli ilaç kullanımına bağlı olarak artabilen gözaltı torbalanması şikayeti, kimi zaman da bu etkiler yokken tamamen kalıtımsal olarak da oluşabilir.

Gözaltı torbası için yapılan alt göz kapağı estetiğinde, alt kapaktaki yağ fıtıklaşmaları homojen bir şekilde bölgeye yayılabilir ve fazla yağ alınabilir. Bu işlemin ehil ellerde yapılması oldukça önemlidir. Çünkü gerektiğinden fazla yağ çıkarımı durumunda, bu sefer de gözde çökük bir görüntü oluşur. Bu sebeple alınması gereken miktar önemlidir.

Torbalanmanın aksine çöküklük şikayetlerinde ise bölgeye yağ enjeksiyonu ya da dolgu uygulamaları yapılabilir. Bu şekilde daha düz ve daha iyi bir gözaltı yüzeyi elde edilebilir. Cerrahi olan işlemlerde gözaltında belirgin bir iz olmaz. Çünkü izler ya kirpik dibine gizlenir, ya da içerden atıldığı için hiçbir şekilde görünür olmaz.

Alt göz kapağı estetiğinde hafif bir ödem ve morluk oluşabilir, ancak bu birkaç gün içinde hızla yüzü terk eder. İyileşme döneminden sonra yüz çok daha genç ve fresh görünen bir ifadeye sahip olur.

Ameliyattan önce kan sulandırıcı etkisi bulunan bütün ilaçları 1 hafta öncesinden kesmeniz gerekir. Eğer kullanıyorsanız kanamayı arttırıcı özelliği bulunan bütün vitamin, besin katkısı ve bitki çaylarını 3 gün öncesinden de bırakmak gereklidir. Hastanın sakin ve dinlenmiş, kararlı bir ruh hali içerisinde ameliyata girmesi önemlidir.

Nasıl Bir Süreç?

Gözaltı Torbalanması şikayeti nedeniyle yapılan alt kapak ameliyatı genellikle genel anestezi altında tercih edilir. Alt göz kapak ameliyatı, tek başına yapıldığında yaklaşık 2 saat kadar sürer. Kirpik diplerinden yapılan kesi ile başlanır. Eğer sadece yağ dokuya ufak müdahaleler yapılacaksa, göz kapağının iç tarafından da girilebilir.

Cilt ve kas doku beraber kaldırılır. Fıtıklaşan yağ doku bölgesine ulaşılır. Gerekli kısımlar çıkartılır. Gerekli kısımlar ise, göz torbalarının hemen altında yer alan çukur bölgeyi düzeltmek amacı ile yeri değiştirilir.

Fazla cilt ve kas doku çıkartılır. Göz kapağı iyileşirken aşağı doğru sarkmasını engellemek amacıyla, kas doku yukarı doğru asılır. Bu manevra göze bir miktar badem şekli de verecektir. Daha sonra dikişler konur ve pansuman yapılır. Göz altı bölgesi hızla düzelerek 1. ayda normalleşir. Fakat tam anlamıyla ameliyatın oturması daha uzun süreyi aşabilir.

Ne kadar iz kalacak?

Gözaltlarında izler ya içerden yapılır, ya da kirpik dibine gizlenir. Bu yüzden alt kısımlarda iz görünmesi söz konusu değildir.

GÖZ, ALTI, TORBALARI, AMELİYATI


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ