ESTETİKTE DOĞRU BİLGİYE NEREDEN ULAŞILIR?

Aklınızın bir köşesinde bilgi almak istediğiniz bir konu var. Bu belki yıllardır hakkında araştırma yaptığınız bir operasyon, belki de sadece fiyatını merak ettiğiniz bir işlem. Arama motoruna işlemin adını yazdınız ve karşınıza çıkan milyonlarca bilgi arasında gezinmeye başladınız. Peki ama her okuduğunuz gerçekten doğru mu?

İnternetteki Bilgi Kirliliği

Sosyal mecralar söz konusu estetik operasyonlar olduğu zaman, ne yazık ki gerçek bir bilgi kirliliği içinde. Burada hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu ayırt etmek oldukça önemli. Çünkü yanlış bilgilendirme, hastaların yanlış karar vermesine hatta belki de uzun zamandır hayalini kurduğu değişimden vaz geçmesine bile neden olabiliyor. Doğru ve yanlışın ayrımını yapmak için dikkat etmek gereken bazı önemli konular var.

İmzasız makale ve bilgileri önemsemeyin

Öncelikle sosyal mecralarda operasyon ve işlemler hakkında okuduğunuz bilgi ve makalelerin altında mutlaka güvenilir bir hekimin imzasını arayın. Bu tip bilgilere en rahat hekimin kendi kişisel web sitesi üzerinden ulaşılabilir. Yine güvendiğiniz hekimlerin, basında yayınlanmış olan haber ve videoları da hasta için yol gösterici olacaktır. Ancak çeşitli forumlarda yayınlanmış ve altında hangi hekim tarafından kaleme alındığı bilinmeyen bilgiler, gerçeklikten uzak olabilir ya da yanıltıcı ibareler içerebilir.

Çok Büyük Vaatlere, Çok Düşük Rakamlara Dikkat!

Çok fazla şey vaat eden üstelik de bunu çok düşük fiyata yapan merkezlerin güvenilirliği konusunda lütfen şüpheci olun. Ucuz fiyat için birçok konudan taviz vermek ve malzemelerde daha düşük maliyetli olan düşük kaliteli seçimler yapmak gerekir. İnternette sağlığınızı hiçe sayan bu tuzaklara lütfen dikkat edin.

Forumlara Dikkat

Özellikle forumlarda bu operasyonları daha önce yaşamış kişilerin fikir ve yorumlarını buluşturduğu çeşitli havuzlar vardır. Bu havuzlara herkes kendi başından geçen süreç hakkında notlar bırakırken, sıklıkla bir hataya düşülür. O hata da, kişinin kendi yaşadığı sürecin aynısını bir başkasının yaşayacağını düşünerek yönlendirme yapmasıdır.

Herkesin iyileşme dönemi farklı, her hekimin ameliyat tekniği değişik olabilir. Bununla doğru orantılı olarak da her hastanın bir operasyon hakkındaki iyileşme süreci farklılık gösterir. Ağrı eşiği çok düşük olan bir hasta uzun uzun istirahat etmişken, aynı operasyonu geçiren bir başka hasta çok daha kısa sürede normal hayata dönebilir. Dolayısıyla hastaların forumlardan bilgi alırken, burada yazanları bire bir kendi yaşayacakmış gibi düşünmesi doğru olmaz.

Kişisel Hesaplar

Teknoloji çağında bilgiye ulaşmak artık her zamankinden daha kolay olduğu için, doğru bilye ulaşmak adına güvendiğiniz bir hekimin sosyal medya hesaplarını takibe alabilirsiniz. Bugün birçok hekim sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta, hatta yayın ve makalelerini bu platformlardan duyurmaktadır. İnstagram ve facebook gibi mecralar doğru bilgiye ulaşmak ya da hekiminizin çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak adına sizlere yardımcı olur.

Ya Yeterli Gelmezse?

Eğer hekiminizin web sitesindeki makaleler sizin için yeterli gelmediyse, ya da hala cevap arayan sorularınız varsa o zaman atılacak en doğru adım hekiminizin ofis ya da muayenehanesini arayarak kendi asistanlarından bilgi ya da randevu istemektir. Özellikle kombine estetiğin (birden fazla işlemin tek bir operasyonda yapılması) söz konusu olduğu hastalarda, yanıtlar daha kişisel olduğu için, standart bilgi veren makalelerin yeterli gelmediği durumlar olabilir. Böyle zamanlarda kendi durumunuz için en sağlıklı bilgiyi birebir hekimizin ofisini arayarak talep edebilirsiniz.

ESTETİKTE, DOĞRU, BİLGİYE, NEREDEN, ULAŞILIR?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ