Estetik Cerrahi Evliliği Kurtarmaz

estetik cerrahi evliliği kurtarmaz

Değişim bir adım atmakla, yani karar vermekle başlar. Bu karar anı, yıllardır beyinde dönüp dolaşan bir düşüncenin ürünü de olabilir, aniden belirmiş bir gereklilik sonucu da olabilir.

Bu "aniden" belirmeler, ayna karşısında kendini beğenmekten çok , başkasına beğendirmek amacıyla olmaktadır.

Ve bu "ani" istekler çoğu zaman hüsranla biter.

Evliliklerinde problem yaşayan kadın ya da adamlar için estetik operasyon; sıklıkla başvurulan bir yoldur. Derhal araştırma sürecine girilir, en iyi doktorlar bulunur, konsültasyon için randevular alınır. Doktorunuzun size yönelteceği “ameliyattan sonraki beklentiniz nedir?” sorusu için verilecek en yanlış yanıtlardan biri: “evliliğimi kurtarmak” olur.

Değişimin Nedeni

Beğenilmek güzel bir duygudur. Ama ayna karşısında insanın kendini "tamam" hissetmesi daha doyurucudur. Yaşadığımız bu hızlı çağda, kariyer basamakları bazen ufak tazelik ve güzellik dokunuşları gerektirebilir. Kişilikte yaşanan gelişim ve dönüşüm, fiziki bir değişimle de taçlandırılmak istenebilir. Yani estetik cerrahi anlamında değişim için bir çok sağlıklı neden sayılabilir.

Yanlış Motivasyon

Bir de değişim isteğinin yanlış nedenleri vardır. Eşe dosta caka satmak, daha zengin olduğunu belli etmek, cesaretini sınamak ve göstermek ve en kötüsü de "eş"le arayı düzeltmek.

İyi Günde – Kötü Günde denklemi

Evlilikler çağlar boyu yaşanan döneme göre anlam değiştirmiştir. Katolik evliliklerden, serbest beraberliklere göre en az insan çeşiti kadar farklı evlilik modelleri vardır. İki insanın bir araya gelmesinin "temel" nedeni olan çoğalma ve soy sürdürme içgüdüsü haricinde, bir ömür boyunca beraber olmasının bir takım sonuçları olur.

Anlaşamamak…

Benim evlilik konusunda ahkam kesmem beklenmemeli. Sosyolog, psikolog, psikiatr değilim fakat yaşanan hayata bir miktar yukarıdan bakınca gördüklerim benim yorum yapmama engel değil.

İki inanın anlaşması çok zor bir olaydır. Ortak amaç ve heyecanları sürdüren çiftler ilk günkü aşkı korur hatta büyütür. Evliliğine bir mana yüklememiş sadece toplum kurallarının arkasına sığınmış kişiler için evliliğin duygusunu korumak bence imkansızdır.

Birbirinden sıkılmış, yorulmuş ve hatta çoğu zaman nefret eden iki insanın, aile ve toplum baskısı ile bir arada yaşama zorunluluğu çok doğaldır ki kavga gürültüyü beraberinde getirir.

Birbirinden nefret eden iki kişi aynı masada yemek yiyebilir, araba kullanabilir, televizyon izleyebilir ama ..

Cinsellik

Birbirinden nefret eden iki kişi sağlıklı bir cinsellik yaşayamazlar. Doğa istediği kadar içgüdüleriyle desteklerse desteklesin bu mümkün değildir. Sevgisizlik, bir noktadan sonra bunu imkansız hale getirir. Ve ortada bir başarısızlık varmış gibi suçlamalar başlar.

-"karnın beni rahatsız ediyor".

-"çok gevşeksin".

-   "çok kilolusun".

-   "iyice kelleştin".

-   "heyecanlanamıyorum, her şey aynı".

..gibi sözler zaten zor olan bir şeyi imkansız hale getirir.

Suçlu Kim?

Ortada yer alan bariz ve koskoca problemi çözmek, çözmeye çalışmak çok zordur. Bu sebeple akla en kolay gelecek çözümler aranmaya başlanır. Bir yandan evdeki hayhuy sürerken, bir yandan plastik cerrah kapıları aşındırılır.

Ücret Meselesi

Bu ücret meselesi bile benim çok sık gözlenlediğim ve başlı başına bir problem olarak gördüğüm bir olaydır. Konuyu bir mizansen ile açıklamaya çalışayım;

Ev hanımı olan bayan, 18 senelik eşiyle anlaşarak meme ameliyatı olmaya karar verir. Tabii ki kendi bütçesi olmadığından ve bir önceki akşam eşi, "başarısızlığına" eşinin fiziki durumunun neden olduğu bahanesini öne sürdüğünden dolayı bu ameliyatı evin erkeği karşılayacaktır.

Kadın, araştırır bir plastik cerrahla anlaşır, parasını kocasından alır, işlem sorunsuzca halledilir, iyileşilir… sonuç?

Tahmin etmek çok güç değil, değil mi?

Mutsuzluk, başarısızlık gibi sonuçlar değişmez ve bu sefer de iki eş arasına bu para mevzusu girer. Yapılan hiç bir işe yaramaz.

Ne Yapmalı?

O zaman evliler estetik ameliyat yaptırmasınlar mı? Yok canım olur mu öyle şey, tabii ki bu muhteşem dünyanın nimetlerinden herkes yararlanacak. Yararlanmalı da. Fakat bir botoks, dolgu, cilt bakımı kararı alırken de, ciddi bir ameliyat kararı alırken de önünü arkasını iyice düşünmek gerekir.

Değişimin mutluluk verdiği, kişiyi hayata bağladığı, yeni heyecanlar yaşattığı bir gerçektir. Fakat bunu yaparken motivasyonunuz hakkında gerçekçi bir biçimde düşünmelisiniz.

Ayrıca Burun Estetiği Sayfamız da dikkatinizi çekebilir

Estetik, Cerrahi, Evliliği, Kurtarmaz


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ