Erkek Burun Estetiği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek Burun Estetiği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler? Erkeklerin burun estetiğinden bekledikleri nedir? Kalkık, ince, kavisli ya da yumuşak geçişli bir hat, daraltılmış burun delikleri midir? HAYIR.

Tam anlamıyla "düzgün" bir burun isterler. Bunun için de "düzgün" burundan benim ne anladığımı anlatmam gerekiyor.
 

Erkeklerde Burun Estetiği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek Burun Yapısı

Erkek burun yapısında sıklıkla sert geçişler, kalın kemerler ve güçlü karakterize özellikler göze çarpar. Burun uzunluğu, yani kökünden ucuna kadar olan mesafe, kişinin ön saç çizgisinden kaşlarına kadar olan mesafe ile benzer olmalıdır. Tabi kellik halinden bahsetmiyorum. Ayrıca dudağın üst kısmından çene ucuna kadar olan mesafe de buna eşit olmalıdır. Kısaca burun yüzü uzunlamasına 3 eşit parçaya böler. Bu oran ve orantı dışında kalan boyutlar bizim düzeltmemiz gereken kısımlardır. Burunu küçültmek maharet değildir.

Küçük bir burun, erkek özelliklerine aykırıdır. Hatta denir ki küçük burunlu bir erkek "pazarlık yaparken" her zaman bir adım geridedir. Ameliyattan sonra gerçekleşecek olan değişim hastanın karakter özelliklerini de yansıtıyor olmalıdır. Bu bağlamda erkeklere imajlarına destek olabilecek küçük yaklaşımlarda bulunulabilir. Örneğin bir ilkokul öğretmeni erkek hasta için hatlarını yumuşatacak bir burun tasarlanırken, orduda hizmet veren asker bir erkek hasta için daha otoriter ve ciddi bir görünüş daha çarpıcı sonuçlar verir.

Burun estetiğinde gerek iyileşme gerekse sonuç faktörünü doğrudan etkileyecek bir etken vardır: cilt yapısı

Ne yazık ki erkekler kalın ciltli olduğu için burun estetiği konusunda kadınlardan bir adım geride.

Kalın ciltli olmak ne demek?

Cilt kalınlığı dışarıdan bakarak anlaşılabilir. Yüzünüze baktığınızda kas dokunuzun üzerini örten cilt tabakasının ince mi yoksa kalın mı olduğunu derinin görünüşünden, tokluğundan, burun kenarları gibi kıvrımlı yerlerden anlayabilirsiniz. Kalın cilt altta yatan kıkırdak, kemik ve bağlantıların fiziksel özelliklerini dışarıdan pek göstermez demektir. Erkeklerin kalın ciltli oluşu onların iyileşme süresini kadınlara oranla bir miktar daha uzatır. Kalın ciltli olmak erkeklere özgü bir özellik değildir, kadınlarda da sık sık kalın cilt durumuna rastlanır.

Erkek Burun Estetiğinde nelere dikkat edilir?

Burnu feminen (kadınsı) gösteren bir takım detaylar vardır. Sıklıkla burun kalkıklığını, burunun ince olmasını, kanatların minimal duruşunu bu detaylar arasında sayabiliriz. Ancak erkek burun estetiğinde hasta ameliyattan sonra da karakterli ve duruşu güçlü olan buruna sahip olmalıdır. Bu sebeple erkek hastalara yapılan Rinoplasti operasyonlarında burun sırtı fazla alınmaz ve burun ucu çok fazla miktarda kaldırılmaz.

Erkekler burun estetiğinde ne istiyor?

Erkekler, konuşma ve kendini ifade konusunda ne yazıkki kadınlar kadar mahir değildir. Bir şeyleri ifade etmek, tarif etmek ve istemek onları zorlayabilir, utandırabilir. Çevresinden duyduğu bölük pörçük ifadeler ile bir şeyler söylemeye çalışır. Bu ifadeler de genellikle "beylik" olup, o kişiye özel değildir.

Kimi zaman hastalar kendi yüz hatlarına hiç yakışmayacağı halde daha ufak ve daha kalkık burunlar talep edebilir. İşte simülasyon çalışması burada hasta ve hekim arasındaki iletişimi kolaylaştıracaktır. Simülasyon ile biz, daha ağırlıklı olarak yandan ve daha az başarılı olarak önden fotoğraflar üzerinde çalışma yapıyoruz. Hastanın ameliyattan sonra ne ile karşılaşacağı hakkında yaklaşık bilgiler vermeye gayret sarfediyoruz. Simülasyonda amaç, tam olarak ameliyattan sonra nasıl bir burun olacağını tahmin etmek değildir. Amaç, hastanın neleri istemediğini anlayabilmek, bizim cerrahi sınırlarımız hakkında hastayı bilgilendirebilmektir. Böylelikle daha gerçekçi beklentiler ve daha mutlu hastalar yaratırız.

Erkek, Burun, Estetiği, Dikkat, Edilmesi, Gerekenler


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ