En İyi Botoksu Kim Yapar?

Botilinum Toksin Uygulamaları

Halk arasında Botoks olarak bilinen bu uygulama kısaca; laboratuvar ortamında üretilen bir ilacın kas dokusunda etki oluşturması esasına dayanır.

Peki en iyi botoksu kim yapar?

en iyi botoksu kim yapar

Yani???

Bir ilaç düşünün! Direkt olarak kas dokusuna uygulanıyor ve o kası gevşetiyor. İyi uygulanıyorsa harika şeyler oluyor, kötü uygulanırsa hüsranla sonuçlanıyor. Botoksu en iyi kim yapar? sorusu devamlı akıllara geliyor.

Evet bu basit gözüken fakat çok fazla detayı olan konuyu dilerseniz sorular aracılığı ile tek tek üstesinden geçelim.

1- Botoks güvenilir mi? Bir zararı olur mu?

Bu ilacın temeli Botilinum Toksin A, molekülüdür. Laboratuar ortamında üretilir. Yaklaşık 20 senedir kozmetik amaçlar ile kullanılmaktadır. Aynı ilaç, bir takım hastalıklarda tedavi amacı ile de kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda istisnai durumlar dışında bir zararı gösterilmemiştir. Uzun süredir uygulanan kişilerde, birikim yaptığına, bir zarar oluşturduğuna dair bir kanıt bir şüphe bulunmamaktadır.

2- Botoks kozmetik amaçlı nerelerde kullanılır?

-   Alın kırışıklıklarında

 • Kaş arası kırışıklıklarında
 • Göz çevresi kaz ayağı tabir edilen kırışıklıklarda
 • Burun üstündeki "bunny lines" adı verilen gülme çizgilerinde
 • Boyun pililenmesinde

3- Botoks hastalıklar dışında başka nerelerde kullanılır?

 • Çene gıcırdatma
 • Migren ağrıları
 • Terleme
 • Belirgin çene kası nedeniyle kare bir yüze sahip olanlarda
 • Alt bacak kalınlıklarında, kasları inceltmek amacıyla
 • Aşırı yüz cildi yağlanma şikayeti olanlarda

4- Botoks hangi tedavilerde kullanılıyor?

 • Blefrospasm ası verilen, göz kırpma bozukluklarında
 • Anüs spasm ve fissürlerinde
 • Şaşılıkta
 • Bazı mide sorunlarında

5- Botoks markaları kalite kalite midir?

Bu aslında kaliteden ne anladığınıza bağlı. Şu an piyasada bulunan 3 adet botoks markasının da içinde benzer moleküller vardır. Birbirine karşı çeşitli üstünlükleri mevcuttur. Kalıcılıkları açısından farklılıklar vardır. Fakat 3'ü de güvenilir markalardır. Tahmin edilebilen sonuçları mevcuttur.

İsimleri; Botox, Dysport ve Ziomin'dir. Her uygulayıcı çeşitli nedenlerden dolayı bu 3 markadan birisini seçer.

6- Çin botoksu nedir?

Öyle bir şey yoktur. Halk arasında etkinliği kısa süren botokslara verilen isimdir.

7- Botoksun kalıcılığı ne kadardır?

Uygulanmasından itibaren 3. günde etki göstermeye başlar ve 1. hafta oturur. Bazı kişilerde bu süreler değişkenlik gösterebilir. Etkisi o andan itibaren azalmaya başlar ve markasına göre 2 ila 7 arasında sürer. Aslında gerçek etki daha uzun sürse bile hastalar kısmen de olsa mimik kaslarını kullanabildikleri günü, etkinliği geçti günü, olarak kabul ederler. Botoksun en iyi uygulayıcıları bile daha ötesini garanti etmezler.

8- Botoks neden yüz çevreside her yere yapılmaz?

İşte bu soru botoks uygulamasının, felsefesinin temel noktasını oluşturur. Bazı yerlerde harikalar yaratan bu ilaç, bazı yerlerde, kaş düşüklüğüne, asimetrilere, konuşma bozukluklarına, görme bozukluklarına yol açabilir.

9- Botoks dudak çevresindeki kırışıklıklara iyi gelir mi?

Kesinlikle evet! Fakat aynı bölgede konuşmanıza yardımcı kaslar da bulunduğundan dolayı, sadece seçilmiş kişilere, deneysel dozlarda başlanıp, yapılmalıdır.

Yoksa düzgün konuşamayan ama kırışıksız bir ağız çevresi elde edilebilir.

10- Botoksu en iyi uygulayan kimdir? Botoksu en iyi kim yapar?

Benim tabii ki!!

Espri yapıyorum elbette, fakat uygulamanın temelinde gereken yüz anatomisi, fonksiyonel anatomi bilgisi, klinik tecrübe, muayenehane sahibi olma becerileri bu işin olmazsa olmazıdır. Bu sebeple en iyi uygulayıcılar genellikle Uzman operatör doktor plastik cerrahlar ve cildiye uzmanlarıdır. Daha sonra klinik tecrübesine göre diğer hekimler gelir.

11- Botoks neden güzellik salonlarında, evlerde uygulanmamalı?

Evet bazı cevaplar acı ama gerçektir. İyice dinleyin bakalım; Botoks iğne aracılığı ile vücuda zerk edilir. Dolayısı ile asepsi ve antisepsinin sağlanması gerekir. Ne olacak canım? diye sorulan bütün bu "kolay" gözüken uygulamalarda ne kadar çok sıkıntı ile karşılaştığımızı hayal bile edemezsiniz. Ayrıca, her ne kadar molekül harika bir ilaç olsa bile, düzgün şartlar sağlanmadığında asimetri, yetersiz sonuçlar neredeyse kaçınılmazdır. Dolayısı ile cevabım tabii ki HAYIRdır. Tabi bunun yasal olarak mümkün olmadığını söylememe gerek yok değil mi?

12- Botoks ile dolgu aynı şey mi?

Değil. Neredeyse 2 hastamdan biri bu sorunun cevabını bilmez. Yani en azından ben anlatana kadar. Dolayısı ile bu çok sık karıştırılan bir durumdur. O sebeple kendinizi bilgisiz hissetmenize gerek yok. Biz anlatacağız ki sizler öğrenesiniz. Sizler ne kadar bilinçi olursanız. Daha iyi hekimleri seçme isteğiniz de o kadar artar. Unutmayın düşük kaliteli uygulayıcılar, sizler bu işi öğrenmeyin, anlamayın isterler. Hem bilgi vermezler hem de kafanızı karıştıracak bir sürü terim ile işleri içinden çıkılmaz hale getirirler.

Bunu kısaca şöyle ifade edebilir. Dolgu 1cc ilk tüpler halinde satılan "dolgu" maddeleridir.  Doldururlar. Hacim verirler. Botoks hacim vermez, doldurmaz… sadece kas gevşetir.

13- Botoks hamilelikte kullanılabilir mi?

Hayır. Teorik olarak plasental kan dolaşımı aracılığı ile bebeğe geçeceği tespit edilmiştir. Dolayısı ile kullanılamaz. Teklif dahi edilemez!! :)

14- Botoks süt verirken kullanılabilir mi?

Hayır. Teorik olarak anne sütüne geçtiği gösterilmiştir.  Dolayısı ile kullanılamaz. Süt verme işi bittikten sonra uygulanabilir. Süt vermeye ara vermeniz de riski azaltmaz. Boşverin, süt verirken botoks uygulatmayıverin. hiç bir şey olmaz. Süt vermenin, verebilmenin keyfini yaşayın.

15- Botoks terlemeyi engeller mi?

Genel olarak engellemez fakat, bölgesel olarak etki gösterir. Yani el, yüz ve koltuk altı ya da nereye uygulanırsa o bölgede lokal olarak terlemeyi etki süreci boyunca keser.

-Anlamadım elim terliyor, işe yarıyor mu yaramıyor mu?

Evet yarıyor. Hem de çok yarıyor. Elde terleyen bölgelere uygulandığında, sizi psikolojik ve sosyal olarak çok rahatsız eden bu olay engellenmiş oluyor.

16- Botoks üstüste yaptırılabilir mi?

Evet. Yılda 2 defa olmak üzere yaptırılabilir. Daha sık ta, bazı özel durumlarda mümkün olur.

17- Botoksu üstüste yaptırırsam, etkisi uzar mı?

Hayır molekülün uzama diye bir etkisi yoktur. Fakaaattt!!

Botoksun etkisi ile bir kaç uygulama sonucunda, öğrenilmiş bir "reflekssizlik" durumu oluşur. Ki bu istediğimiz bir şeydir. Yani siz mimik kaslarını nasıl kullanacağınızı ve nasıl kullanmayacağınızı öğrenmiş olursunuz. En iyi botoks uygulayıcısının bile yapamayacağı bir kazanımdır bu.

18-Botoks yaşlanmayı engeller mi?

Genetik yaşlanma süreci üzerinde bir etkisi yoktur. Fakat mimik kaslarının çalışmasına bağlı, yüz cildinin elastikiyetini kaybetmesini, kırışıklıkların derinleşmesini engeller. Bu botoksun katma değeridir.

19- Botoks yaptırmayı kesince eskisinden daha kötü olur muyum?

Tabii ki hayır. Etki süresi bitince eski mimik kası alışkanlıklarına geri dönülür sadece. Bu da bir galat-ı meşhurdur. Yani şehir efsanesi. Her yaptırdığınız botoks mimik kaslarına bağlı cilt yaşlanmanızı bir süre durdurmaktadır.

En İyi Botoksu Kim Yapar?, İyi, Botoksu, Kim, Yapar?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ