Ektropion Nedir? Cerrahi Ameliyat İle Düzeltilebilir mi?

Ektropion Nedir? Cerrahi Ameliyat İle Düzeltilebilir mi? Gelin ektropion için ezbere bir tanımla başlamak yerine, alt göz kapağından bahsedelim biraz.

Alt göz kapağı, üst göz kapağı ile birlikte, göz'ün korunmasını, hareket etmesini ve göz yaşının gözün üzerinde yayılmasını sağlar. Yapısı içinde kıkırdak, kas, bağlar vardır. Normal şartlar altında açıklığı yukarı doğru bakan hafifçe kayık biçimli olup, gözün renkli kısmı olan ortadaki yuvarlak bölüm, yani iris'i tam bitim yerinde hizalanır (bkz resim1).

ektropion tedavisi istanbul türkiye

Göz'ün dışarıdan görülen beyaz kısmı ise üzerinde konjuktiva adı verilen şeffaf bir doku barındırır. Birazdan bu konjuktiva ve alt kapak ilişkisini açıklayacağım.

Alt kapak, içte göz pınarı adlandırılan bölgeden dışta gözün bitim yerine kadar uzanır. Dikkatli bakıldığında göz'e yapışmış gibi gergin durur. Bu harika yapı bir takım nedenlerden dolayı bozulabilir. Alt kapağın göz ile olan ilişkisinin gevşemesi ve özellikle dış alt tarafta bozulması olayına ektropion denir (bkz resim 2).

ektropion ameliyatı

EKTROPİON NEDENLERİ

1- Senil ektropion (Yaşlılığa bağlı ektropion): Yaş, bir takım fiziksel olaylar ve genetik faktörler nedeniyle, bütün vücutta olan gevşeme, alt göz kapağında da gerçekleştiğinde alt kapak aşağı doğru sarkar. Bu farkı şöyle deneyebilirsiniz; genç yaşta bir çocuğun alt kapağını hafifçe tutup, çekip, geri bırakın; "şıp" diye eski yerine geri döner. Evinizde yaşayan ileri yaşlı birisine yaptığınızda bu geri dönüş daha yavaş olacaktır. Bu süre  1 saniyeyi geçiyorsa, bu durumda kapak gevşekliğinden bahsedebiliriz. Bu yapılan muayeneye "snap test" denir.

2- Travmatik ektropion: Bu geniş tanım, alt kapağı aşağı doğru çekilmesine neden olan her türlü; travma, tümör, yanık, kaza, vs. olaya bağlı gelişebilir. Alt kapak ya da hemen bitişiğindeki yanak bölgesindeki bu tür fiziksel hasarlar kapağı aşağı doğru çektirir ve alt kapak göz'e yapışık duramaz hale gelir.

Şimdi araya alt göz kapağının bir miktar anatomisinden bahsederek olaya biraz "bilinç" katalım. :) (bkz resim 3)

ektropion estetiği

Alt göz kapağı yandan bakıldığında ve incelendiğinde bir çok katmandan oluştuğu anlaşılır. Bu katmanların tek birinde yada hepsinde oluşan "skar" dokusu ektropiona neden olabilir.

3- Göz kapağı estetiği sonrası ektropion: Aslında bu seçenek, travmatik ektropion mantığı ile aynıdır fakat önem arzetmesi nedeniyle ayrı bir başlık altında inceliyoruz.

Alt göz kapağı estetiğinde amaç; göz altı torbalarını azaltmak, varsa fazla cildi almak, göz yaşı deformitesi (tear trough) ni düzeltmektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan ameliyat bazen "iyi" olmaktan uzak sonuçlanır. Bunun bir takım nedenleri vardır;

a- Yetersiz muayene: Hastanın ektropiona eğilimi varsa* ameliyat buna göre planlanmalıdır.

b- Aşırı cilt ve yağ doku çıkarımı: Aşırı cilt çıkarıldığında kapak kısalır ve kapak aşağı ve dışa doğru dönmeye başlar.

c- Sigara içimi: Sigara, içilen miktardan bağımsız olarak yara iyileşmesini bozmaktadır. Sigara içen birisi "ben neden ektropion oldum" diye sorma hakkına sahip değildir.

d- Skar doku oluşumuna eğilim: Bu genetik nedenlerden olan önceden tahmin edilemeyen bir özelliktir. İyileşme dokusu fazla olduğundan iyileşme kuvvetleri aşağı yönde kapağı çeker.

EKTROPİONA YAPISAL EĞİLİM ÖZELLİKLERİ

1- Gevşek alt göz kapağı

2- Dış kantus pozisyonunun aşağı yerleşimli olması (downward slant) (bkz resim 4)

ektropion tedavisi

3- Negatif malar vektor (bkz resim 5)

ektropion tedavisi en iyi doktor tavsiye

4- Eksoftalmus: Göz'ün bir bütün olarak içinde yerleştiği orbitanın normalden daha önde olması; bazı tiroid hastalıklarında görülen canlı bakışta olduğu gibi (bkz resim 6)

ektropion nasıl düzelir

EKTROPİON'DA NE GİBİ ŞİKAYETLER OLUR?

1- Dış Görünüm: alt kapakların, özellikle de alt dış kısmının aşağı sarkık olması, kişiye yaşlı, yorgun bir ifade verir. Bezgin görünüm hastanın psikolojik durumunu da etkiler.

2- Sulanma: Konjuktiva denen tabaka, şeffaf ve hassas bir yapıdadır. Normal şartlar altında göz yaşı filmi ile kaplı halde durur ve sakin bir konumdadır. İstemsiz yapılan göz kırpma hareketi ile göz yaşı tekrar tekrar üzerinde sıvanır, böylelikle konjuktiva kurumaz. Alt kapağın olması gereken yerden aşağıda olması, konjuktiva'nın hava ile daha fazla temas etmesine neden olur ve hasta kuruluk hisseder. Göz'de mevcut kuruluk, göz yaşı bezlerinin daha fazla çalışmasına neden olur. Gözler sulanır, ve hatta epifora olur. Yani göz yaşı ağlama tarzında dışarı akar.

3- Göz'ün hava alıyor hissi: Hastalar bu şikayeti oldukça sık sarfederler. Gözlerinin hava aldığını söylerler.

4- Göz'de kızarıklık: Konjuktiva tabakası damar barındırır. Çeşitli iltihabi durumlarda, enfeksiyonlarda ve kuruluk durumlarında buradaki damarlar genişler ve göz kırmızı gibi gözükür.

5- Kemozis: Konjutiva'nın demlenerek şişmesi, kapağı dışa doğru iterek daha çok kuruluğa neden olabilir.

EKTROPİON ONARIMI

Amaç alt kapağı tekrar bulbusa (göz küresi) yapışık hale getirmektir. Böylelikle sıkıntılar düzelme eğilimine girer. Tedavide hastalığın nedeni, oluş şekli, hastanın fiziksel durumu değerlendirilmelidir.

1- Kapak kısaltma yöntemleri: Uzun ve gevşek kapağa sahip bazı kişilerde kapağın kısaltılması, onun daha gergin durmasını sağlar. kolay ve pratik bir yöntemdir. Diğer yöntemlerle aynı zamanda uygulanabilir.

2- Doku yaması: Daha önce yapılmış ameliyat nedeniyle alt kapak derisinde yetersizlik nedeniyle kapak, aşağı doğru çekiyorsa deri yaması ile bu bölgeyi rahatlatmak mümkündür. Üst göz kapağından ya da kulak arkasından alınan bu deri yaması, nakil sonrası yeni yerine adapte olmaktadır.

3- Lateral tarsal şerit operasyonu: Alı kapağın iskeletini oluşturan kıkırdak dokunun, dış uzantısı lateral retinakulum olarak adlandırılır. Tendon a benzeyen kuvvetli bir dokudur. Göz küresinin etrafını çevreleyen kemik dokuda bulunan bir çıkıntıya yapışır. Görevi alt kapağın gerginliğini oluşturmaktır. Ektropion varlığında bu tendonun gerginleştirilme ve askılama işlemine verilen ameliyattır. Ektropion varlığında en sık uygulanan işlemdir. Beraberinde eğer gerekiyorsa diğer işlemler de uygulanabilir.

4- Kıkırdak spacer yerleştirilmesi: Daha önce yapılan ameliyatlar nedeniyle kapak sadece tendon veya kıkırdak gevşekliği değil, aynı zamanda doku eksikliği ve retraktör kasların kısalması problemleri de varsa bu bölgeye spacer uygulaması yapılabilir. Genellikle kulak veya burun içinden alınan kıkırdak doku, eksikliği olan bölgeye yerleştirilir. İşlem diğer operasyonlarla eş zamanlı uygulanabilir.

EKTROPİON AMELİYATI SONRASI

a- Göz dinlendirilmelidir

b- Göz iyi nemlendirilmelidir

c- 2 saatte bir damlatılan suni göz yaşı damlaları ile kuruluk engellenmelidir.

d- Gece jelleri ile gözün açık kalması engellenmelidir.

e- Gerekiyorsa gece uyurken göz kapaması yapılmalıdır.

f- Oluşan ödemler lokal ve sistemik kortizon tedavisi ile rahatlatılabilir.

g- Yanaktan yukarı göz kapağına doğru günde 5-6 defa, 1-2 dakika boyunca nemlendirici özellikte bir krem ile masaj yapılmalı, dokuların gevşemesi sağlanmalıdır.

h- Eğer gerekiyorsa, alt ve üst göz kapağının dış kısmı birbirine bir kaç hafta dikilerek kapatılabilir. Bu işleme geçici tarsorafi denir.

Ektropion, Nedir?, Cerrahi, Ameliyat, İle, Düzeltilebilir, mi?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ