Dudak Estetiği

 

 

DUDAK ESTETİĞİ

 

Bugün kullandığımız cerrahi teknikler ve ameliyatsız yöntemlerle kişiyi daha dolgun bir dudak şekline kavuşturabilmek mümkündür. Dudağı mevcut şeklinden daha fazla dolgun yapabilmek için kullandığımız 2 yöntem var.

  • Dudak Dolgusu
  • Dudak implantı

Dudak dolgusu; uygulanışındaki kolaylık ve işlemin başarısından ötürü bugün en sık uygulanan ameliyatsız girişimlerden biri olmuştur. Farklı taleplere cevap verebilecek, farklı seviyelerde dolgu ürünleri bulunduğu için hastanın nasıl bir görüntü hayal ettiğini doğru şekilde anlatması ve bunun mümkünlüğü için hekiminden görüş alması gereklidir.

Dudak Dolgusu

Kullandığımız dolgu çeşitleri arasında temel olarak 2 ayrımdan bahsetmek mümkündür. Bunlardan ilki oldukça yumuşak bir dolgudur ve kalıcılığı 6 ay kadar devam eder. Bu dolgu yumuşak içeriği ile hasta tarafından neredeyse hiç fark edilmez.

Diğeri ise ilkine oranla biraz daha sert bir dolgu olup, ömrü ortalama 1 yıl kadardır.

Dudak dolgusu işleminden önce bölge anestezik krem ya da lokal anestezi ile uyuşturulur. Ben dudak dolgusu işlemlerinde mikro kanül tekniğini kullanıyorum. Ağız kenarından yaptığım girişle dolgu maddesinin dudağa veriyor, ardından da yumuşak bir masajla dolguyu yerleştiriyorum. Çok daha büyük ve etli bir dudak istenirse alt ve üste birer tüp olmak üzere toplam 2 tüp dolgu uygulanabilir. Doğal bir görüntü istenirse bir tüp dolgu hastanın mevcut dudak şekline göre alt ve üste gerekli oranda paylaştırılabilir. Standart bir uygulamada 0.1 cc dolguyu tüpte bırakarak, rötuş için ayırırım. Bir hafta sonraki kontrolde dudağın yeni şeklini kontrol eder ve ayırmış olduğum 0.1 cc dolguyu gerekli görüle yere rötuş için kullanırım.

Dudak dolgusu yaptıran bir kişi, aynı gece sosyal hayatına devam edebilir. İğne girişi sebebiyle ilk gün dudaklar alacağı şekilden daha fazla şiş görülebilir. Ödemin inmesi 2 gün sonra tamamlanır ve ilk hafta dudak şekli oturmuş olur.

Dudak İmplantı

Dolgunun uygulanışındaki pratiklik ve verdiği başarılı sonuç nedeniyle dudak implantları artık çok daha az tercih edilir bir hal aldı.

Dudak implantları genel anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemle dudağa yerleştirilir. Ağzın her iki yanından yapılan bir kesi ile silikon implant dudağa yerleştirilir. Ancak bu işlemde unutulmaması gereken bir ayrıntı: bu işlemden sonra hastanın memnuniyetsizlik durumundaki B planıdır. Çünkü implantı çıkarma halinde dudak derisinde hafif bir gevşeklik kalabilir.  

Bu gibi bir problem yaşamamak için önce dudak dolgusunu kullanıp, memnun kalınırsa kalıcı olarak implant tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. 

Dudak Estetiği, Dudak, Estetiği


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ