Dermapen & PRP

yüz estetiği
göz kapağı estetiği alt göz kapağı estetiği kaş estetiği
bakis estetiği orta yüz germe dermapen-prp

 


MİKRONEEDLİNG (DERMAPEN)

Kimi zaman cildimiz olduğundan daha mat, yorgun, sağlıksız ve cansız görülebilir. Akne izleri ve geçmeyen lekeler oluşabilir. Cildiniz için iyi bir desteğe ve yenilenmeye ihtiyaç duyduğunuzda mikro iğnelerin desteği ile çok başarılı sonuçlar elde edebiliriz.

Mikronneedling yani mikro iğneleme yöntemi sıklıkla Dermapen adı verilen bir cihazla yapılır. İşlemin amacı deri altında kontrollü hasar oluşturarak doku onarımını ve kolajen üretimini uyarmaktır. Bunu hastalarıma anlatırken sıklıkla şu benzetmeyi kullanırım: Vücudumuzun herhangi bir yerinde bir kesik yada yara olduğunda tüm iyi hücreler iyileştirme için o bölgeye yoğunlaşır. Böylece yara hızla iyileşir. İşte dermapen işleminde de amaç bütün iyi hücreleri toplamak ve doku iyileşmesini aktive etmek için cilt üzerinde kontrollü bir hasar oluşturma işlemidir.

Dermapen cihazını kalın bir kaleme benzetebilirsiniz. Bu motorlu bir sistemdir ve başlığında 12 adet titanyum iğne bulunur. Bu titanyum iğneler dikey olarak saniyede 60 tane atış yapar. Bu nedenle bu dermapen, manuel olarak yapılan dermaroller işleminden daha hızlı ve etkilidir.

Nasıl Uygulanıyor?

Dermapen işlemi öncesi yüz temizlenir. Anestezik krem uygulanarak üst derinin bir miktar uyuşması beklenir. Ardından titreşimli mikro uçlar deri üstünde gezdirilerek cilt uyarılır.

Dermapen’in başlığındaki hassas ayarı uygulama yapılan alana göre değiştirebilmek mümkündür.

Mikro iğnelerin üst deriye yaptığı bu giriş çıkış sırasında cildin emilimi normalinden kat be kat fazla olur. Bu yüzden işlem sırasında sıvı kolajen ya da PRP gibi trombosit desteği ile işlemin verimi çok daha fazla arttırılabilir.

Tüm yüze uygulanan dermapen işlemi yaklaşık 15 dakika kadar sürer. Uygulamanın ardından yüze hücre yenileyici bir krem sürülerek buz uygulanır. Ciltte hafif kızarıklık görülmesi normaldir ancak bu ertesi gün kaybolur.

Etkisi

Dermapen işlemi cildin doku iyileşmesini mükemmel bir şekilde aktive eder. Bu yüzden üst derideki akne izleri, güneş lekeleri, ameliyat ya da kesik izleri gibi problemler için oldukça etkilidir. Ayrıca kolajen üretimini de arttıracağı için ciltte doğal bir canlanma, tazelik görüntüsü ve pürüzsüzlük oluşur. En ideal sonuca ulaşmak için işlemi aralarına 2 ile 3 haftalık zaman dilimleri koyarak 3 defa tekrarlamak gereklidir. İki seans arasındaki süreyi hastanın cilt tipine göre hekim belirler.      

PRP

PRP yani Platelet Rich Plazma. Ben bu işleme kısaca “kendi kanınızla gelen güzellik” diyorum. Çünkü kanın içindeki iyi olan kısmı ayrıştırıp, ihtiyaç duyulan bölgeye verildiğinde doğal olarak bir iyilik hali, canlanma, ve doku iyileşmesi de peşinden geliyor. PRP bugün 30 yaş kadınların sıklıkla tercih ettiği etkili ve güvenilir işlemlerden birisi. Onu güvenilir kılan elbette uygulandığı eller. Yetkin kişilerce, güvenilir marka ve ürünler ile yapılan PRP birçok farklı alanda uygulanabilir. Saçlı deri içine, yüze, çeşitli yara ve ameliyat izlerinin iyileşmesi için destek vericidir. Özellikle erkek tipi saç dökülmesinde başarılı sonuçlar alınır.

Adım Adım PRP Uygulanışı

  • Öncelikle damar yoluyla hastadan bir miktar kan alınır.
  • Alınan kan özel tüplere doldurulur ve 5000 devirde özel bir santrifüjden geçirilerek kanın trombosit yönünden zengin olan kısmı diğer kısımdan ayrıştırılır.
  • Elde edilen açık sarı bu zengin kısım deri altına verilir. Bu aşamada 3 farklı yöntem kullanılabilir. Maske, iğne ve dermapen. Ben akne ve yara izi olan hastalar için dermapen ile beraber uygulama yapmayı çok daha başarılı buluyorum. Böylece cilt hem kolajen üretimi için uyarılıyor, hem de trombosit desteği ile doğal bir vitamin alıyor.
  • Dermapen ile beraber uygulanan PRP sonrasında ciltte hafif bir kızarıklık oluşabilir. İğne ile yapılan işlemlerde kızarıklık oluşmaz, kısa bir süre buz uygulandıktan sonra hasta sosyal hayatına devam edebilir.

Ne sıklıkla yapılmalı?

Ben PRP işleminden en üst düzeyde fayda almak için onu dermapen ile birleştirmeyi ve periyodik aralıklarla 3 seans uygulama yapmayı oldukça başarılı buluyorum. Böylece cilt daha gergin, daha ışıltılı, canlı, taze ve yara izlerinden, gözeneklerinden arınmış bir sağlıklı görüntüye kavuşuyor. İki işlem arasındaki zaman genellikle 3 hafta ile 1 ay arasındadır. Ancak bu hastanın cilt tipine göre doktorun belirleyebileceği bir karardır.

PRP işlemi yaz kış her dönem yapılabilir. İğne giriş yerlerini güneşten korumak yeterli olacaktır.

 Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
prp, dermapen
TANITIM FİLMLERİMİZ