DAMLA PROTEZ Mİ, YUVARLAK PROTEZ Mİ?

DAMLA PROTEZ Mİ, YUVARLAK PROTEZ Mİ ?

Uzun zamandır istediğiniz meme büyütme ameliyatı için nihayet hazırsınız. Sağlığınız yerinde, birkaç günlük istirahat döneminiz ayarlandı, bütçeniz denk, güveneceğiniz bir plastik cerrahınız da var. Peki, şimdi sıra geldi en önemli konuya. Meme büyütme için hangi protezi seçeceksiniz? Damla mı, yoksa yuvarlak mı?

Protezler genel olarak yuvarlak ve damla olarak iki çeşitmiş görünse de projeksiyon; çap, genişlik gibi ölçümlerle aslında yüzlerce çeşittir. Damla protezde dolgunluk aşağı kısımdadır. Yandan bakıldığı zaman tam bir gözyaşı şeklindedir ve ameliyat sonrası ödemler indiğinde memede oldukça doğal bir görüntü oluşur.

Yuvarlak protezde ise dolgunluk altta olduğu kadar üst kısımda da mevcuttur. Eğer dekolte giysilerden hoşlanıyorsanız, yuvarlak protezin vereceği dolgunluk üst dekolte kısımda daha görünür olacaktır.

Fakat, bazı uygun hastalara yuvarlak protez konduğunda, damla gibi durabilir. Yine aynı şekilde uygun vakalarda yerleştirilen damla protez üst kısımda oldukça belirgin bir dolgunluk yapabilir. Aslında sadece bu tip bir talep ile protez biçimine karar verilmemesi gerekir. Kafanız karıştı değil mi? Gelin biraz daha açıklayıcı olalım.

Yukardaki bilgiler meme büyütmede hiç bir zaman tek başına geçerli değildir. Hastanın vücut yapısı, kilosu, boyu, beden postürü ve göğüs kafesi göz önüne alınarak bir değerlendirme yapılır.

Hekim seçilecek protez tipi ne olursa olsun, bir kaç ameliyat "trick" tekniği ile arzu edilen görüntüye ulaşmayı başarabilir. Benim vurgulamak istediğim konu, gerçekten kendinizi tam olarak hekimize ifade etmenizdir. Açık fikirli ve sabırlı bir dinleyici olması gereken hekim de, sizi anlayıp, tavsiyelerini size, sizin anlayacağınız dil ile anlatabilmelidir. Dialog, meme büyütme sürecinin en önemli ayağıdır. 

Seçim Nasıl Yapılmalı?

Hasta ön görüşme sırasında ameliyat sonrası beklentisini tam ve net bir şekilde hekimine anlatmalıdır. “Ne kadar büyük?” sorusuna aranacak doğru yanıt kişinin giyim tarzı, stili, mesleği, kişilik yapısı ile de paraleldir. Görüntünüz sizinle bir bütündür. Dolayısıyla içe kapanık, utangaç bir kişiye çok gösterişli ve büyük protezler kullanmak onun hayatını daha konforlu hale getirmeyecektir. Aynı şekilde mesleği şov dünyasından olan ve çok sık dekolte giyen bir dansçı için de çok küçük protezler seçmek hastayı mutlu etmeyebilir.

Meme büyütme görüşmelerinde hasta çoğu zaman çevresinden çekindiği için ne istediğini tam olarak ifade edemeyebilir. Büyük meme beklentisinin ayıp olduğu düşüncesi ile tam ifade edilmeyen beklentiler, ileride ikinci bir operasyonla protez değişimi gerektirebilir. Kimi zaman da meme dokusu hiç olmayan bir hasta çok büyük bir protez beklentisi ile gelir. Böyle bir durumda cilt dokusu çok büyük bir proteze ilk seferde adapte olmakta zorlanacağından, önce orta boy bir seçim yapılır ve cilt esnekliği buna alıştıktan sonra 1-2 sene içinde daha büyük bir protez ile değişim yapılabilir.

Doğru protez seçimi için; hasta beklentisini “net ve tam” bir şekilde dile getirmeli ve ölçü ve şekil konusunda seçimi hekimine bırakmalıdır.

 

DAMLA, PROTEZ, Mİ, YUVARLAK, Mİ?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ