Cilt Kaybı, Yara ve Tedavisi

Derimiz, vücudumuzun en büyük organıdır. Bizi soğuktan, sıcaktan korur. Nem kaybını engeller, mikroplar için ideal bir bariyerdir. Salgıladığı ter, sebum ve antimikrobiyal maddelerle sağlığımızın devamı için elzemdir. Cilt kaybı olan yaralanmalarda bu bariyer kaybolur.

Cilt kayıpları, bulunduğu yere ve genişliğe bağlı olarak çeşitli şekillerde tedavi edilir.
1- Pansuman ile takip edilerek kendi kendine iyileşmesi beklenebilir. Vücudun inanılmaz bir iyileşme yeteneği vardır. Bu iyileşme metodunda yara izi kalacaktır.
2- Etraf sağlıklı dokudan bir parça da içerecek şekilde yara kesilerek çıkarılır ve uygun bir biçimde dikilerek iyileştirilir. Bu yöntemle düz ya da hekimin tercih edeceği bir şekilde iz kalacaktır.
3- Deri yaması ile iyileştirme;
a- Tam kalınlıklı deri grefti kullanılarak iyileştirme: Bu yöntem genellikle yüz ve çevresinde mevcut yaralar için kullanılır. Bu yaralar, kaza yolu ile ya da çeşitli cilt lezyonlarının çıkarılması sonucu oluşabilir. Tam kalınlıklı deri grefti ne demektir? Cildin en üst iki tabakasını içerek deri yamalarına verilen addır. Bu yöntemle daha doğal bir sonuç elde edilir. Miktarı az olduğundan geniş bölgeler için kullanılamaz.
b- Kısmi kalınlıklı deri grefti: Bu yöntem, geniş yaralanmalar için, yanıklar için kullanılan bir yöntemdir. Cildin en üst tabakasını ve bir miktar da alttaki tabakayı içerir. Alındığı bölge kendi kendine bir zaman sonra iyileşir.

Cilt Kaybı Yara ve Tedavisi, Cilt, Kaybı, Yara, Tedavisi


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ