Çarpık Bacak Düzelir mi

Çarpık Bacak Düzelir mi sorusu bize o kadar çok geliyor ki, günümüzde her geçen gün estetik algı daha da yukarılara tırmandıkça kişisel görüntümüzde de daha iyiyi arar olduk. Çarpık Bacak Düzelir mi gibi sorular ve Çarpık bacak sorunları belki de bundan 10 yıl kadar önce bu kadar da önemsenmezken, bugün bu şikâyeti düzeltmek için plastik cerrahların kapısını çalanlar hiç de azımsanmayacak ölçüde. Artık sadece yaz mevsiminde değil, kışın da bacaklar oldukça göz önünde. Yırtık jean’ler, elbiseler, kalem etekler moda dünyasında popüler oldukça bacak estetiğindeki talepler de artacak gibi görünüyor.

Çarpık Bacak Düzelir mi

Çarpık bacak deformitesi eğer gerçek bir ortopedik problem ise, bu hastaların esas başvuracağı hekim bir ortopedi uzmanı olmalıdır. Bizim yetki, etki ve uzmanlık alanımıza giren konu, sanatsal illüzyon ile çarpık bacak görüntüsünü azaltacak yağ heykeltıraşlığı, dolgu, botox uygulamaları ve bacak (kalf) protezlerinin uygulanmasını gerektiren durumlardır.

Çarpık Bacak için Neler Yapılabilir?

Diz altından başlayan ve bacakları tıpkı bir parantez gibi dışa doğru gösteren görüntü, özellikle çok aşırı zayıf kimselerde sık rastlanan bir durumdur. Tedavisi için en sık uygulanan işlem ise yağ enjeksiyonudur. Bu yağ enjeksiyonu ile bacağın çıkıntı oluşturmak istenilen kısımları doldurulur. Çok titiz bir şekilde hazırlanmış planlama ile çarpık bacak görüntüsünü yumuşatacak bir illüzyon yaratılır.

Yağ enjeksiyonu işlemi için tipik başvurulan yerler karın ve bel bölgesidir. Bu bölgeden liposuction yöntemiyle toplanan yağlar özel bir işlemden geçirilerek kök hücre bakımından zengin kısmı ayrıştırılır. Bu işlemin amacı transfer edilen yağın tutunmasını arttırmaktır.

Ayrılmış olan yağ, bacak için planlama yapılan bölgelere transfer edilir. Çökük kısımlar doldurulur. Bacağa farklı açılardan bakıldığında daha orantılı görüntü verecek bir çalışma yapılır.

Peki ama kişide yeterince yağ yoksa ne yapılmalı?

Çarpık bacak şikâyetinde çözüm getiren en pratik ve etkili işlem yağ enjeksiyonudur. Ancak kimi zaman hastada transfer edilecek kadar fazla yağ olmayabilir. Genellikle çarpık bacak problemi sıklıkla zayıf kişilerde görülür. Eğer transfer edilecek yağ kişide yoksa bacak protezi uygulaması söz konusu olabilir.

Ancak bacak protezi işlemi yağ enjeksiyonundan bir miktar daha meşakkatli bir işlemdir. Operasyon alanı alt bacak olduğu için fazla miktarda ödem ve şişlik oluşabilir. Bu alt bacaktaki ödem ve şişlerin geçmesi için üst bacaktaki gibi yürüyüş değil aksine dinlenmek gereklidir.

Kişide yağ enjeksiyonu için gerekli miktarda yağ olmadığı zamanlarda hyalüronik asit dolguları da kullanılabilir. Fakat bu dolgunun kullanılan miktarı fazla olacağından maliyet artar. Yağ enjeksiyonu maliyeti daha düşük ve uzun vadede daha kalıcı bir çözüm olabilir. Dolgu tercih etmeyen hastalarda ise bacak protezleri yerleştirilebilir.

Bacak Protezleri Hakında

Çarpık bacak estetiğinde yağ enjeksiyonu ya da dolgu uygulanmıyorsa; bacak protezleri ile çok daha düzgün bir siluet oluşturmak ve çarpık görüntüyü yumuşatmak mümkündür. Önceleri içi sıvı silikon dolu protezler kullanılarak yapılan bacak estetiğinde bugün, kullanılan materyaller de gelişerek hem hasta hem de hekim için çok daha pratik bir konuma gelmiştir.

Günümüzde Coheziv Gel içerikli ya da sert silikondan imal edilen protezler kullanılarak bu operasyonlar yapılmaktadır. İhtiyaca ve kullanılacak alana göre çok çeşitli alternatifler barındıran bu protezler, akışkan olmayan bir maddeden yapılmıştır. Operasyonun ardından iyileşme döneminin sonunda bu protezler de tıpkı meme protezleri gibi yumuşayarak içinde bulunduğu ortama uyum sağlayacaktır.

Bacakları Pantolonlara Hapsetmeyin

Çarpık bacak problemi yaşayan kişiler mevsim ne olursa olsun uzun ve bol pantolonlar tercih ederek, problemin üstünü örter. Bu, çok ileri durumlarda kişiye bir özgüven problemi yaşatarak sosyal hayatını sıkıntıya sokabilir. Tatil dönemlerinde plajda uzun pareolar, akşamları yine bol ve dökümlü giysiler ile kişi çarpık bacak problemini gizlemek ister. Oysa birey sadece bir zamanlığına ya da bir dönem için değil; daha konforlu bir hayat için yaşam boyu kendini rahat ve iyi hissetmelidir. Özgüveni yüksek, takıntısız bir birey hem özel yaşamında hem de sosyal hayatında çok daha sağlam bir duruş sergiler. Bu yüzden çarpık bacak problemi yaşayan kişiler için, sorunu baskılamak yerine güvenilir bir isim bularak çözüm yolları aramak uzun vadede kişiye daha konforlu bir yaşamın kapılarını açar.

Çarpık Bacakları ile Meşhur Ünlüler

Sanılanın aksine çarpık bacak durumu her zaman sahiplerine sıkıntı ve özgüven problemi yaşatan bir durum değildir. Hatta tüm dünyada güzelliğin ikonik bir sembolü haline gelmiş olan Marilyn Monroe bile vermiş olduğu bir röportajında kendi bacaklarının çarpık olduğunu düşündüğünü belirtmiştir. Yaşadığı dönemde güzellik trendlerinin ve “daha güzele kavuşma” anlamında tüm imkan ve yenilikleri takip eden Monroe, bugün yaşadığımız dönemde olsaydı kendisini rahatsız eden bu durum için yüksek ihtimalle yağ enjeksiyonu işlemine başvururdu. Monroe’nun sahip olduğu kum saati vücut şeklinin izin verdiği ölçüde ultrasonic yardımlı liposuction ile toplanan yağlar, kök hücre bakımından zenginleştirilmesi için özel bir işlemden geçirilir ve bacaklarına enjekte edilebilirdi.

Çarpık bacak durumu tüm dünyayı güzellikleri ile sallayan birçok tanınmış ismin de muzdarip olduğu bir problem. Örneğin Sarah Jessica Parker’ın oldukça ince ve fit fiziğinin altında bacaklarındaki çarpıklık durumunu buna örnek verebiliriz. Sarah Jessica Parker uzun yıllar boyunca hem moda sektörünü ciddi şekilde etkileyen, hem de yayınlandığından itibaren bir kült olan Sex and The City dizisinde diz kapaklarını ve bacaklarını cömertçe sergilemiştir. Zayıf ve yağsız oluşu Parker için bir avantaj olsa da, eğer kendisi çarpık bacak tedavisi için girişimde bulunmak isteseydi, muhtemelen hekimleri tarafından kendisine yağ enjeksiyonu değil bacak protezi işlemi önerilecekti.

Dünya çapındaki isimlerden, çarpık bacak problemi yaşayanlar arasında Nicky Hilton, Katie Holmes ve Beyonce gibi isimleri de sayabiliriz. Özellikle müzik dünyasındaki popülerliği ile milyonlarca hayran kitlesine sahip olan Beyonce için güzelliğine ve kişisel görüntüsüne oldukça düşkün bir isim diyebiliriz. Bu gibi popüler isimler estetik cerrahi bir girişim geçirecekleri zaman, sıklıkla konser ve çekim takvimleri arasında titizlikle saklanarak iyileşecekleri bir dönem tercih ederler. Kıvrımlı hatları, ince beli, çıkık poposu ile Beyonce’nin liposuction ve yağ enjeksiyonu işlemlerini geçirmiş olma olasılığı oldukça yüksek.

Bacaklara da bakım gerekli

Bir bacağın sadece iyi bir siluete sahip olması yetmez. Bacakların da bakımlı olması gereklidir. Cilt bakımı alışkın olduğumuz bir kavram ama bacak bakımı günümüz kadınları için bundan biraz daha uzak. Ancak bacaklarının pürüzsüzlüğü, yumuşaklığı, kusursuzluğu ile dikkat çeken manken ve modellerin bu görüntüyü yakalamak için uzun süren çabalar sarf ettiğini unutmamak gerek.

Bacaklarınıza banyo sırasında yapacağınız keseleme işlemi hem yüzeydeki ölü deriyi atmak için hem de kan dolaşımını hızlandırmak için oldukça etkilidir. Kese işlemi için Türk Hamamlarından fayda sağlamanızı öneririz. Buhar gözenekleri açar, üstteki ölü deri buhar sayesinde yumuşar ve böylece çok daha nazik bir şekilde keseleme işlemi gerçekleşir.

Kese yerine birçok kozmetik markette satılan vücut peelingleri de bacaklar için oldukça iyi sonuçlar verir.

Lazer Epilasyon bugün sadece istenmeyen tüylerden kurtulmak için değil, çok daha güzel görünen bacaklara sahip olmak için önemli bir işlemdir. Çünkü lazer epilasyon sırasında cilt yüzeyindeki gözenekler küçülür. Böylece bacaktaki delikli görüntü azalır. Ayrıca lazer epilasyon kıl dönmesi sorununu da azaltır.

Bacak rengini koyulaştırmak için tıpkı yüzünüze fondöten sürer gibi sprey otobrozanlardan fayda sağlayabilirsiniz. Bu sprey ürünler hem uygulanışındaki kolaylık, hem de bulaşmama özelliği ile pratik ve kolay bir kullanım sunmaktadır. Kuru ciltler bacakları nemli ve parlak tutmak için bebek yağı ve benzeri vücut bakım yağı ürünlerini kullanabilir.

Çarpık Bacak Düzelir mi, Çarpık, Bacak, Düzelir


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ