Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı

Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı, Burun Estetiği söz konusu olduğunda içinden çıkılamayan bir kaos halini alan bu soru birçok hastanın da aklını karıştırır. Burun Estetiğini kim yapmalı? Bir Plastik Cerrah mı, yoksa bir KBB (kulak burun boğaz) uzmanı mı?

Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı

Burun Estetiği kimin işi?

Rinoplasti yani burun estetiği operasyonlarını, bu konu hakkında gerekli tecrübeye sahip, eğitimini almış olan hekimler ve cerrahlar yapmalıdır. Bu hekimin gerekli fizyolojik fonksiyonları koruyacak tekniklere sahip olması ve daha estetik görüntü için yapılacak hamlelere hakim olması gereklidir.

Aynı zamanda estetik bir bakış açısı da gerektirmektedir.

Burun estetiği sadece üst kemikteki kemerin düzeltilmesinden ibaret değildir. Burun nefes alan ve koku alma işlevi olan canlı bir organdır ve bu işlevler ameliyat sonrasında da muhteşem bir işleyişle devam etmelidir. İşte bu yüzden Rinoplasti ameliyatları sırasında yapılacak olan yüzlerce mikro hamle vardır.

Burun içinde septum olarak bilinen kıkırdak dokular, konkalar (burun etleri), sinüsler ve nares adı verilen burun girişindeki çatıdan oluşur. Tüm bu işleyişin operasyon boyunca birbirine bir zincirin halkasıyla bağlı olduğunu unutmamak gerekir.

Özellikle burun çatısında eğrilik olan hastaların operasyonu tıpkı üç bacaklı bir tabureyi dengeye sokmak gibidir. Zor, zahmetli ama çok zevklidir.

Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı?

Burun estetiği operasyonları yıllar boyu süren bir eğitim ve deneyim süreci sonunda öğrenilmektedir. Bu süreci doğal öğrenim süreci sonunda tamamlayan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanları, estetik burun ameliyatlarının esas sahipleridir. Fakat burun ameliyatlarına gönül vermiş KBB doktorları da bu ameliyatı yapabilmektedirler.

Fakat cilt ve bağ dokular ile örtülen burun organına kişisel ihtiyatsızlık ya da bir komplikasyon sonucunda gelişebilecek hasarları, en uygun şekilde onarabilmek sadece ve "sadece" plastik rekonstrüktif cerrahların eğitiminde yer alır. Bu nedenle tam bir güven hissetmek isteyen hastalara burun operasyonlarını Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlara yaptırmalarını tavsiye ederim.

Kişisel Teknik ve Metotlar

Burun Estetiği bugün estetik cerrahinin en fazla talep edilen girişimlerinden biridir. Çok sık talep ediliyor oluşu bugün Rinoplasti ameliyatlarındaki başarı çıtasını da yükseltti. Sadece ülkemiz içinde değil, dünyanın dört bir yanından yabancı hastalar da bugün burun estetiği olmak için Türk hekimlerini tercih ediyor.

Burun Estetiği’ni çok sık uygulayan hekimler kendi kişisel teknik ve metotlarını geliştirerek bugün çok daha doğal burunlara çok daha kısa bir iyileşme süresi ile ulaşabiliyor. Bazı hekimler tıpkı imzaları gibi geliştirdikleri bu teknikleri zaman içinde teknolojik imkanların ve ileri cerrahi yöntemlerin de desteğini alarak Rinoplasti’de çıtayı çok daha yüksek bir yere taşımış oluyor.

Mikro Motor yöntemi de bu ileri cerrahi yöntemlerden biri. Eskiden olduğu gibi çekiçle kırarak ya da sert törpüler kullanarak değil, ucunda hassas bir başlığın olduğu mikro bir cihaz ile burun kemiğini şekillendiriyoruz. Mikro motor dokulara hassas davranan bir yöntem. Bu yöntemle de “yapılmamış gibi duran” doğallıkta burunlar hedefliyoruz. Bu şekilde hem çok daha naturel sonuçlara ulaşabiliyor hem de hastanın iyileşme döneminde daha az morluk ve daha az ödem gibi pozitif avantajları oluyor.

Hastanın Karar Verme Süreci

Peki burun estetiği olmaya karar veren hastalar nasıl seçim yapacak? Bu zorlu aşamada hastanın öncelikle doğru bilgi ile yanlış bilgiyi birbirinden ayırması gerekiyor. İnternet ve sosyal medya ne yazık ki bu anlamda hastalara her zaman doğru bilgiyi verebilecek bir zemin değil. İsimsiz makaleler, forumlarda daha önce bu işlemi olan kişilerin abartılı tanımlamaları, gerçekliği yansıtmayan yazılar ile hasta büyük bir kafa karışıklığı yaşayabilir.

Burun estetiği olmak isteyen bir kişinin öncelikli olarak ilk ödevi süreci araştırmak değil, güvenebileceği bir plastik cerrah bulmaktır. Süreç ile ilgili yapacağı araştırmalarda da bu isimlerin makale, haber, video ve sosyal medya paylaşımları hastaya fikir verebilir.

Güveneceğimiz bir plastik cerrah nasıl bulacağız?

Burun estetiği hayatınızda 1 kere yapacağınız bir işlem olacağı için, iyi düşünmeli ve doğru karar vermelisiniz. Bu süreçte kapı kapı gezerek çok fazla hekimden görüş almak ilk başlarda doğru bir seçenek gibi görünse de, sıklıkla çok fazla merkez ve hekim gezen hastalar daha büyük bir kararsızlık yaşar.

Farklı teknikler, her hekimin verdiği bilginin farklı oluşu hastaların aklını kurcalayabilir. Bu bazı hekimlerin yanlış bilgi verdiği anlamına gelmez. Çünkü her doktorun ameliyat tekniği ve tarzından dolayı iyileşme sürecinde farklılıklar olabilir. Kimi hekim burun içindeki tamponu 3. Gün çekerken, kimi hekim daha erken alabilir ya da bir başkası hiç tampon koymayabilir. Estetik Cerrahi işlemler her hasta için butik olarak yapılan ve ihtiyaçlara ve mevcut duruma göre şekillenen işlemlerdir. Dolayısıyla her hekimin hastasına verdiği bilgilerde bir takım farklılıklar görülebilir.

İnstagram ve Facebook gibi mecralar aradığınız hekime ulaşmak için yardımcı olabilir. Doktorların profillerine ve hastalarının bıraktığı yorumlara ulaşmanızı sağlayan özel platformlardan da yararlanılabilir. Ancak esas fikir konsültasyon sırasında kafanızda şekillenecektir. Sorularınıza aldığınız yanıtlar, hekiminizin size verdiği enerji ve güven, kullandığı teknik ve çalıştığı hastane karar vermenizi etkileyecek hususlar arasındadır.

Genellikle birçok hekim burun estetiği öncesinde hastasına bir simülasyon çalışması hazırlayarak sonraki görüntü üzerine de hastası ile istişare yapar. Simülasyonun ne olduğu ve ne olmadığı, bu konsültasyon sırasında hastaya doğru şekilde açıklanmalıdır. Çünkü bilgisayar ortamında hazırlanan bir photoshop çalışması her durumda ameliyat sonrası görüntüyü %100 bir gerçeklikle göstermeyebilir.

Neden simülasyon yapıyoruz?

Biz hasta ile görüşme sırasında burnun yeni yorumu için hastayı gizliden gizliye inceleriz. Aslında sohbet ediyorken bile hasta karakteri, kişiliği, tavrı konusunda bize ipuçları verir. Yeni burnu da hastanın tüm bu karakteristik özellikleri ile uyuşmalıdır.

Daha sonra birkaç farklı açıdan çektiğimiz fotoğraflar üzerinden simülasyon hazırlarız. Bu simülasyonlarda en belirgin değişim yan profil fotoğraflarında olur. Yan resimlerde burun kemerine müdahale olanağı çok daha belirgindir. Bu ortaya çıkan simülasyonu hastamıza gösterir ve sorarız: “Bu burnun neresi nasıl olsa, siz daha mutlu olurdunuz?”

Hastalar çoğu zaman bu soruya cevap vermez ve “bu resim harika, bunu istiyorum” diyerek konuyu kapatır. Ancak biz her ayrıntısını incelemesini ve her köşesini değerlendirmesini isteriz. Hastanın simülasyona getirdiği yorumlar ile biz hastanın beğenisini anlamaya çalışıyoruz.

Simülasyon kim için yapılıyor?

Hastanın yapılan çalışamaya getirdiği yorumları kişisel olarak hekim görüşümüz ile birleştirip burnun yeni yorumuna hasta ile beraber karar veriyoruz. Yani görüşmelerde yapılan simülasyonlar hasta için değil, aslında hekim için yapılıyor.

Estetik Cerrahide Kaliteli Seçimlere Güvenin

Her işin maddi boyutu da kişi için oldukça önemlidir. Herkes en kaliteli ve en iyi hizmeti, en ucuz fiyata satın almak ister. Ancak söz konusu estetik girişimler olduğunda ne yazık ki en iyiyi, en ucuza bulmak imkansızdır. İleri cerrahi yöntemlerin, gelişmiş teknolojilerin ve tam teşekküllü özel kurumların, FDA onaylı ürünlerin belirli bir kaşesi olduğunu unutmayın. Düşük fiyat ilk seçeneğiniz olduğu zaman bu gibi alanlarda kaliteden de taviz vermiş olacaksınız.

Burun estetiği için seçim yaparken düşük fiyatın cazibesine kapılmak size uzun vadede mutsuz edebilir. Lütfen tercihinizi uygun ve düşük fiyattan yana değil, kaliteli hizmet ve güvenilir cerrahiden yana yapın.

 

Burun, Estetiğini, Hangi, Doktor, Yapmalı


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ