BURUN ESTETİĞİNDE SİMÜLASYON

Burun estetiği görüşmelerinde hastamız muayenehanemize gelir. Bilgi formuna sağlık geçmişi hakkındaki soruları yanıtlar, görüşme kısmına geçilir. Görüşmede hastanın birkaç farklı açıdan çekilen fotoğraflarından bir simülasyon çalışması hazırlanır.İşte durmamız gereken yer tam olarak da burası!

Peki bu yapılan simülasyonlar ne için, kim için yapılıyor, bu çalışma ameliyattan sonra hastanın yüzde yüz sahip olacağı görüntüyü mü gösteriyor? Tüm bu kafa karıştıran soruların aydınlığa kavuşması, hem hastanın beklentisi hem de ameliyatın başarısı açısından oldukça önemlidir.

Neden simülasyon yapıyoruz?

Biz hasta ile görüşme sırasında burnun yeni yorumu için hastayı gizliden gizliye inceleriz. Aslında sohbet ediyorken bile hasta karakteri, kişiliği, tavrı konusunda bize ipuçları verir. Yeni burnu da hastanın tüm bu karakteristik özellikleri ile uyuşmalıdır.

Daha sonra birkaç farklı açıdan çektiğimiz fotoğraflar üzerinden simülasyon hazırlarız. Bu simülasyonlarda en belirgin değişim yan profil fotoğraflarında olur. Yan resimlerde burun kemerine müdahale olanağı çok daha belirgindir. Bu ortaya çıkan simülasyonu hastamıza gösterir ve sorarız: “Bu burnun neresi nasıl olsa, siz daha mutlu olurdunuz?”

Hastalar çoğu zaman bu soruya cevap vermez ve “bu resim harika, bunu istiyorum” diyerek konuyu kapatır. Ancak biz her ayrıntısını incelemesini ve her köşesini değerlendirmesini isteriz. Hastanın simülasyona getirdiği yorumlar ile biz hastanın beğenisini anlamaya çalışıyoruz.

Simülasyon kim için yapılıyor?

Hastanın yapılan çalışamaya getirdiği yorumları kişisel olarak hekim görüşümüz ile birleştirip burnun yeni yorumuna hasta ile beraber karar veriyoruz. Yani görüşmelerde yapılan simülasyonlar hasta için değil, aslında hekim için yapılıyor.

Simülasyon ameliyattan sonraki görüntüyü gösterir mi?

Burun canlı bir doku. Nefes alma ve koklama işlevi olan bir organ. Ameliyattan sonra hem daha iyi görünmeli, hem de bu işlevlerini korumalı. Dolayısıyla bir mermeri yontar gibi buruna şekil veremeyiz. Ama simülasyon 2 dakika içinde bilgisayar ortamında yapılıyor. Simülasyon sırasında bize en engel olan sinir, kas ya da kemik dokusu yok.

Kimi seçilmiş hastalarda simülasyon ile sonuca çok yakın bir görüntü oluşabilir. Ancak hiçbir zaman yapılan simülasyon ameliyat sonrasındaki yüzde yüz sonucu göstermez.

Bilinçli bir hasta ne yapmalı?

Her hastanın burun şekli ve yapısı farklıdır. Bu yüzden her operasyon tek ve benzersizdir. Burun estetiği görüşmelerinde her hasta “Burnum bu simülasyona ne kadar benzeyebilir” sorusunu sormalıdır. Özellikle ön fotoğraflarda çoğu zaman simülasyon fotoğrafından çok daha doğal sonuçlara ulaşabilmek mümkündür.

BURUN, ESTETİĞİNDE, SİMÜLASYON


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ