Burun Estetiğinde İyileştirmeyi Hızlandırmak

İyileşme ne demektir?

İyileşme, dokuların eski fonksiyonlarına kavuşması, bütünlüklerine tekrar ulaşması demektir. Yaşayan bir organizma olan insan vücudunda, damarlar belli bir dizilim içindedir. Kolajen lifler, dokular, kaslar hep ahenkli bir yapıda bulunur. Bu yapı bozulduğunda, (ki estetik girişimler buna dahildir) vücut eski haline gelmek ister.

Fonksiyonlarına tekrar kavuşmak amacıyla tekrar damar, sinir, kas, ligaman, cilt, mukoza yapar. Bu yeniden yapım işi için, hücrelerin bölünerek çoğalması gerekir. Bir hücrenin çoğalması için ve sonrasında düzenli biçimde fonksiyon görebilmesi için ne gerekiyorsa, işte burun estetiği operasyonu sonrasında da bunlar gerekir. Gelin bu gereklilikleri maddeler halinde açıklamaya çalışalım.

1- Uygun beslenme: Hücre bölünmesi için gerekli tüm yapıtaşları sağlanmalıdır. Sağlıklı bir diyet yapılmalıdır. Bu vücuda gerekli maddelerin alınması demektir.  Aşırı beslenmenize gerek yoktur.

2- Uygun kan dolaşımı: Hücrelerin ihtiyacı olan tüm maddelerin, iyileşme sahasına taşınabilmesi için uygun kan dolaşımı olmalıdır. Kan dolaşımı atar damarlar, toplar damarlar, kılcal damarlar ve lenf damarları yolu ile olur.

Peki dolaşımı neler engeller?

                a- Ameliyat sırasında oldukça hassas davranılarak buruna giden atar damarlar korunmalıdır.

                b- Ameliyat sırasında toplar damarlar gözetilmeli, ameliyat sonrasında aşırı baskılı bandaj ve alçı uygulamasından kaçınılmalıdır.

                c- Ameliyat öncesi ve sonrasında atar damarlar ile kılcal damarlar arasındaki geçiş bölgesi düz kas hücreleri içerir. Bu bölge nikotine çok hassastır. Nikotin kullanıldığında (sigara ve tütün mamülleri) bu bölgede spazm gelişir ve dolaşım engellenir. Bu spazm hem gerekli maddelerin ulaşımını engeller; hem de birazdan belirteceğim hücre, oksijen ve ilaç geçiş engellemesi de yapar.

                d-Sağlıklı bir dolaşım için lenf akışının devamının sağlanması gereklidir. Atar ve toplar damar akışı arasında kalan sıvının taşınmasında lenf damarları önem taşır. Bu yapılar daha geç iyileşir ve daha geç fonksiyon görür. Lenf akımını hızlandıracak işler doku ödeminin geçmesini de hızlandırır. Alçı çıktıktan sonra, günde 3 defa yapılacak soğuk suyla yüz yıkama esnasında burun derisinin hareketlendirilmesi iyileşmeyi hızlandırır. Gözlük kullanılmaması, baskı oluşturmaması açısından önemlidir.

3- Uygun hücre geçişi: Dokuyu onaran hücre fibroblast adı verilen ve kolajen üreten hücredir. Hasarlı bölgedeki mikrobik organizmaları öldüren hücre de makrofaj adı verilen hücredir. Bu iki hücre geçişini, orada yaşamasını engelleyen her türlü engel hem iyileşmeyi yavaşlatır hem de mikrobik enfeksiyonlara açık hale getirir.

4- Oksijen: Hücrelerin yaşaması için oksijene ihtiyaç vardır. Oksijen alyuvarlar (eritrosit) aracılığıyla taşınır. Bu hücrelerin geçişini ve taşınmasını engelleyecek durumlar iyileşmeyi sıkıntıya uğratır. (Sigara kullanımı, baskılı bandaj, akciğer hastalığı, dolaşım bozukluğu gibi) Tanımlanmış akciğer hastalığı veya dolaşım bozukluğunuz varsa bu konuda hekiminizi bilgilendirmeniz gerekir.

Burun, Estetiğinde, İyileştirmeyi, Hızlandırmak


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ