Burun Estetiğinde İyileşme Nasıl Hızlanır

Burun Estetiğinde İyileşme Nasıl Hızlanır, Burun estetiği olmak isteyen hastalar için işin iyileşme dönemi hayli önemlidir. Özellikte günümüzde birçok kişinin aktif olarak çalışıyor olduğunu düşündüğümüzde bu süreci herkes haklı olarak olabildiğince kısa ve hafif şekilde atlatmak ister. Şimdi gelin burun estetiği sonrası iyileşme döneminizi nasıl daha kısa ve konforlu hale getirebiliriz tüm maddeler üzerinden tek tek geçelim.

İyileşmek için kendinize zaman tanımalısınız

Burun Estetiğinde İyileşme Nasıl Hızlanır? Cerrahi bir operasyon geçiren her hastanın iyileşmek için mutlaka dinlenmesi ve kendine zaman tanıması gerekir. Bugün ameliyat olup, ertesi gün sosyal yaşama kaldığınız yerden devam edemezsiniz. Bugün burun estetiğinde mikro motor gibi yöntemler iyileşme süresini kısaltsa da, genel anestezi alan bir hastanın mutlaka operasyon sonrasında gücünü yeniden toplaması için bir süre istirahat etmesi önerilir. Bu süre her zaman standart değildir. Hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir. Örneğin biz sağlıklı bir hastamız için operasyon sonrası ilk 2 gün evde dinlendikten sonra kısa yürüyüşler yapabileceğini ve kendisini çok yormadan açık havaya çıkabileceğini söyleriz.

Böyle bir operasyondan sonra ne zaman dışarı çıkıp sosyal hayata devam edeceğiniz konusunda mutlaka hekiminizden bilgi almalısınız.

Sigara İyileşmeyi Yavaşlatır!

Sigara içen hastalar bu sürece 1-0 geriden başlıyor. Çünkü sigara içeriğindeki zararlı kimyasallar yüzünden dolaşım sistemini bozuyor ve dokular yeterince oksijenlenemediği için iyileşme yavaşlıyor.

Ben prensip olarak sigara içen hastalara herhangi bir estetik operasyon yapmıyorum. Sigara içen bireylerin mutlaka estetik operasyon tarihinden 15 gün önce sigarayı bırakması gerekiyor. Bu süre operasyondan sonra yine bir 10 gün kadar devam ediyor. Bu tamamen hastanın daha hızlı iyileşmesi ve olası riskleri en aza indirmek için aldığımız bir önlem.

Sigaranın Sağlığımıza Etkileri

Bunların yanı sıra sigara insan sağlığı için çok ciddi tehlikeleri de beraberinde getirir. Sigara içen bir insanın cildi bozulacağı için yaşlanma etkileri erkenden başlar. Dişler kirli ve sarı görünür, çeşitli diş hastalıkları ve enfeksiyon ihtimali artar.

Gırtlak, nefes borusu iltihabı, ses telleri tahribatı gibi sağlık problemleri görülme riski yükselir. Kalp ve damarlar tahribata uğrar. Kalp krizi riski artar. Tansiyon problemleri baş gösterir. Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50.000 hücrenin ölümüne sebep olur. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.

Burunda koku alma duygusu azalır. Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir. Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır. Pankreas kanseri riski artar.

Sigara üreme sağlığı için de ciddi tehlikeleri barındırır. Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur. Kemiklerde deformiteler meydana gelebilir. Kılcal damarlar zarar görür. Tüm bunların yanı sıra maddi olarak da kişinin bütçesine ciddi şekilde zarar verir. Bünyede kronik yorgunluk hali baş gösterir.

Peki sigaraya ara vermezsek ve ameliyat sonrasında içmeye devam edersek ne olur?

Hekiminizin önerilerini kulak arkası edip sigara içmeye devam ederseniz, anestezi alırken sorunlar yaşanabilir. Operasyon sonrasında dokularınızı iyileşmeyebilir, iyileşmeyen yaralar enfeksiyon kapabilir. Burun içinde yaralar çıkabilir hatta burun içinde şekil bozuklarına kadar varan istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Unutmayın; iyileşme sürecinde sigara içmemenizi istemek hekiminiz için değil sizin iyiliğiniz için yapılması gereken bir davranıştır.

Tansiyon ve şekere dikkat

Yüksek tansiyon rahatsızlığı, kanın damar içerisinde normalden daha yüksek basınçla akması demektir. Eğer tedavi altında olmayan , düzensiz hipertansiyon rahatsızlığınız varsa operasyonu bir süre ertelemenizi öneririm.

Operasyon sırasında, anestezi etkisi ile tansiyon düşürülebilmekle beraber, uyanma ve erken dönemde, ameliyat planlarına yüksek basınç ile kan sızabilir ve ameliyatın başarısını olumsuz etkileyebilir. İyileşme uzar ve beklenen görüntüden farklı bir sonuç alınabilir.

Diabet hastalarında da kan şekerinin kontrolsüz yüksekliği iyileşmeyi olumsuz etkilemektedir.

Bu sebeplerle şeker ve tansiyon hastalarının planladıkları ameliyat öncesinde herşeyin normal ve düzgün ilerlediklerinden emin olmaları gerekir.

İlaçların düzenli ve doğru kullanılması

Burun Estetiği sonrası hastalarımız bir gün hastanede kalış yaptıktan sonra ertesi gün taburcu olur. Taburcu olması ile beraber kendisine reçetesi yazılır. Burada yazan ilaçların tam saatinde kullanılması önemlidir. Özellikle burun içi spreyini mutlaka hekiminizin önerdiği şekilde kullanmak gerekir. Burun içi spreyi tıkanan burun kanallarının açılmasında ve burun içi dokuların hızlı iyileşmesinde etkilidir. Bu spreyi genellikle ilk hafta her saat başı kullanım önerilir. Ancak hiçbir ilacın standardı olmadığı gibi, bu kullanım da hastadan hastaya göre değişir. Lütfen kendi ilaç saatleriniz hakkında hekiminizden detaylı şekilde bilgi isteyin.

Doğru Beslenme – Yeterli Uyku

İyileşme süreciniz boyunca iyi beslenmeli ve yeterli şekilde su tüketmelisiniz. İyi beslenmeden kastımız çok yemek değil; doğru şekilde beslenmektir. Proteinden yüksek, karbonhidrattan zayıf bir beslenme şekli kişinin hem kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak hem de bünyenin ihtiyaç duyduğu vitamin desteğini sağlayacaktır.

Bu süreçte günün çoğunu uyuklayarak, hareketsiz bir şekilde geçirmek sanıldığı gibi sizi daha hızlı iyileştirmez. Aksine hareketsizlik bünyenin ödem tutmasına neden olur.

Hekiminizin Önerileri

Burun Estetiği operasyonundan sonra hastanın tamponları 3. gün çekilir ve burun sırtına konulan alçısı da 7. gün çıkarılır. Ancak bu rakamlar hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Ameliyatın gidişatına göre hekim hastaya hiç tampon koymayabilir. Ya da alçısını birkaç gün daha uzun tutmak isteyebilir. Bazen de alçıyı çıkardığımızda yerine daha ince ve basit bir alçı koyarak bunun da birkaç gün kalmasını isteyebiliriz.

Tüm bu süreçlerde hekiminizin size özel vereceği öneri ve tavsiyeleri dikkate almak iyileşme sürecinizi hızlandırır. Örneğin hekiminiz burun ödemleriniz için size özel bir masaj tavsiye edebilir. Bu masajı hekiminiz size bildirmeden kendi kendinize yapmamız gereklidir.

Psikolojik Destek ve İyileşme Motivasyonu

Burun Estetiğinde İyileşme Nasıl Hızlanır sorunuzda psikoloji ve motivasyon da çok önemli. Yapılan işlem her ne olursa olsun, bir estetik operasyon geçiren kişi için moral ve ruh hali oldukça önemlidir. Bu sebeple bizler ameliyat hastalarımızı seçerken onların ruh halini de göz önüne alırız. İyileşme dönemi için sabır, istirahat ve pozitif bir ruh hali gereklidir.

Burun estetiğinden sonra hasta odasında narkozdan uyandığında büyük bir merakla aynaya bakmak ister. Bu aynaya ilk bakışta göreceği yüz hayallerinden oldukça uzak şişmiş, belki hafifçe morarmış, ödemli ve sargılı bir yüzdür. Her ne kadar bugün kullandığımız ileri cerrahi yöntemler ile dokulara hassas davranan teknikler olsa da, operasyon süreci bir miktar morluk ve ödeme açık bir süreçtir. Bu hafif morluklar ilk akşam artış yapabilir. Sabırlı olmayan bir hasta bandajlı bile olsa aynaya baktığında “daha güzel olmak isterken şimdi daha çirkin oldum” diyerek kendini olumsuz bir ruh haline sevk edebilir. İşte böyle durumlarda hastanın morale, motivasyona ve kendine eşlikçi olacak bir dosta ihtiyacı olur.

Refakatçi olarak kalacak kişinin hastaya fiziksel anlamda yapacağı bir yardım olmaz. Çünkü A’dan Z’ye her konuda hastane görevlileri, hemşire ve hasta bakıcılar yardımcı olur ve bakımı yürütür. Ancak refakatçiler hastaya moral vermek için, yalnız olmadığını hissettirmek ve sabırlı olması için bir güç kaynağıdır.

İyileşme süresini sakin ve huzurlu olarak geçiren bir hasta çok daha pozitif bir ruh hali ile süreci tamamlayacaktır.

Burun, Estetiğinde, İyileşme, Nasıl, Hızlanır


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ