Burun estetiğinde doğallıktan taviz vermeyin

65 yaşında torununuz kucağınıza oturduğunda, size doğru bakıp "anneanne (dede de olabilir tabi) nedir bu burnunun hali?" diye sormamalıdır.

Yukarıda yazdığım anekdot, neredeyse her gün 3-4 defa kurduğum bir cümledir. Bana danışan hastalarımın, bana ameliyat olsunlar ya da olmasınlar, daha doğru kararlar alabilmesi için meslek ahlakımın bana yüklediği bir misyondur bu: “Doğallığı savunmak”

Belki ticari anlamda doğru bir karar değil, fakat etik olarak doğrusu budur. Geçmiş zamanda bir sanatçı "reklamın iyisi kötüsü olmaz" demiş. Bu yanlış görüş ile hareket eden bazı kişiler daha kavisli, daha ufak, daha sivri, daha kalkık, daha çarpıcı burunlar isteyebilir. Ve hatta bu kişiler doğa vergisi güzel yaradışlı da olabilir. Aslında kötü duran burunları, genel yüz güzelliği ile çok daha çarpıcı hale gelip, sanki doğrusu oymuş gibi bir algı da yaratabilirler. Bu yanlış algı, etrafındakileri ve eğer medyatik bir bireyseler onları takip eden halkı da yanlış yönlendirebilir.

 Aslında oldukça yanlış yapılmış burun estetikleri, gelip geçici bir algı karmaşası içerisinde birçok kişiyi etkileyerek, bir reklam rüzgarı ile bir sıra insanın bütün hayatını "sakat" burunlar ile geçirmesine neden olabilir.

Geniş bir yüzün ortasında sonradan yapıştırılmış gibi duran ufacık burunlar, kavis yaratmak uğruna kemik doku aşırı alınması ile önden bakıldığında çökmüş gibi duran burunlar, daraltılmaya çalışırken tamamen inceltilmiş ve yapıştırılmış burunlar, hep bu "sakat"  burunlara birer örnektir.

Burun estetiğinin bir modası yoktur. Burun doğal bir biçimde yüze eşlik etmelidir. Yüz orantılarınıza uygun doğal hedefler koymak, hem sizi ömür boyu sürecek pişmanlıktan koruyacaktır, hem de hekiminizin burun estetiği konusunda daha doğru bir iş yapmasını sağlayacaktır.

Her yaşta, her durumda güzel ve doğal burun hedefleyin. Burun estetiğinde mutlu olun.

 

Burun, estetiğinde, doğallıktan, taviz, vermeyin


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ