Burun Estetiğinde Açık Mı, Kapalı Teknik Mi?

Rinoplasti yani burun estetiği, uygulanmaya başlandığı ilk zamanlarından beri üzerinde çokça düşünülen ve çalışan estetik girişimlerden biridir. Birçok açıdan estetik cerrahinin en zor ameliyatı olduğu söylenir. Bunun nedenleri arasında, burunun hem fiziksel bir şeklinin olması hem de nefes alma gibi en hayati fonksiyonu görmeye yardımcı olması sayılabilir. Ayrıca burun canlı bir dokudur. Dışarıdan yontulan heykel benzeri bir şey değildir. Ameliyat sonrasında mümkün olduğunca doğal görünmeli ve tüm fonksiyonlarına devam etmelidir.

Kısaca bu işlem, çok hassas dengeler üzerinde ilerler. Burun estetiğinde bugün daha iyi, daha güzel, daha estetik, daha az morluk ve şişlik ile sonuçlanan, daha hızlı iyileşen, daha rahat nefes aldıran, dışarıdan hiç kimsenin anlamadığı, yapılmış gibi durmayan sonuçlara ulaşmaya çalışıyoruz.

Rinoplasti ameliyatları burun derisinin altında bulunan; kıkırdak, kas, kemik ve bağ yapıları dönüştürerek yapılır. Nasıl her insanın dış görüntüsü ve parmak izleri birbirinden farklıysa, işte burun da kişiden kişiye farklılık gösterir. Hem dış, hem de iç yapısı çok kişiseldir. Bu nedenle burun estetiğinde yapılacak hamleler de çok kişisel olmalıdır.

Burun estetiğinde önceden tanımlanmış standart yaklaşımlar dahilinde var olan problem ve ulaşılmaya çalışılan sonuç için, ne gerekiyorsa o yapılmalıdır. Yani bir kişi, “ben X tekniği uyguluyorum ve bunu dünyada tek ben yapıyorum” derse, usulca orayı terk edin. Bilimsel bakış, daha önce denenmiş ve yapılan herkeste çoğunlukla olumlu sonuçlanan yöntemin tercih edilmesi esasına dayanır.

Burun estetiğinde de tanımlanan birçok yöntem mevcuttur ve halk arasında "açık" ya da "kapalı" teknik olarak indirgenen bu yöntemler, sadece yöntemler buzdağının görünen uçlarıdır. Var olan problem ve ulaşılmaya çalışılan son neyse, hekimin deneyimi dahilinde bu iki yöntemden biri seçilebilir. Burun estetiğini yapıyorum diyen plastik cerrahi uzmanlarının her biri, her iki yönteme de hakim olmalıdır. Seçim hasta için en uygun yönteme karar verecek olan hekime aittir.

Burun, Estetiğinde, Açık, Mı, Kapalı, Teknik, Mi?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ