Burun Estetiği (Rinoplasti)

Mert Demirel Burun Estetiği Mottosu

Burun estetiği, fazlasıyla kişiye özel, dış görünüşte büyük değişiklikler sağlayan cerrahi bir işlemdir. Yapısındaki mimari, geometrik ve biyolojik özellikler nedeniyle ustalaşması zor, fakat bir o kadar da uğraşısı zevkli bir ameliyattır. Kendi başına bile koca hayatı dolduracak ayrıntılar ve yeniliklerle doludur.

Ben Op. Dr. Mert Demirel, estetik cerrahinin bu harika alanında en son gelişmeler ışığında, uluslararası standartta, en iyiyi titizlikle uygulayacağımı garanti ediyorum.

Sitemde burun estetiği ile merak ettiğiniz tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

BÖLÜMLER

A- Burun Estetiği GENEL BİLGİLER

 Burun estetiği cerrahi olarak burun şeklinin değiştirilmesidir. Burun, anatomi bölümünde ayrıntılı anlatıldığı gibi, cilt, ciltaltı doku, kıkırdak, kemik, fibröz bağlar, kas doku ve mukozadan oluşan karmaşık bir yapıdır.

Bütün bu dokuların özellikleri korunarak burun şekli değiştirilir.

Genellikle genel anestezi altında yapılır. Hasta hiç bir şekilde ameliyatı görmez, ağrı, acı, sızı hissetmez. Ameliyat yapılacak değişikliklerin özelliklerine göre 1 ila 4 saat arası sürer. Hasta ameliyat masasına sırt üstü, baş hafif yukarıda olacak şekilde yatar. uzun süreli sırt üstü yatışa bağlı sıkıntılar olmaması için hastanın bel, diz ve topuk bölgesine silikon destekler konur. Ağız yoluyla solunum borusuna uzanan bir tüp yardımı ile anestezi cihazına bağlanır. Burun estetiğinde anestezi adlı bölümde bu konu ayrıntılı ile anlatıldığı gibi, oldukça konforlu bir anestezi süreci yaşanır.

burun estetiği açık rinoplasty


Bazı vakalarda, burun kemeri, her iki kaşın birleştiği glabella bölgesinde  başlar. Yani hastanın alnı ile burnu arasında bir girinti olmaz. Bu durumda kemer düzeltilmesi, alın-burun bileşkesini içerecek şekilde planlanır. Bu bölgede kemik kırılarak değil, kazınarak şekillendirilmelidir. Bu bölgede denenecek bir kırma işlemi çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Bu bölgede sabırla yapılan kazıma işlemi hem hatayı önler hem de kazıma sonunda elimizde "kemik talaşı"maddesi kalır. Bu talaş daha sonra bir dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Burun kemerinin yüksekliği ve şekli ayarlandıktan sonra burun sırtının onarılması işlemine geçilir. Kemik kıkırdak geçişinin daha iyi olması, nazal valf açısının arttırılması için burun sırtına, septumun her iki yanına "spreader greft" adı verilen kıkırdak parçalar konabilir. Şart olmamakla birlikte çoğu vakada ihtiyaç duyulur. Bu spreader greftler hastanın o bölgede var olan upper lateral (üst yan) adı verilen kıkırdakların içe katlanması şeklinde de düzeltilebilir.

Bu aşamada burun ucuna geçilir. Burun ucu burun estetiğinin en önemli bölgesidir. Burun ameliyattan sonra "güzel" ya da "çirkin" yapan esas bölge burasıdır. Bu bölgedeki kıkırdaklar anatomi bölümünde ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

Bu kıkırdaklarda çıkartma, katlama, açı değiştirme, uzatma, kısaltma, güçlendirme gibi bir çok manevra yapılarak burun ucu şekillendirilir.

Burun ucu uzunluğuna "projeksiyon" denir, burun projeksiyonu "az" ya da "çok" olmamalıdır. Az olduğunda "çirkin", çok olduğunda "aşırı estetikli" durur. Projeksiyon sağlamak için bazen sadece kıkırdak şekillendirme yetmez, ek kıkırdak parçalar konulması gerekebilir. Bu ek parçalara "onlay tip greft" denir. Bu greft yani kıkırdak yamalar sadece bu alana değil aynı zamanda, burun kanatlarına, burun yanına, önüne de konabilir.

Ben en son burun kemiklerine müdahale ederim. Burun kemik daraltması ya da açık tavan deformitesini kapatmak amacıyla kemiğe dokunulur. Burun kemiklerini içeri alma işlemi burun kemik genişliğini gerçek anlamda azaltsa bile, içe alınan kemikler hava yolu darlığına sebep olabilir.  Bu sebeple içe almaktan çok inceltme ve yaş-ağaç kırığı oluşturarak işlem yapılır. İnceltme daha önce bahsedildiği gibi kazıma metodu ile halledilir.  "Yaş ağaç kırığı"   (green stick) burun kemiklerinin dış parçasının destabilize edilerek içe doğru bir menteşe gibi dönmesini sağlar. Hava yolu daralmaz.

daha sonra burun içi mukoza, orta hatta bulunan kıkırdak septuma devamlılık gösteren bir çok dikiş konarak sabitlenir. Bu manevra hem burun içi iyileşmesini hızlandırır, hem de burun içi hematom tabir edilen komplikasyonun oluşmasını önler. Gerekiyorsa burun içine silikon destekler konur. Burun sırtına da termoplastik atel yerleştirilir.          

B- SEPTORİNOPLASTİ

 Hem septumda var olan problemin düzeltildiği hem de burun estetiğinin bir arada yapılmasını açıklayan ameliyat şeklidir.

Gelin A bölümünde yani burun estetiğinin genel bilgileri verilirken, atlanan yerden devam edelim.

Burun sırtı açıldıktan sonra, septum serbestleştirilir. Bu serbestleştirme miktarı, iyileşme açısından önemlidir. Burun üstünde geniş serbestleştirmeyi ne kadar önemli buluyorsam, septumda da o kadar az serbestleştirmeyi öneriyorum. Sadece var olan problemi düzeltecek kadar gereklidir.

Septum eğrilikleri, bazen basit bir kıkırdak dikişi ile düzeltilebileceği gibi, eğri olan kıkırdak parçanın çıkartılması, eğrilik çok geniş bir alanı kaplıyorsa septum denen yapının tamamen dış ortama alınarak düzeltilmesi de gerekebilir. Plastik cerrahlar arasında şöyle bir söylem vardır. "Septum nereye gidiyorsa, burun ucu da oraya gider". Yani septum düzeltilmesi hem fonksiyonel hem de estetik anlamda gerekli bir işlemdir. Septum, ağız boşluğunu üstten kaplayan "damak" kemiğinin üstüne oturur. Bazen bu kemikte (maksiller krest) eğrilikler çıkıntılar da olabilir.  Bu yapıda gerekirse düzeltilir. Ameliyattan sonra bazı vakalarda görülen diş sızlamasının nedeni bu olabilir.

Septum ön bölgede kıkırdak, arka bölgede kemik bir yapı olarak devam eder. Aynı şekilde kemik septum yapıda da eğrilikler olabilmektedir.

burun estetiği rhinoplasty hump


C- BURUN ANATOMİSİ

Bu bölümde kendi çizimlerimle bazı bölgeleri açıklamaya çalıştım.

Burun: Yüzün tam ortasında mevcut nefes alma organı

Burun estetik üniteleri: Burun rekonstrüksüyonunda sonuçların daha doğal olmasını sağlamak amacı ile, kesi izlerinin saklanması gereken yerleri ifade etmek amacı ile ilk defa kullanıma girmiştir. Daha sonra estetik ameliyatlarda da bu landmark'lardan faydalanılmaya başlandı.

Yüz estetik oranları: İdeal yüz, ideal güzellik nedir sorusunu soran Da vinci, Fibonacci gibi bilim adamları, sanatçıların ortaya attığı felsefik oran ve orantılardır. Yüzü ideal olarak yatay düzlemde 3'e, düşey düzlemde 5'e ayrılması ile, yüz organlarının bu oluşan diktörtgenlerin içerisinde konumlarına işaret etmektedir. Güzel ve iyi kavramı ile etik anlamda örtüşmese bile, elimizde "ideal"i vurgulamak amacıyla bir done oluşturur.

Burun delikleri: Dik-Üçgen biçimli, burun giriş delikleridir. Üçgenin üst-dış kenarını burun kanatları oluşturur.  Dik kısmını "kolumella" oluşturur. Tabanı ise, büyük kısmı "alt lateral" kıkırdakların "foot plate"leri ve dudak-burun bileşkesi oluşturur. Dışarıdan bakıldığında görülen kıllar nefes ile gelen havanın filtre edilmesinde rol alır. Allerjik bünyelerde bu kılların daha hızlı uzadığı gözlemlenir. Ameliyat sırasında bu kıllar traş edilir.

burun estetiği rhinoplasty kolumellar

Kolumella'nın üst dudak ile yaptığı açı, burun ucu kalkıklığını belirler ve "kolumellar-labial açı" olarak gösterilmiştir. "Burnum çok kalkık oldu" ya da "burnum düştü" şikayetleri çoğunlukla bu açı ile ilgilidir.

Burun Ucu (TİP): Burnun en sivri bölgesidir. Altta kolumella ile, yukarıda burun sırtı ile, yanlarda burun kanatları ile devam eder. Üzerinde kıkırdakları örten cilt parçasının kalınlığı, burun ucu estetik görünümünü tayin eder. Ana yapısı "alt lateral kıkırdak" tarafından oluşturulur. İç ve yan parçası tam bu bölgede birleşir ve sivrilik oluşturur. "Alt lateral kıkırdak" sağ ve sol olarak iki adettir ve tip bölgesinde birbiri ile fibröz bağlar aracılığı ile ilişki kurar.

İllüstrasyonda inceleyerek daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Bu iki parçalı, iki kıkırdak, çok çeşitli kalınlık, şekil ve boyutta olduğundan dolayı kişiden kişiye burun uçları farklılık gösterir. Birbirinden ayrı duran bu iki kıkırdak, "geniş burun ucu" görünümü taşır. Burun tam ucuna dokunulduğunda hissedilen iki "tepe" kısım birbirinden çok ayrık ise, "bifid tip" olarak adlandırılır. Burun estetiği uygulanırken en çok uğraşılması gereken bölge burasıdır.

burun estetiği nares SOFT TRIANGLE


Yumuşak üçgen (SOFT TRIANGLE): Burun tip kısmı, kolumella ve kanatlar arasında yer alan, hafif iç bükey yerleşimli, resimlerde gölge halinde gözüken bölgedir. Alt lateral kıkırdağın iç ve dış parçasının oluşturduğu üçgenin üst kısmını örten yumuşak doku bölgesidir. Estetik olarak "doğru"luğu anlayışa göre değişmekle birlikte, hiç olmaması ya da gereğinden büyük olması durumunda göze batmaktadır.

Supra tip kırılma açısı (SUPRATIP BREAK POINT): Burun tip kısmı ile burun sırtı arasında görülen açılanma şeklinde geçiş bölgesidir. Burun ucu sivriliğini belli eder. Bu açılanmanın fazla olması "fazla estetikli" gözükmeye sebep olur. Bu açılanmanın olmaması da "burun ucu düşükmüş" gibi gözükmesine sebep olur.  Bu bölgede yumuşak doku toplanmasına bağlı dolgunluk olabilir. Bunu önlemek için ya buradaki bağlar korunmalı ya da bu bölgedeki yumuşak doku ameliyat sırasında eksize edilmelidir.

Burun sırtı: Yukarıda radix bölgesi, aşağıda burun tip bölgesi arasında kalan dikdörtgen bölgedir. Aslında tam bir dikdörtgen değildir. Ben bu yapıyı anlatabilmek için "elmas" örneğini veriyorum. Burun sırtı yukarı kısmını kemik doku, alt kısmını kıkırdak doku oluşturur. İki yapının birleşim yeri "key stone area- köşe taşı" olarak adlandırılır. Bu birleşim bölgesi, alt ve üst kısmına göre biraz daha geniştir. Bu sebeple burun sırtı elmas biçimlidir.

Son senelerde bu bölgeye verilen önem artmıştır.

burun estetiği radix

Septum: Burun iç yapısında her iki deliği birbirinden ayıran yapıdır. Önde kıkırdak arkada kemik yapıdadır. Septumun dış yüzeyini, yani burun içine bakan kısmını mukoza örter. Mukoza, ciltten biraz daha değişik bir yapıdır. Deriden daha ince bir epidermal tabakaya sahiptir. Nemlidir. Hassastır.

Septumda yapı olarak eğrilikler görülebilir. Bu eğriliklere latince "septum deviyasyonu" adı verilir. Burun estetiği sırasında varolan septum problemleri düzeltilebilir. Bu ameliyata septorinoplasti adı verilir. Daha önce septum cerrahisi geçirmiş hastalara yapılan burun estetiği girişimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun iki nedeni vardır;

1- Normal burun estetiğinde burun ucu yükseltilmesi için ya da burun ucu için ya da spreader kıkırdak uygulaması için kıkırdak dokuya ihtiyaç bulunur. Bu ihtiyaç genellikle septum'dan sağlanır. Eğer hasta daha önce septoplasti ameliyatı geçirmişse, bu kıkırdak bulunamayabilir.

Daha önce hem burun estetiği hem de septoplasti ameliyatı olmuşsa ve hasta bir takım nedenlerden ötürü tekrar burun estetiği  (sekonder rinoplasti) olması gerekiyorsa, gerekli kıkırdak ihtiyacı artar ve bu kaburgadan alınma gerekliliği duyulabilir.

2- Daha önce septoplasti olmuş bazı hastalarda, kötü yapılan cerrahi sonrası septumda delikler olabilir. Septum perforasyonu adı verilen bu klinik durum dikkatli olmayı gerektirir. Bunun nedeni tekrar bu bölgeye müdahale edilirse, bu delik büyüyebilir ve klinik olarak hastayı zorlayabilir.

D-BURUN ÖDEMİ

Ödem, doku arası sıvı oluşmasıdır. Normalde dokular arası birikmiş bir sıvı yoktur. Hücreler belli metabolitlerini ya toplar damar kılcalları yoluyla ya da lenf damarları yolu ile geri dolaşıma gönderirler. Fakat kişinin "normal" durumu bozulduğunda lenf damarları yolu ile göndermesi gereken sıvı ve metabolitler, doku arasında birikir ve "ödem" olur.

Bu durum başınızı duvara vurduğunuz yerde de olur, karın ameliyatından sonra da olur ve tabi burun ameliyatından sonra da olur.

Burun estetiğinde bozulan dolaşım hep böyle bozuk mu kalır? Hayır, kişiden kişiye değişmekle birlikte önünde sonunda normale döner. Fakat "kalın ciltli" hastalarda biraz daha geç döner. Ne yazıkki 3 ay 5 ay diye kesin bir şey söyleyemiyoruz. Fakat teorik olarak yara iyileşmesi "wound healing" 9 ay sürdüğü için en az 9 ay diyebiliyoruz.

Bu süre sonunda artık burun daha yumuşak ve dolaşım bakımından aktif olmaktadır.

Burun ödemi açık mı yoksa kapalı ameliyatta mı en çok olur?

Bakın bu gerekli açıklamaları yapmak için nefis bir soru. İlk önce burunda lenf damarlarının hangi planda olduğunu açıklayalım.

Muskuloaponörotik katman kavramı: Burun cildinin altında, kıkırdakların üstünde bir katmandır. İçinde burun kanatlarını açmaya yarayan ve konuşurken burun ucumuzu aşağı doğru çeken kas grubunun ve bunun uzantılarının da olduğu, ayrıca atar, toplar ve lenf damarlarının olduğu katmandır. Bu katmanın, kıkırdak zarı (perikondrium) ile ayrımı burun ucunda daha belirginken, burun sırtında bu katman nerede ise kıkırdak ve kemik zarı ile aynı katman halini alır.

Burun ameliyatı genel bilgileri anlatılırken, kıkırdak ve kemik dokuyu sıyırma işlemi yapıldığını belirtmiştik. Bu bölgedeki dokuya saygı ve hassasiyet, lenf damarlarının da korunmasını sağlamaktadır. Bu alanda açık ve kapalı burun ameliyatı arasında bir fark bulunmadığını düşünüyorum. Fakat dolaşım ve ödem açısından esas fark burun ucunda ortaya çıkmaktadır.  Kapalı burun ameliyatı (gerçek kapalı burun ameliyatından bahsediyorum,  açık-kapalı değil) sırasında kıkırdak ve cilt alarındaki çoğu bağlantı korunduğu için, burun ucunda daha az ödem olur ve daha hızlı geçer.

İşte bu alanda kapalı burun estetiği daha avantajlı bir uygulamaymış gibi gözükmektedir. Fakat kim ne derse desin kapalı burun ameliyatının uygulanabileceği ve uygulanamayacağı vakalar mevcuttur. Ulaşım, ekartasyon ve ölçme problemleri nedeniyle ne yazıkki çoğu vakada kapalı yöntemi uygulayamamaktayız.

E- İKİNCİ DEFA BURUN ESTETİĞİ (SEKONDER RİNOPLASTİ)

Herhangi bir nedenden dolayı ikinci defa burun estetiği olma şansınız (riskiniz) olabilir. Fikrinizi değiştirmiş bile olabilirsiniz…Ör; - Çok kalkık istemiyorum, kavis istemiyorum…deyip 1 sene sonra fikrinizi değiştirmiş olabilirsiniz. Ya da beklediğiniz gibi sonuçlanmamış olabilir, ya da bir komplikasyon yaşamış olabilirsiniz…

Hiç farketmez, eskiyi ait olduğu yerde bırakıp, yeniden ameliyat olma kararı aldınız. Şimdi yapmanız gereken tam olarak burnunuzda nelerin değişmesini istediğinizi not almanız…

Ör; - Burnumun ucunun biraz daha ince olmasını istiyorum… Burnum sağa doğru eğri, düzelmesini istiyorum…. Burun köküm, yani alın ile birleşim gösteren yerinin daha girintili olmasını istiyorum…gibi. Bu konuyu burun estetiği ile neler değiştirilebilir konusunda ayrıntılı olarak anlatıyorum.

Bu aldığınız notları, bir de iyi bir fotoğraflama yöntemi ile kayıt altına alınız. İyi bir ışıkta, başkası tarafından yaklaşık 30-40 cm'den çekilen fotoğraflarınız olsun. Önden, çapraz, yandan ve alttan çekin ve yaşadığınızı düşündüğünüz problemi inceleyin. Kendi iyiliğiniz için etrafınıza sormayın, kimi olan sıkıntıyı görmezden gelir, kimi çok abartır, önemli olan sizin ne düşündüğünüzdür.

Evet aklınızda bu notlar ile plastik cerrahi uzmanına başvurdunuz. Ona düşünmesi ve sizi muayene etmesi için fırsat verin. Daha sonra var olan problemlerin üzerinden tek tek geçin. Unutmayın! varolan problemlerinizin hepsinin iyileşmesi mümkün olmayabilir.

Sekonder Rinoplastinin Zorlukları

Burun estetiği yapıldığında, bir miktar kıkırdak, bir miktar kemik ve yumuşak doku çıkarılmış olabilir. Dolayısı ile şu anda, normalde olduğundan daha az bir doku mevcuttur. Ayrıca cilt ve alttaki kıkırdaklar arasındaki mesafe de azalmıştır. Yani cilt incelmiştir.  Ayrıca iyileşme dokusu denen fibrotik doku, burnu sertleştirmiştir.  Doğal bağlantılar yok olmuş, damar sistemi farklı işlemeye başlamıştır.

Bu tip sebeplerden dolayı, burun flebini (cildini) kaldırmak bile çok daha zordur. Bu işlemi yaparken oldukça titiz davranmak gerekir. Flepte, yani burun kıkırdaklarından sıyrılan cilt dokusunda mümkün mertebe kalın doku bırakılmalıdır. Bunun nedeni birinci ameliyattan sonra yüzeyelleşen damarlar sistemini korumak gereklidir. Dokulara oldukça hassas davranmalı, sadece probleme konsantre olup, daha fazla bir iş yapımından kaçınılmalıdır. Eğer varolan problemleri düzeltmek için burun içerisinde yeterli kıkırdak, kemik ya da yumuşak doku materyali bulunmuyorsa, yapı ürünlerini alabilmek için kulak ya da kaburga bölgesi kullanılabilir.

Kulaktan kıkırdak almak

Kulak konka kıkırdağı, yapı itibari ile iç bükey yapıdadır. Ayrıca oldukça kırılgandır. Bu yapısı nedeniyle destek amaçlı kullanım için pek uygun değildir. Fakat alt lateral kıkırdakların dış parçalarını desteklenmesi ya da yeniden oluşturulmasında rahatlıkla kullanılabilir. Ezilerek burun sırtındaki düzensizliklerde kullanılabilir. Spreader greft dediğimiz, septum üst kısmına ve her iki yanına koyulan destek parçaları olarak kullanılabilir.  Burun ucunu daha belirgin kılmak için onlay tip greft dediğimiz şekilde de kullanılabilir.

Kulak arkasından yapılan bir kesi ile konka kıkırdağına ulaşılır. Dikkatlice ve kanamaları kontrol ederek bu bölgeden yeterli bir parça çıkartılır. Parçayı alırken, kulak şeklinin bozulmamasına dikkat edilir. Kesi tekrar dikilir. Bu bölge kulak arkasında kaldığı için iz problemi olmaz.

Kaburgadan kıkırdak almak

Burun ucu desteğinin sağlanması, daha sağlam bir dokuya ihtiyaç duyulduğunda kaburga kıkırdaklarından faydalanılır. Yalnız bu kıkırdaklar, gençlerde kolaylıkla bulunabilir. Yaşlandıkça kaburga, kemikleşme eğilimindedir. Kaburgadan kıkırdak alımı için çok sabit bir yöntem yoktur. Her hekimin kendi kendine tercih ettiği bir yöntem vardır. Ben, 5,6, ya da 7. kaburgaların orta hatta bulunan ortak parçalarından, bir kısmının kıkırdağını almayı tercih ediyorum.  Böylelikle kaburgada bir eksiklik yaratmamış oluyorum. Daha sonra alınan kıkırdak parçası ameliyat masasında şekillendirilerek ihtiyacın olduğu burnun her yerinde güvenle kullanılabilir.

F- BURUNDA ESTETİK OLARAK NELER DÜZELTİLEBİLİR?

Bu konuyu burunu yukarıdan aşağı giderek tek tek maddeleyelim.

a- Radiks girintisi yaratılabilir: Alın ile burun birleşim yeri iç bükey olarak bir miktar girintili olmalıdır.  Bu bölge bazı vakalarda oldukça zorludur. Düzeltmek için sabırla kazıma metodu ile inceltilmelidir.

b- Burun kemeri düzeltilebilir: Burun kemeri hem kemik hem de kıkırdak yapıdadır. Kıkırdak kısmı kesilerek, kemik parçası mikromotor ya da törpüler yardımı ile indirilir. Bu bölgenin aşırı düzeltilmesindense bir miktar çıkık olması daha doğal bir görünüm sağlar.

c- Yamukluk düzeltilir: Bu problem biraz karmaşıktır. Burun yamukluğu çoğu zaman bir yüz asimetrisine eşlik eder. Yani ne demek istiyorum. Aynaya bakın, iki kaşınızın tam ortasına bir nokta koyun, daha sonra üst dudağınızın ve çene ucunuzun orta noktasına birer nokta koyun. Bu noktalar aynı düzlemde mi? Aynı düzlemde ise acaba tam 90 dercelik bir açıyla mı aşağı iniyor?

Çoğu zaman bu noktalar 90 derecelik bir doğru oluşturmaz. Bu yamukluğa "aks deviyasyonu" diyoruz. Ve çoğu zaman burun ucu, ağız hareketlerini takip eder şekilde olur. Diyelim ki burun bir miktar sola doğru eğri ve ağız da bir miktar solda. Bu hastada alttan baktığınızda bir eğrilik gözükmez. Fakat üstten kaş arasından aşağı doğru baktığınızda eğriliği görürüz. Şimdi bu hastada ne yapmalı? Burnu düzeltirsek, bu sefer ağız ile burun ucu farklı taraflarda olmaz mı?

Cevap ve çözüm oldukça zor değil mi?

Evet bu sebeple problem çözümleri hasta ile görüşerek, yapılabiliyorsa bilgisayarlı simülasyon programları ile planlanmalıdır. 

Yamukluk sadece kemik ya da sadece kıkırdak dokuda olmaz. Genellikle septum dahil hepsini ilgilendirir. Çözümü için dikiş uygulamaları, kıkırdak yama uygulamaları, kemik rotasyonları, sabitleme çözümleri üretilir.

d- Burun küçültülür: Hem kemik, hem de kıkırdak yapılarda komple ve uyumlu olacak şekilde bir küçültmeye gidilebilir.

e- Burun ucu etli görünümü düzeltilebilir: Kendi kendinizi muayene edebilirsiniz. Burun ucunuza dokunun, tam ortada iki kıkırdağın oluşturduğu tepeyi hissedin. Evet onlar alt lateral kıkırdaklar, o kıkırdaklar ile cilt arasında bazen çok kalın, gevşek bir doku olur. Bu yumuşak doku burun ucunu olduğundan daha kalın gösterebilir. Açık rinoplastide bu doku eksize edilerek, daha zarif bir görünüm yaratılabilir.

f- Burun genişliği daraltılabilir: Burun genişliğini ben 4'e ayırılıyorum. Kemik doku genişliği, burun sırtı genişliği, burun ucu genişliği bir de burun kanatlarının genişliği.

            -Kemik doku genişliği, kazıma ve kemiği içeri alma yöntemleri ile azaltılır.

            -Burun sırtı genişliği: Bir kısmını kemik doku bir kısmını dışbükey kıkırdak doku yapar. Kemik doku kazınarak, kıkırdak doku bir miktar çıkarılıp, bir miktarı da dikişler ile iç bükey yapılarak incelik sağlanır.

            -Burun ucu genişliği: Alt lateral kıkırdakların yayvanlığı, dikiş uygulamaları ve parça çıkarılması ile daha sivri ve ince yapılabilir.

            -Burun kanatları genişliği: Burun kanatlarında, var olan problemin yerinden "karpuz dilimi" gibi parçalar çıkartılarak bu genişlik halledilir.

g- Burun ucu daha sivri yapılabilir

h: Burun ucu daha kalkık yapılabilir.

ı- Burun ucu kalkıklığı azaltılabilir.

G- BURUN ESTETİĞİNDEN ÖNCE VE SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Burun estetiği; genel anestezi altında yapılan, uzun süren, bir iyileşme dönemi olan cerrahi bir işlemdir.

Evet şimdi bu tanımlamada yer alan özellikleri tek tek inceleyerek şartlarımızı sıralayalım.

            - Genel anestezi altında yapılır: Daha önce genel anestezi almış olmanız, bizi rahatlatır. Bu bir sıkıntı yaşamamış olduğunuza delalettir. Genel anestezi, bir tüp yolu ile bir makine aracılığı ile hastayı solutarak verilir. Bu tüpün geçtiği yerler olan; ağız çevresi, içi, boğaz ve solunum yıllarında her hangi bir enfeksiyon varlığı, ameliyattan sonra bu enfeksiyonun yayılmasına sebep olabilir. Diş eti iltihabı, viral kaynaklı uçuklar ve bakteriyel enfeksiyonlara dikkat etmek gerekir.

            Sigara içmek; hava yolunu kirleten, daraltan bu alışkanlık genel anestezi alma sürecinizi etkileyebilir. Bu nedenle genel anestezi alacağınız ameliyatlardan önce sigarayı bırakmanız tavsiye edilir. Fakat bu bırakma ameliyat sabahı olmamalıdır. Nikotin eksikliğine bağlı endişe ve ani tansiyon yükselmeleri, kalp atım hızlanmaları, genel anestezi sürecini, sigaradan daha fazla bozmaktadır.

            -Uzun sürer: Yapılacak işleme bağlı olarak 1.5-4 saat sürer. Bu süre boyunca hareketsiz kalan vücütta kan göllenmesi olabilir. Bu göllenme, eğer genetik alt yapı da müsaitse pıhtılaşmalara sebep olabilir. Bacaklarda flebit, tromboemboli gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir. Pıhtılaşma problemleriniz varsa, bunu doktorunuzla ameliyattan önce ilk görüşmede mutlaka paylaşmanızı öneririm. Bu rahatsızlık, ameliyat sırasında bacaklara takılacak basınçlı pnömotik çoraplar ile riski azaltılabilir. Bunun dışında yine sigara pıhtılaşmayı arttırdığından dolayı, kesilmesini salık veriyoruz.

            -İyileşme dönemi uzundur: İyileşme; kollajen dokunun yeniden oluşması, hücrelerin tekrar düzenli dizilimi demektir. Teorik olarak yaklaşık 9 ay sürer. İyileşmeyi ne yavaşlatır? ne bozar? Sigara içmek, vitamin eksikliği, aşırı güneş, darbeler, buruna baskı yapan gözlük, maske, hipertansiyon, diabet (şeker hastalığı) ve sigara ve ayrıca sigara…..

            Ödemi azaltmak için ilk birkaç hafta iki yastıkta düz ve düzgün yatış tavsiye edilir. Morlukları azaltmak için Lasonil, Arnica gibi kremler kısmi de olsa işe yarar.

            -Cerrahi bir işlemdir: Yapılan iş bir mermeri yontmak değildir. Tahtaları çivi ile birleştirmek gibi değildir. Vücut dokuları, yaşar, kanar, kasılır, küçülür, büyür…Hem ameliyat sırasında hem de sonra. Dolayısı ile ameliyat sırasında kanama miktarı artarsa, görüş zorlaşır. Görüşün bozulması titiz ve rahat bir cerrahi şansını ortadan kaldırır. Kanamayı bazı durumlar, maddeler ve ilaçlar bozar;

            Aspirin, bebe aspirini, heparin, clexane gibi kan sulandırıcılar

            E vitamini, sarımsak, ıhlamur, ginko gibi ek besinler

            Hipertansiyon gibi durumlar
 

HERKESE HARİKA BİR AMELİYAT SÜRECİ DİLİYORUM

burun estetiği, en iyi burun estetiği doktoru


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
TelefonBurun estetiğinde doğallıktan taviz vermeyin

Burun estetiğinde doğallıktan taviz vermeyin 65 yaşında torununuz kucağınıza oturduğunda, size doğru bakıp "anneanne (dede de olabilir tabi) nedir bu burnunun hali?" diye sormamalıdır. Yukarıda yazdığım anekdot, neredeyse her gün 3-4 defa kurduğum bir cümledir. Bana danışan hastalarımın, bana ameliyat olsunlar ya da olma...

Burun Estetiği Doğallığından Taviz Vermeyen Burunlar

Burun Estetiği Doğallığından Taviz Vermeyen Burunlar Her geçen gün değişen güzellik algısı, bugün burun estetiğinde tüm otoriteleri tek bir noktada birleştirdi: “yapılamış gibi duran doğal burunlar” Rhinoplasti’de bugün kullanılan teknik ve yöntemlerle, artık daha iyi nefes alan ve müdahale edildiği anlaşılmayan doğallıkta burunlar...

Burun estetiği hastalarını nasıl bir süreç bekliyor ?

Burun estetiği hastalarını nasıl bir süreç bekliyor ? BURUN ESTETİĞİ HASTALARINI NASIL BİR SÜREÇ BEKLİYOR? Burun estetiği olmak isteyen bir hastanın süreci plastik cerrah ile ön görüşmeyle başlıyor. Bu görüşmede hastanın nasıl bir görüntü istediğini tam ve net bir şekilde ifade etmesi çok önemli. Fiziksel muayene sonrası heki...

Burun Estetiğinde Açık Mı, Kapalı Teknik Mi?

Burun Estetiğinde Açık Mı, Kapalı Teknik Mi? Rinoplasti yani burun estetiği, uygulanmaya başlandığı ilk zamanlarından beri üzerinde çokça düşünülen ve çalışan estetik girişimlerden biridir. Birçok açıdan estetik cerrahinin en zor ameliyatı olduğu söylenir.

Burun Estetiğinde İyileştirmeyi Hızlandırmak

Burun Estetiğinde İyileştirmeyi Hızlandırmak İyileşme, dokuların eski fonksiyonlarına kavuşması, bütünlüklerine tekrar ulaşması demektir. Yaşayan bir organizma olan insan vücudunda, damarlar belli bir dizilim içindedir. Kolajen lifler, dokular, kaslar hep ahenkli bir yapıda bulunur. Bu yapı bozulduğunda, (ki estetik girişim...

Aynı Seansta Daha İyi Görünen Ve Daha İyi Nefes Alan Burunlar

Aynı Seansta Daha İyi Görünen Ve Daha İyi Nefes Alan Burunlar Bu cümle ile karşılaşmayan plastik cerrahi uzmanı hemen hemen yoktur diyebiliriz. Bu cümle hem burun estetiği yaptırıyor olmaktan çekinen, korkan, ailesine açıklayamayan, dini nedenler ile bunu ifade edemeyen kişilerce kurulmasının yanı sıra; gerçekten hem nefes alma sıkıntısı çe...

Mikromotor İle Burun Estetiği

Mikromotor İle Burun Estetiği Rinoplasti yani burun estetiği, modern uygulama zamanlarından beri üzerinde en çok kafa yorulan estetik işlemlerden biridir. Birçok açıdan estetik cerrahinin en zor ameliyatı olduğu söylenir. Bunun nedenleri arasında, burnun hem fiziksel bir şeklinin olması hem de nefes alma gibi...

BURUN ESTETİĞİNDE SİMÜLASYON

BURUN ESTETİĞİNDE SİMÜLASYON Burun estetiği görüşmelerinde hastamız muayenehanemize gelir. Bilgi formuna sağlık geçmişi hakkındaki soruları yanıtlar, görüşme kısmına geçilir.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATINDA YAŞ SINIRI VAR MI?

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATINDA YAŞ SINIRI VAR MI? Burun görüntüsünden memnun olunmadığında, içten içe başlayan bu özgüvensizlik hissi kişiyi küçük yaşlardan itibaren etkisi altına alır. Özellikle ergenlik çağında artan beğenilme algısı, burundan mutlu olmayan bir bireyi zora sokabilir.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI BURUN İÇİ VE DIŞI NASIL TEMİZLENMELİDİR?

BURUN ESTETİĞİ SONRASI BURUN İÇİ VE DIŞI NASIL TEMİZLENMELİDİR? Burun Estetiği sonrasında her şey yolunda ancak, kendinizle baş başa kaldığınızda burun temizliği konusunda tedirginsiniz. Nereye dokunacağınızı, neyi nasıl yapacağınızı kestiremiyorsunuz. İşte tam da böyle durumlarda olan burun estetiği hastalarının mutlaka okuması gereken bir y...

BURUN ESTETİĞİ SONRASI TIKANIKLIK NE ZAMAN GEÇER?

BURUN ESTETİĞİ SONRASI TIKANIKLIK NE ZAMAN GEÇER? Sanılanın aksine Burun Estetiği ağrılı ya da acılı bir ameliyat değildir. Hastaları ameliyattan hemen sonra rahatsız eden ağrı ya da acıdan farklı bir durumdur: o da ameliyat sonrasında oluşan nefes tıkanıklığı.Peki bu tıkanıklık ne zaman geçer?

SİGARA İÇMEK BURUN ESTETİĞİ AMELİYATINI ETKİLER Mİ?

SİGARA İÇMEK BURUN ESTETİĞİ AMELİYATINI ETKİLER Mİ? Sigara kullanıyor olmak bir operasyon durumunda her zaman hastayı maça 1-0 yenik başlatır. Çünkü ameliyat ne olursa olsun, sigara kullanan bireylerde yara iyileşmesi yavaşlar ve enfeksiyon riski artar. Özellikle Burun Estetiği, sigaranın olumsuz etkilerinin oldukça sık görüldüğü ...

BURUN ESTETİĞİ SONRASI HASTANEDE KALINIR MI?

BURUN ESTETİĞİ SONRASI HASTANEDE KALINIR MI? Burun Estetiği grüşmelerinde çoğu zaman önemsiz olduğu düşünülerek muayene sırasında, hastanede kalış yapılıp yapılmayacağı gündeme gelmez. Ancak akşam eve dönüldüğünde arama motoruna yazılan ilk sorulardan biri de o olur:

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATINDA GENEL ANESTEZİ Mİ, LOKAL ANESTEZİ Mİ?

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATINDA GENEL ANESTEZİ Mİ, LOKAL ANESTEZİ Mİ? Kimi zaman genel anestei alacak olmaları hastayı bir miktar ürkütebilir? Peki söz konusu burun estetiği olduğunda işlem lokal anestezi ile mi yoksa genel anestezi ile mi yapılmalıdır?

BURUN ESTETİĞİ SONRASI İZ KALIR MI?

BURUN ESTETİĞİ SONRASI İZ KALIR MI? Burun Estetiği yani Rinoplasti ameliyatlarında çoğu hastanın ilk sorularından biri: burun estetiği operasyonu sonrasında iz kalıp kalmayacağıdır. İşte sçok merak edilen o sorunun, yanıtı...

BURUN ESTETİĞİ SONRASI DİKİŞLER NE ZAMAN DÜŞER?

BURUN ESTETİĞİ SONRASI DİKİŞLER NE ZAMAN DÜŞER? Rinoplasti yani burun estetiği söz konusu olunca, hastaların cevap bulması gereken hayli fazla sorusu olur. En önemli konulardan, en basitine dek hepsinin yanıt bulması gereken bu sorular, birçok hastanın karar verme ve doktor seçimi aşamalarında da oldukça yol göstericidir. İşte...

BURUN ESTETİĞİ SONRASI NELERDEN ŞİKAYET EDİLİR?

BURUN ESTETİĞİ SONRASI NELERDEN ŞİKAYET EDİLİR? Ameliyat sonrası oluşan morluk ve ödemler yüzü hızla terk etse de, burun sırtı ve ucundaki ödemlerin geçmesi ve içerdeki dokuların tam iyileşme sağlaması kimi zaman 12 ayı bulabilen bir süreçtir. Bu süreye bir de hastanın kalın ciltli oluşu eklenirse tam iyileşme ve yeni burnun ş...

YAŞLILARDA BURUN ESTETİĞİ

 YAŞLILARDA BURUN ESTETİĞİ Burun estetiği yaptırmak için hastanın karar verdiği yaş ortalamanın biraz üzerinde olabilir. Bu karar, zamanla nefes almada oluşan problemler nedeniyle olabileceği gibi, daha güzel ve zarif bir burna kavuşmak isteyen ileri yaşlarda da hastalarımız da vardır.

BURUN ESTETİĞİ BİR KEREDE OLUR MU?

BURUN ESTETİĞİ BİR KEREDE OLUR MU? Söz konusu estetik olduğu zaman herkesin talebi: tek seferde en iyiye sahip olmaktır. Peki ama bu istek ne kadar gerçekçi? Şimdi gelin, adım adım bu soruyu ele alalım.

TÜRKİYE’NİN EN İYİ BURUN ESTETİK CERRAHI KİM?

TÜRKİYE’NİN EN İYİ BURUN ESTETİK CERRAHI KİM? türkiyenin en iyi burun estetik cerrahı kim sorusu sıklıkla sorulan bir soru peki bunun cevabı ne merak ediyor musunuz? Bu makalemizde size bu konuyu açmak detaylıca bahsetmek istedik.

Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahı Kim?

Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahı Kim? Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahı Kim Arayışınız için sizlere özel bir makale yazmayı uygun gördük. Konu ile ilgili içeriğin hoşunuza gideceğinizi ve fayda sağlayacağınız düşünüyoruz.

Burun Estetiğinde İyileşme Nasıl Hızlanır

Burun Estetiğinde İyileşme Nasıl Hızlanır Burun Estetiğinde İyileşme Nasıl Hızlanır bu konu hakkında çok fazla soru alıyoruz umarız makalemiz sorularınıza yeterli cevap olmuştur.

Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı

Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı sorusuna bilimsel bir yanıt vermeye çalıştım. Bu makalemde sizin için en uygununu düşünerek cevap vermeye özen gösterdim.

Burun Estetiği Sonrası Burun Çöker Mi

Burun Estetiği Sonrası Burun Çöker Mi burun estetiği sonrası burun çöker mi bu korkutan bir soru değil mi? bize gelen sorular arasında cevaplamak istediğimiz sorulardan biriydi.

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Sorunu

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Sorunu Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Sorunu zaman, zaman kafaları oldukça meşgul eden bir hal halini alabiliyor. Aklınıza takılanlar ile ilgili bu makale de aradığınızı bulacaksınız.

Burun Estetiği İle Burnum Ne Kadar İncelebilir?

Burun Estetiği İle Burnum Ne Kadar İncelebilir? Burun Estetiği İle Burnum Ne Kadar İncelebilir? Tarafımıza sıklıkla gelen bir diğer sorulardandır. Bu yazımızda merak ettiğiniz bu konuya değindik.

Güzel Burun Nedir

Güzel Burun Nedir Güzel Burun Nedir? güzel burun nasıl olur veya ihtiyaç varsa nasıl yapılır. Estetik cerrahi gözü ile bakıldığı zaman cevaplar nedir normal gözle bakıldığında nasıldır doktor gözü ile nasıl'ın cevaplarını bu makale de bulabilirsiniz.

Erkek Burun Estetiği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek Burun Estetiği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Erkeklerde Burun Estetiği sert keskin görünümlü doğal erkeksi çizgisini bozmadan, kadınsı feminen görünümden uzak olmalıdır, böylelikle Erkek Burun Estetiği amacına ulaşır.

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Estetiği Revizyon Burun Estetiği hakkında tüm merak ettiklerinizi bu makale de bir araya getirmeye çalıştım. Burun estetiği bugün estetik cerrahide belki de en sık uygulamış olduğumuz girişimin adı olmuştur.

TANITIM FİLMLERİMİZ