BURUN ESTETİĞİ YAPTIRMAK GÜNAH MIDIR?

Burun şeklinden memnun olmayıp değiştirmek isteyen bir grup hastanın mutlaka aklının bir köşesinden geçmiş bir soru vardır. Bu sorunun yanıtı kimileri için hayli önemli, çünkü karar verme aşamasında bu yanıtın hiç azımsanmayacak bir etkisi var. İşte arama motorlarında burun estetiği konusunda sıkça yanıtı aranan “Burun estetiği günah mıdır?” sorusuna diyanet ve çeşitli fetva kanallarından gelen yorumları sizin için derledik.

Alo Fetva Ne Diyor?

Konuyla ilgili olarak 27 Ekim tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Alo Fetva (190) hattı ile yaptığımız görüşmede “herhangi bir nefes ya da travmatik duruma bağlı olmaksızın, sadece daha iyi görünmek adına yapılan burun estetiğinin caiz olmadığı, bu konuyla ilgili kesin ve net hadislerin bulunduğu” şeklinde bilgi aldık. Görüşme yaptığımız yetkili “İslam Hukuku sisteminin Kuran’ı Kerim’de yer alan esaslara dayanılarak ve bunlara ilaveten peygamberlerin hadislerinin de temel olarak alındığı kurallar çerçevesinde belirlendiğini ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) bu konu hakkında da kesin ve net olarak bilinen söz ve hadislerinin olduğunu” bildirmiştir.

Daha detaylı bilgi almak için bu kez de 1 Kasım tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Alo Fetva hattına yaptığımız aramada, kendilerinden yazacağımız makaleye eklemek için konunun hangi sure ya da ayette geçtiğine dair net bir bilgi istedik. Alo Fetva hattı bize “İslamiyette Estetik Anlayışı”nın çok kapsamlı bir konu olduğunu ve bununla ilgili sure ya da ayette geçen bilgileri edinmek için müftülük ile görüşerek telefonla değil, yüzyüze bir görüşme yapmamız gerektiğini iletti.

Bunlara ek olarak da Müslümanlıkta karar ve hükümlerin 4 ana madde ile belirlendiğini ifade ederek şunları iletti: “Burun estetiğinin gereklilik dışı, yani sadece daha güzel bir görüntüye kavuşmak adına yapılmasının günah olduğunu biliyoruz. Bu karara varmak için 4 önemli yol var.

Kur’an-ı Kerim,

Sünnet (peygamberimizin hadisleri),

İcma (Alimlerin ve din büyüklerinin görüşü)

Kıyas (Durum ve gereklilik hallerinin, günümüz koşullarına göre akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirilmesi)

Tüm bu saydıklarım doğrultusunda sonuca varmak mümkün olabilir. Kur’an-ı Kerim’de burun estetiğine dair herhangi bir şey geçmesi söz konusu değildir. Ancak bu hükme Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) sözlerinden, bugünkü din büyükleri ve alimlerinin görüşlerinden yola çıkarak karara varabiliriz”

Burun Estetiği Caiz Midir?

Herhangi bir kafa karışıklığına sebebiyet vermemek için bu konudaki tüm görüş ve fikirleri doğrudan kaynak belirterek derlemeyi uygun buluyoruz. Dini konularda Türk toplumunun en çok soru sorduğu kişilerden biri olan Nihat Hatipoğlu, bu konuya şöyle yanıt getiriyor:

“Yapılacak estetik işleme bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişir. Eğer burun darbe almışsa, şekil olarak çok büyük ya da anormalse, fazlaca kavisliyse, nefes alamıyor ve ya görüntü çok çirkinse ve bu kişinin psikolojisini bozuyorsa; bu durumda bir müdahale yapılabilir. Estetik ya da cerrahi olması hiç mühim değil, bu dinen caizdir. Fakat dönemsel olarak moda olan şeylerin insan bedenine uygulanması durumu farklıdır. Örneğin bu sene moda kalkık burun ise, modaya göre insan bedeni ile oynamak haramdır. İhtiyaç olarak görülen tıbbi müdahale ya da doğumsal bir anomaliyi düzeltmekte dinen bir mahsur yoktur”

Din Adamları Konu Hakkında Hemfikir

Yine dini konularda birçok farklı eser kaleme almış ve birçok konuda fetvası bulunan, İslamiyet hakkında seminer ve konferanslar veren Nureddin Yıldız ise “Burun estetiği günah mıdır?” sorusuna şu şekilde yanıt getiriyor:

“Bu konuya iki çizgi çekerek yanıt vermek gerekir. İlki Allah’ın yarattığını değiştirmek haramdır. İkincisi tıbbın imkanları ile tedavi olmak caizdir, hatta Allah’ın emridir. Dikkat edersek bir çizgi, diğerinin tam aksi istikametinde duruyor. Allah’ın yarattığını değiştirmek çizgileri net şekilde haramken, Allah’ın yarattığı bedende tıbbi müdahaleler yapmak farzdır. Bunların arasında estetik ameliyatlar konusu şu şekilde değerlendirilir. Örneğin 5 parmaklı eli 4 parmak yaparak yaradılış şeklini bozuyorsa, bu haramdır. Ancak bir kişi yaradılıştan çok tümsekli bir buruna sahip olabilir, bu tümsek görüşünü etkiliyor olabilir. Çeşitli nefes problemleri yaşıyor olabilir. Ya da doğuştan parmakları eğri ya da eksik olabilir. Bunun gibi tüm kusurlar düzeltilebilir.

Ancak belli bir kişiye benzemek için yapılan gereksiz müdahaleler haramdır. Estetik ameliyatlarda yanmadan, kazadan, yaradılıştan ya da sonradan oluşan görüntüleri düzeltmek caizdir. Daha şık görünmek ya da birilerine benzemek için yapılan ihtiyaç dışı ameliyatlar ise farklı değerlendirilir.

Bu iki önemli farkı anladıktan sonra; ‘estetik operasyon caizdir, ancak bu durum kimin hangi durumda neye ihtiyacı olduğuna göre değişmektedir’ diyebiliriz”

İhtiyacı Saptamak

Konuyla ilgili olarak İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman ise; kişisel web sitesinde şu yorumu paylaşıyor:

“İnsanoğlunun normal sayılan, hem kendini hem de başkalarını rahatsız etmeyen bir şekli vardır. Ama bazı çocuklar bazı organları eksik veya fazla olarak yahut da normale göre daha büyük, küçük, eğri vb. şekilde dünyaya gelebilir. Böyle şeyler doğduktan sonra da meydana gelebilir. Normal olmayanı, normal hale getirmek için gerekeni yapmak yasak (haram, mekruh) değildir; tıpkı hastalık gibi bunlara da müdahale edilir ve düzeltilir. Böyle bir teşebbüse ve sonuç alınmasına Allah izin verir. 

Estetik ameliyatı ikiye ayırmak gerekir: 
1- Modaya uyarak normal olan bazı organları değiştirmek. 
2- Normal olmayan, kişiyi fiziksel ya da psikolojik olarak rahatsız eden anormallikleri düzeltmek. 
Bu iki çeşit operasyondan birincisi haram, ikincisi ise caizdir, tedavi olarak kabul edilmesi gerekir”

 

Kaynaklar:

fetvameclisi.com/ diyanet.gov.tr/ hayrettinkahraman.net/ alo fetva hattı 190

BURUN, ESTETİĞİ, YAPTIRMAK, GÜNAH, MIDIR?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ