BURUN ESTETİĞİ SONRASI TIKANIKLIK NE ZAMAN GEÇER?

Sanılanın aksine Burun Estetiği ağrılı ya da acılı bir ameliyat değildir. Hastaları ameliyattan hemen sonra rahatsız eden ağrı ya da acıdan farklı bir durumdur: o da ameliyat sonrasında oluşan nefes tıkanıklığı.

Neden oluşur?

Burun Estetiği Operasyonlarından sonra nefes almada sıkıntı ortalama %30 hastada uzun dönemde görülür. Ameliyattan sonra ise hemen hemen herkeste görülür. Burnun eski nefes alma randımanına kavuşması kimi zaman 6 ayı bulabilir.

Ameliyattan sonra hastanın daha rahat nefes alması için her iki burun deliğine, birer oluklu silikon tampon yerleştirilir. Bu tamponların esas amacı hastanın daha rahat nefes alması olsa da, nadiren içine tıkanan sümük ve kan pıhtıları yüzünden hasta nefes alamayabilir. Bu durum en sık ameliyatın 2. günü görülür.

Nefes tıkanıklığı hastaya ekstradan bir ağrı ya da sıkıntı vermez, sanki yoğun bir grip geçiriyor gibi sürekli ağızdan nefes almasına neden olur.

Ne Zaman Geçer?

Rinoplasti sonrasında istisnai bir durum olmadıkça tamponlar 3. gün çekilir. Bu süre her hekimin tekniğine ve kararına göre değişkenlik gösterebilir. Tampon çekimi kolay ve basit bir işlemdir. Ortalama 5 dakika kadar sürer ve hastaya bir acı ya da ağrı yaşatmaz.

Tamponları çektikten sonra açılan burun delikleri içinden hastanın deniz suyu spreyi kullanması tavsiye edilir. Kullanım dozu ve sıklığı yine hekimin kararındadır. Tamponlar çıktığında bile bir süre daha hasta nefes almada zorluk yaşayabilir. Bunun nedeni genizde biriken kan pıhtıları ve burun akıntılarıdır. İşte bunlardan daha hızlı kurtulmak ve içerdeki dokuyu canlandırmak için deniz suyu spreyine devam edilirse, kısa süre içinde nefes alma sorunu normale döner.

Birçok hasta için burnun tıkanıklığı tamponların çıkmasıyla geçerken, devam eden nefes tıkanıklıkları da 1 hafta - 10 gün içinde yeniden açılır. Devam eden nefes tıkanıklıklarında burnun eski nefes alma randımanına kavuşması kimi zaman 6 ayı bulabilir.

 

BURUN, ESTETİĞİ, SONRASI, TIKANIKLIK, ZAMAN, GEÇER?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ