BURUN ESTETİĞİ SONRASI NELERDEN ŞİKAYET EDİLİR?

Rinoplasti yani burun estetiği sonrasında hastayı uzun bir iyileşme dönemi bekler. Ameliyat sonrası oluşan morluk ve ödemler yüzü hızla terk etse de, burun sırtı ve ucundaki ödemlerin geçmesi ve içerdeki dokuların tam iyileşme sağlaması kimi zaman 12 ayı bulabilen bir süreçtir. Bu süreye bir de hastanın kalın ciltli oluşu eklenirse tam iyileşme ve yeni burnun şeklini alma süresi için 18 ayı bulan bir süreden bahsedebiliriz.

Peki burun estetiği sonrası iyileşme döneminde hastalar en çok hangi durumlardan şikayet eder, tek tek açıklayalım.

1- Ameliyattan sonra nefes alamıyorum!

Ameliyat sırasında her iki burun deliğinin olduğu boşluğa oluklu silikon tamponlar yerleştirilir. Bu tamponların amacı hastanın konforlu nefes alış verişini sağlamak olsa da, kimi zaman tamponun içine tıkanan kan pıhtıları ya da sümük dokusu sebebiyle hastanın burundan nefes alış verişleri durur. Böyle durumlarda hasta tıpkı ağır bir nezle geçirmiş gibi ağızdan nefes alıp verir. Bu problem ameliyattan sonra üçüncü gün tamponların çekilmesi ile çözülür.

2- Tamponlarım çekildi ama hala nefes alamıyorum!

Çoğu hastada oluşan nefes problemi tamponlar çekildikten sonra da azalmış olsa bile hala devam eder. Bunun nedeni burnun gerisindeki nefes kanallarındaki ödemdir. Aynı burun sırtı gibi, içi de tam olarak iyileşmesi zaman ister. Araya giren üst solunum yolları enfeksiyonları, allerji gibi hastalıklar iyileşme sürecini uzatıp karmaşıklaştırabilir.  İyileşmeyi hızlandırmak için hasta  deniz suyu spreyi kullanarak iç kanalları rahatlatılabilir. İlk bir hafta saat başı, ondan sonraki 6 ay boyunca sabah-akşam kullanım ile iyileşmeye yardım edilir. 

3- Yüzüm çok şiş!

Her ne kadar burun estetiğinde ileri bir teknik olan “mikro motor” yöntemini kullansam da, bazı hassas ciltli kişilerde diğer hastalara oranla daha fazla ödem oluşabilir. Ödemlerin oluşmaması için ilk 2 gün soğuk uygulama iyi gelecektir. 2 günden sonra soğuk kompres anlamını yitirir. Bu vakitten sonra, kan dolaşımını hızlandırmak için günlük aktiviteye biran önce başlamak iyi gelebilir. Günlük aktiviteden kasıt, ağır spor ve çalışma değildir. EV içinde gezinmek, hareket etmek yeterlidir. Yani öyle hasta gibi, peltemsi bir vaziyette yatmak iyi değildir.

Uygun zaman geldiğinde eğer gerekliyse kimi hastalara burun sırtı ve yanları için bir masaj uygulaması da gösterilebilir. Ancak önemli olan bunu hekiminize danışmadan yapmamanızdır.

4- Burnum fazla mı kalkık sanki?

Operasyondan sonra aynaya ilk kez bakan hasta, yeni görüntüsüne hemen alışamayabilir ve bu süreçte aslında güzel ve doğal görünen değişimler kendisine fazlaymış gibi gelebilir. Bunun en tipik örneği kalkıklık konusunda yaşanır. Hastalar operasyondan sonra burun kalkıklığının fazla olduğunu düşünebilir. Operasyon sırasında giderilen düşüklük, iyileşme sırasında burnun bir miktar aşağı eğim alabileceği düşünülerek bu duruma uygun şekilde planlanır. İyileşme döneminin ortalarında burun yer çekiminin de etkisiyle birkaç milim daha aşağı doğru inerek yerleşir. Hastanın fazla bulduğu kalkıklık, rutin işleyişte birkaç ay içinde doğal seyrini alacaktır.

5- Ne zaman yeniden yan yatacağım?

Sıklıkla duyduğumuz bir başka cümle de hastanın yatış şekli ile ilgilidir. Yan yatış birçok kişi için daha rahat oluşu sebebiyle tercih edilir, ancak iyileşme döneminde burnu darbe ve şekil bozucu etkilerden korumak oldukça önemlidir. Bu süreçte kendiniz için en rahat şekilde düz yatış şeklinizi bulmalısınız. Kimi zaman bel oyuntusuna konabilecek ince bir yastık desteği ya da dizleri kırarak çift yastıkla yatılan bir pozisyon uykuya daha kolay geçmenizi sağlayabilir. Ne zaman yan yatabileceğiniz sorusuna en iyi cevabı iyileşme durumunuzu takip eden hekiminiz verecektir.

BURUN, ESTETİĞİ, SONRASI, NELERDEN, ŞİKAYET, EDİLİR?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ