BURUN ESTETİĞİ SONRASI HASTANEDE KALINIR MI?

Nihayet uzun zamandır hayalini kurduğunuz burun estetiği için hazırsınız. Güvendiğiniz bir plastik cerrah buldunuz, muayene oldunuz ve büyük gün için tarihi belirlediniz. İyileşme dönemi için zamanınız var ve tüm bu sürece kendinizi psikolojik olarak hazırladınız.

Çoğu zaman önemsiz olduğu düşünülerek muayene sırasında, hastanede kalış yapılıp yapılmayacağı gündeme gelmez. Ancak akşam eve dönüldüğünde arama motoruna yazılan ilk sorulardan biri de o olur:

“Burun estetiği sonrası hastanede kalınır mı?

Ben kendi hastalarımdan operasyon sonrası 1 gece hastanede kalış yapmalarını istiyorum. Bunun birkaç sebebi var. Hem hastane ortamında kalınan ilk gecede hasta psikolojik olarak kendini daha iyi ve güvende hisseder. Ufak tefek akıntılar ya da bandaj değişimi gibi durumlar söz konusu olduğunda, kolayca yardım alabilir. Hastanede ekibi tarafından burun estetiği geçiren hastaya daha iyi ve profesyonelce bakılır. Yatış pozisyonu, ilaç takibi gibi konular takip edilir. Hekime şişlik, ödem ve tansiyon gibi konularda hastane ekibi tarafından doktora bilgi verilir. Ağrı kesiciler damar yoluyla alınacağı için daha hızlı etki eder. Ameliyat sonrası hem hasta, hem de hasta yakınlarının yaşayabileceği bu muhtemel tatlı telaş hali, hastane ortamında oldukça profesyonel bir şekilde yatıştırılır. Böylece hasta ilk geceyi daha konforlu bir şekilde atlatır.

Ancak kimi hastalar var ki, özellikle hastanede kalmaktan hoşlanmaz ve ameliyattan sonra hızla evlerine dönmek ister. Ben böyle durumlarda hastaya yardımcı olmak adına onun operasyonunu sabahın çok erken saatlerinde yaparak, günü hastanede daha uzun geçirmelerini sağlarım. Akşam eğer hastamın tüm değerleri onu taburcu edebileceğim düzeyde ise, ve kendisinin iyi olduğuna karar veriyorsam istisnai durumlarda kalış yapmadan da taburcu kararı verebilirim.

Söz konusu burun estetiği olduğunda, hastanın hissedeceği büyük bir ağrı olmaz. Ancak kimi hastalarda görülen ödem için belirli aralıklarla buz uygulamak gerekebilir. Buz uygulaması hastane ortamında aksatmadan gerçekleştirilir. Ancak kalış yapmadan taburcu olan hastaların soğuk buz kompresi hakkında detaylı şekilde bilgilendirilmesi gereklidir.

BURUN, ESTETİĞİ, SONRASI, HASTANEDE, KALINIR, MI?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ