BURUN ESTETİĞİ SONRASI DİKİŞLER NE ZAMAN DÜŞER?

Rinoplasti yani burun estetiği söz konusu olunca, hastaların cevap bulması gereken hayli fazla sorusu olur. En önemli konulardan, en basitine dek hepsinin yanıt bulması gereken bu sorular, birçok hastanın karar verme ve doktor seçimi aşamalarında da oldukça yol göstericidir.

İşte o sorulardan biri daha: “Burun Estetiği Sonrası Dikişler Ne Zaman Düşer?

Rinoplasti, yani burun estetiği büyük kesilerin ve uzun dikişlerin olduğu bir ameliyat değildir. Açık Rinoplasti tekniğinde her iki burun deliğinin ortasındaki kıkırdağı örten cilt, alt kısmından ufak bir kesiyle kaldırılır. Ameliyat tamamlandığında da yine bu iki delik ortasındaki cildin dibinden çok ince ve küçük bir dikiş atılır. Kimi istisnai durumlarda hastanın burun kanatları da çok fazla genişse, her iki yan kanadın altında da dikiş olabilir. Bunlar çoğu zaman 1-1.5 cm’i geçmeyen uzunlukta ince ve kısa dikişlerdir.

Ben burun estetiği sonrası tamponları 3. gün çekmeyi uygun buluyorum. Bu süre her hekimin teknik ve yöntemine göre değişkenlik gösterse de, ortalama süre ilk 3-5 gün arasındadır. Tamponları çekmek için burnu alt kısmından çepeçevre saran bandaj açılır ve buraya konan dikişler hekim tarafından alınır. Bu dikişler o kadar ufak ve belirsizdir ki, dikiş alındığını çoğu zaman hasta fark etmez. Dikişler alınırken acı ya da ağrı oluşmaz.

Burun içinde kalan eriyecek dikişler ise, normal şartlarda 2 hafta içinde düşer. Bazı inatçı dikişlerin içerde kalması 1 aya kadar uzayabilir. Eğer düşmemişse, hekim tarafından da alınabilir.

Burun iyileştikten sonra kesi yerine görülen belirgin bir iz olmaz. Bu iz giderek silikleşir ve kısa bir süre sonra da fark edilmeyecek düzeyde kaybolur.

BURUN, ESTETİĞİ, SONRASI, DİKİŞLER, ZAMAN, DÜŞER?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ