Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Sorunu

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Sorunu ile iligli bu makalemizde aklınıza takılan soruları yanıtladık. Burun Estetiği kararı alırken hangi aşamalardan geçtiniz bir hatırlayalım.

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Sorunu

Ergenlik döneminde ya da hemen sonrasında farklılığınızın farkına vardınız. Arkadaş ve aile çevrenizde "güzel" ve "çirkin" kavramları ile tanıştınız. Bu farkındalık televizyon, sinema ve gazeteler derken son dönemde ağırlığını iyiden iyiye hissettiren sosyal medya aracılığı ile de iyice belirgin duruma geldi. Kendinizi daha farklı hayal etmeye başladınız ve bu değişikliği talep etme noktasına geldiniz.

Nelere bakmaya başlarsınız? İlk önce tanınmış simaların, televizyon artistlerinin burunlarının yapılı olup olmadıklarını tahmin etmeye çalışırsınız. Etrafınızda bu ameliyatı olan insanları gözlemlersiniz. Eğer çevrenizdeki kişilerin deneyimleri iyi yönde ise, cesaretiniz artar. Değilse bir miktar daha beklersiniz.

Fakat bu kararı bir defa aldıktan sonra genellikle geri dönüş olmaz. Artık size en uygun yöntemle bu değişikliğe ulaşmaya çabalarsınız. Çok çeşitli burun, çok çeşitli cerrah ve çok çeşitli bütçelerin olduğunu kavrarsınız. Bir ucundan başlayıp, görüşmeler yaparsınız, belki de ilk görüştüğünüzde karar kılarsınız. Bilemiyorum.

Fakat bence ücret, doktor, şekil ve yöntem farklılıklarına odaklanmadan önce temel bazı konular üzerinde fikir sahibi olmalısınız. Nedir bu temel?

Tabii ki siz. Siz kimsiniz? Nasıl bir insansınız? Evet, fiziksel ve psikolojik, entelektüel ve sağlıksal açıdan ne durumdasınız. Şöyle bir tartmalısınız. Beni hastalarımın diğer iç dinamikleri ilgilendirse de, esas konsantrasyonum burun ameliyatının sonucunu birebir etkileyecek fiziksel özelliklerine odaklanır.

BURUN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Burun, cilt, kıkırdak, kemik, kas ve bağ doku ve mukoza gibi yapılardan oluşur. Genellikle birbirlerinden çok ta farklı olmazlar. Yani eğer hastanın kıkırdakları çok ince ve kırılgan ise, Kemik doku da benzer şekilde olur. Tabi benim bu gözlemimin tam tersi yüzlerce anatomi gördüm. Fakat bu durumu genel geçer bir kaide olarak belirtebilirim.

Burun kıkırdaklarının ta dışarıdan görülebildiği durumlarda ince bir ciltten söz edebiliriz mesela. Bu vakalarda yapılacak ameliyat sonrası da benzer bir durum ortaya çıkacaktır. Dolayısı ile simetri konusuna ekstra bir dikkat sarf etmek gerekir. Bazen de burun yapısının, yani girinti ve çıkıntılarının çok ta belirgin olmadığı hastalar ile karşılaşırız. Bu durumda kalın derili hasta deriz. Kalın deri altta yaptığımız kıkırdak ve kemik şekillendirmelerinin çok ta dışarıdan gözükmediği sonuçlar yaratır. Hatta ve hatta bazı durumlarda istemediğimiz beklemediğimiz durumlar ile de sonuçlanabilir.

ŞİŞ BURUN UCU

Ameliyattan sonra 6 ay geçti ama hala burun ucum şiş. Neden? Diye sormaya başladınız. Bunun bir kaç nedeni olabilir. Gelin bu nedenleri sıralamaya ve daha sonra da açıklamaya çalışayım.

1- Şiş olmayabilir

2- Burun deri kalınlığı fazla olduğu için iyileşme uzayacak olabilir.

3- Cildin altında, kıkırdağın üzerinde yer alan bağ doku iyileşirken burun üstünde toplaşmış olabilir.

4- Burun kanatları çok zayıf olduğundan ya da ameliyattan sonra zayıfladığından dolayı, -e göre burun ucu şişmiş gibi gözüküyor olabilir.

5- Ameliyat sırasında geçiş kısımlarını yumuşatmak, pürüzsüzleştirmek için konan ezilmiş kıkırdak dokularının ya da bağ dokuların bir yerde birikmesine bağlı olabilir.

6- Burun ucunun, yer çekimine bağlı olarak projeksiyonunu ( yani sivriliğini) kaybetmesi

7- Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak lenf ödem gelişmesi olabilir.

Burada sayılan bir kaç nedenin de aynı anda olabildiği durumlar da olabilmektedir.

Neden ne olursa olsun, hastanın bu problemden şikâyeti varsa, Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahı uzmanı ile görüşmesi gerekir. Burada kullandığım "görüşme" kelimesinin anlamını hasta ve hekimin iyice anlaması ve hakkını vermesi gerekmektedir.

Hasta Hekim Görüşmesinin Ayrıntıları

1- Açıklık; bir hastanın en büyük yardımcısıdır.

2- Dürüstlük, bir hekimin en büyük yardımcısıdır.

3- Görüşmeler aceleye getirilmeden,  randevu ile yapılmalıdır. Hekimin muayene ücreti ödenmelidir.

4- Hekim, hastasına vakit ayırmalı, problemin tam olarak nelerden kaynaklandığını anlamak için sabırla muayene etmeli, sorular sormalıdır.

5- Hekim, eğer önceki operasyon başka bir hekim tarafından yapılmışsa, suçlayıcı ifadelerden kaçınmalıdır. Hastanın sağlığına ve güzelliğine kavuşması adına yapıcı olmalı, gereksiz her türlü ifadeden kaçınılmalıdır. Tüm konsantrasyon hastanın "o" anki durumu üzerine olmalıdır.

6- Hasta, muayene eden hekimden, bir önceki ameliyatını yapan hekim hakkında kullanmak üzere "koz aramak" amaçlı sorular sormamalı, ifadeleri çarpıtmamalı, konuyu kendi durumundan başka yerlere gitmesine sebep olacak yan yollardan kaçınmalıdır.

7- Hekimin gerekirse, isteyeceği görüntüleme tetkiklerini hasta tam ve eksiksiz olarak itiraz etmeden tamamlamalıdır.

8- Hekimin var olan problemi hakkında gerçekçi bir çözümü varsa, bunu hastaya anlayacağı dilden anlatmak durumundadır.

9- Hasta anlatılan çözüm önerilerini anlamak için gayret sarf etmelidir. " Hocam en iyi sen bilirsin" cümlesi belki bir başka yol kazasına yol açabilir. Hastanın aklına yatmayan bir şey varsa, tekrar ameliyat olmak için bir miktar daha beklemeli ya da araştırma yapmalıdır.

10- Bir önceki bölümde açıkladığımız burun ucu kalıcı şişlik durumunun çözüm önerileri arasında

            - Operasyonsuz takip edilebilir

            - Dolaşımı arttırıcı masaj önerilebilir. (Masaj yamuklukları düzeltmemektedir)

            - Tekrar Operasyon Denenebilir.

Burun Estetiği İle ilgili Daha Fazla Bilgi İçin Lütfen http://www.mertdemirel.com/burun-estetigi/ Sayfamızı Ziyaret Edin.

Burun, Estetiği, Sonrası, Ucu, Şişliği, Sorunu


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ