BURUN ESTETİĞİ SONRASI BURUN İÇİ VE DIŞI NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz burun estetiği ameliyatını geçirdiniz. Hastane ortamında kaldığınız için ilk geceyi oldukça konforlu ve sorunsuz atlattınız. Her şey yolunda ancak, kendinizle baş başa kaldığınızda burun temizliği konusunda tedirginsiniz. Nereye dokunacağınızı, neyi nasıl yapacağınızı kestiremiyorsunuz. İşte tam da böyle durumlarda olan burun estetiği hastalarının mutlaka okuması gereken bir yazı hazırladık.  

Estetik Operasyon Sonrası Burun içi ve dışı nasıl temizlenmeli?

  • Hasta hastaneden çıkıp eve döndüğünde burun sargısını kendi başına evinde açmamalıdır.
  • 3. gün sargının alt kısmı hekim tarafından açılarak tampon çekilir. Burun kenarındaki kurumuş kabuklar oksijenli su ile yumuşatılır ve gazlı bez tamponu ile hassas bir şekilde temizlenir.
  • Tamponların çıkarılmasıyla hasta, deniz suyu spreyini kullanmaya başlar. Her iki burun deliğine püskürtülerek yapılan bu işlem, içerdeki kurumuş sümük dokusunu da yumuşatır, böylece içerisi daha kolay temizlenebilir.
  • Tamponlar çekildiği zaman kenarda kuruyan kabuklar oluşursa, kulak temizleme pamuğunun ucunu bir losyon ile yumuşatıp burun içine girmeden görülen yerler temizlenebilir. Kulak çubuğunu burun içine kadar sokmak tehlikeli olabilir, hassas şekilde davranmak önemlidir.
  • Sümkürmek için mutlaka hekiminizin uygun gördüğü zamana uymak gerekir. Erken dönemde yapılan kuvvetli bir sümkürme buruna zarar verebilir.
  • Alçı genellikle 6. ya da 7. gün çıkarılır. Alçınız çıktıktan sonra rahatlıkla buruna dokunarak tüm yüzü sabun ya da yıkama jeliyle nazikçe yıkayabilirsiniz.
  • Alçı içinde kapalı kalan burun cildi, eğer yeterli temizlik ve bakım yapılmazsa pul pul dökülebilir. Böyle bir durumda günlük yapacağınız su ve sabunlu temizlik ile cilt hızla düzelecektir.
  • Yeniden sümkürmeye başlamadan önce hekiminizden onay alın. İlk kez sümkürürken, burnu çok zorlamayın. Deniz suyu spreyinden yardım alabilirsiniz.
BURUN, ESTETİĞİ, SONRASI, İÇİ, DIŞI, NASIL, TEMİZLENMELİDİR?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ