Burun Estetiği Sonrası Burun Çöker Mi

Burun Estetiği Sonrası Burun Çöker mi? Rinoplasti yani burun estetiği plastik cerrahinin en çok talep edilen ve uygulanan işlemlerinden biridir. Burun şeklinden mutlu olmayıp ameliyat kararı alan hastaları, işlemden sonraki iyileşme süreci oldukça yakından ilgilendirir. Peki burun estetiği sonrası burun çöker mi özellikle de ileriye yönelik kaygı taşıyacağı sorular hastalar için hayli düşündürücüdür. Kimi zaman internette yazan gerçekliği yansıtmayan yanlış bilgiler, kimi zaman da eş dosttan gelen asılsız 3. kişilere ait hikayeler zaman zaman hastalar için endişe verici olabilir. Rinoplasti’de bugün kullandığımız teknik ve yöntemler hastalara artık daha kısa bir iyileşme dönemi sunsa da, operasyon sonrası oluşabilecek olan muhtemel komplikasyonlar hakkında her hastanın hekiminden detaylı şekilde bilgi alma hakkı vardır.  

burun estetiği sonrası burun çöker mi

İyileşme Sürecinde Oluşabilecek Komplikasyonlar

Burun estetiği yani Rinoplasti sonrasında bir miktar morluk ve ödem oluşması muhtemeldir. Mikro motor gibi ileri cerrahi yöntemler her ne kadar dokulara hassas davransa da; her hasta ameliyat öncesinde morluk ve ödem konusu için hazırlıklı olmalıdır.

Bunun dışında en sık görülen komplikasyon nefes problemidir. Ameliyat sonrası birkaç gün hasta sanki grip olmuş da ağızdan nefes alıyormuş gibi bir his yaşayabilir. Operasyon sırasında burun kanallarına nefes almada kolaylık yaşanması için silikon tamponlar yerleştirilse de, kimi zaman yine de nefes tıkanıklığı görülebilmektedir. Bunun nedeni burun kanalında oluşan sümüksü doku ve kan pıhtılarının tampon deliklerini tıkamasıdır. Silikon tamponların çekilmesi ile nefes sorunu büyük ölçüde giderilir. Devam eden tıkanıklık içinse düzenli olarak kullanılan deniz suyu spreyi burun kanallarını hızla iyileştirir.

Ameliyat sonrasında burun ucu gerçek halinden bir miktar daha kalkıkmış gibi görünebilir. Burun ucu yer çekiminin etkisiyle iyileşme dönemi sona erdiğinde bir miktar aşağı inmiş olur. Birçok hekim kullandığı teknikte bu durumu önceden hesaplayarak kalkıklığı bu duruma göre ayarlar. Dolayısıyla alçı çıkar çıkmaz hastanın burun ucunda görmüş olduğu kalkıklık, zaman içinde doğallaşacak ve şekil oturacaktır.

Burun Çöker mi?

Burun estetiği sonrası burun çöker mi? Rinoplasti operasyonları için hastaların en çok tedirginlik yaşadığı konu bu çökme ile ilgilidir. Operasyon geçirecek olan her hasta için işlerin yolunda gitmeme durumunun da var olabileceği bilinmelidir. Ancak bu komplikasyondan korkarak, operasyonun üstünü çizmek gerçekten ihtiyaç duyan bir hasta için doğru bir karar olmaz. Her işlemin beraberinde getirdiği bir takım riskler vardır. Fön çektirirken bile saçınızın yanma riski var, ancak kimse bundan korkup fön çektirmekten vazgeçmez. Eğer güvenilir bir hekime, uygun steril koşullarda (öncesinde ve sonrasında iyi bakılacağınız bir hastane ortamında) ve ileri cerrahi bir teknikle ameliyat oluyorsanız, komplikasyonlara odaklanmak yerine onlar hakkında bilgi almalı her durumu bilmeli ve süreç için hekiminize güvenmelisiniz.

Karakter olarak sürekli olumsuza odaklı, stresli ve pesimist kişiler için ameliyat kararı almak daha zor bir süreç olacaktır.

Burun Çökmesi denen şey nedir?

Bunun halk arasında bir kaç tarifi vardır. Birincisi; kemik ve kıkırdak bileşkenin düzensiz bir yapı olarak ortaya çıkmasıdır. Bu deformite burnun sırtında, tam ortada bir üçgen hattın oluşmasıdır. Tedavisi basit hyaluronik asit dolgu uygulamaları ile üstü kapatılabileceği gibi, tekrar ameliyat edilmesini de gerektirebilir. 

İkincisi burun kemik çatısının birbirinden ayrılıp, burnu oluşturan sağ ve sol nasal kemiğin her iki yana doğru kaymasıdır. Bu deformitenin tedavisi de yine basit bir hyaluronik asit dolgu uygulaması olabileceği gibi. Tekrar çatının onarılacağı ikinci bir ameliyatı da gerektirebilir.

Üçüncüsü; burun ucunun yer çekiminin etkisi ile sivri kısmının aşağıyı göstermesidir. Bu deformite genellikle yapılacak ufak bir revizyon ameliyatı ile düzelmektedir. 

İyileşme Süreci

Burun estetiğinden sonra uzun bir istirahat ve dinlenme süreci önerilmez. Aksine hastalarımıza 3. günden sonra serin bir ortamda günlük işlere devam etmesini öneriyoruz. Bu arada bol sıvı tüketmek ve iyi beslenmek de iyileşme döneminizde oldukça önemlidir. Burun estetiği sonrası şişlik konusunda, erkekler ve kalın ciltli kadınlar bir miktar daha şanssızdır. Bu hastalarda ödemler daha uzun sürede yok olur. Bu süre kimi zaman, iki yılı bulabilir.

Kalın cilt nedir?

Tıpkı derimiz gibi burun cildi dokusu da katmanlardan oluşur. En üstte Epidermis, altta Dermis ve onun da altında burun kası dokuları mevcuttur. Kalın ciltlerde Epidermis’te daha kalın bir hücre tabakası vardır. En üstte de hücre çekirdeğinden yoksun olan squamoz tabakası daha kalındır.

Dermis’te deri eki denen yapılar bol bulunur. Deri ekleri, kıl folikülleri ve sebase ünitlerdir. Bu yapılar bol miktarda yağlı salgı yapar. Kalın ciltler bu sebeple genellikle yağlı da olur.

Burun Estetiğinde Revizyon

Burun estetiğinden bir müddet sonra kişi tam aradığını bulamamış olabilir. Sonradan oluşan bir eğrilik ya da görüntüdeki bir sorun için ufak bir rötuş gerekebilir. Böyle durumlarda “Revizyon Rinoplasti” yani ikincil burun ameliyatları söz konusu olur.

Bu ikinci operasyonlar kimi zaman çok ufak dokunuşlar ve minik rötuşlar ile olabileceği gibi (touch-up), kimi zaman da ameliyatı en baştan yapmak gibi zorlu ve meşakkatli olabilir.

Bir burnun ameliyat öncesi kendi mevcut şeklinde bir aks kayması yani eğrilik varsa, çoğu zaman bu ağız hareketinin de milimlik bir kayması ile desteklenir. Buna sahip olan çoğu hasta bir hekim kendilerine durumu göstermedikçe bunun farkında olmaz. Önceki görüntüde mevcut olan aks kayması, burun ameliyatından sonra da görülebilir. Çünkü burun iyileşirken kendi normaline, yani kendi olağan durumuna dönmek isteyecektir. Böyle durumlarda hastaya hekiminin vereceği tavsiye ve önerileri dikkate alması gerekmektedir. Aks kaymasının önüne geçebilmek için seçme hastalara hekimleri tarafından özel bir masaj önerilebilir. Kayma olacak yönün tam aksi yönüne doğru kan akışını hızlandıracak bir masaj bu dönemde uygulanabilir. Ancak çok önemli olan detay: böyle bir masajın hekimi tarafından önerilmediği müddetçe hastanın kendi başına karar vererek uygulamaya geçmemesidir.

Revizyon burun ameliyatları (eğer küçük bir dokunuş veya rötuş değil de yeni baştan yapılacak bir prosedür olarak uygulanacaksa) standart rinoplasti işleminden daha meşakkatli ve uzun süren bir operasyondur. Zorluk kısmı hekimin çalışması ile ilgilidir. İçerde var olan problemi çözmek, eğrilikleri düzeltmek ve nefes alma ile ilgili problemleri düzeltmek titiz bir cerrahi süreç gerektirir. Hasta açısından ise ikinci burun ameliyatının ilki ile iyileşme bakımından arasında fark yoktur.

Hasta anesteziden uyandığında burun üzerinde ince plastik bir alçı olur. Kimi zaman burun deliklerine de tampon yerleştirilebilir. Ameliyat sonrası ilk gece boyunca belirli aralıklarla gözlere soğuk kompres yapılır. Genel anestezi aldığı için hasta 1 gece hastanede kalış yapar. Ancak erken saatlerde ameliyat olan bir hasta eğer akşam saatlerinde tüm değerleri normal seviyede olursa, hekiminin onay vermesi ile kalış yapmadan da taburcu olabilir.

Ameliyat Sonrası Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrasında hasta istisnai bir durum olmadıkça, 3. Gün ve 7. Gün kontrollerine gelir. İlk kontrolde hastanın burun içindeki tamponları çekilir. Her hasta bu işleme bir hayli tedirgin olarak gelse de, tamponların çekilmesi acı veren bir işlem değildir. Öncelikle tamponların ucunu tutan ön kısımdaki dikiş alınır ve ardından silikon tamponlar nazikçe çıkartılır.

Alçı çıkarımı ise genellikle 7. Günde olur. Seçme vakalarda, eğer hastada çok fazla ödem varsa bu alçı çıktığı zaman yerine daha ince bir alçı daha konabilir. Alçının çıkması da hiçbir şekilde hastaya zarar vermeyen, saniyelik kolay ve basit bir işlemdir.

Burun, Estetiği, Sonrası, Çöker


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ