Burun Estetiği İle Burnum Ne Kadar İncelebilir?

Burun Estetiği İle Burnum Ne Kadar İncelebilir? Aynaya baktığınızda burnunuzu geniş buluyorsunuz. Yakından bakınca ve bir süre inceleyince hem kemik dokuda hem de burun ucundaki kıkırdak dokuda genişlik problemi olduğunu keşfettiniz. Elinizin iki parmağı ile burun ucunu sıkarak, aynada sağdan ve soldan kendinize bakıyorsunuz.

burun estetiği ile burnum ne kadar incelebilir

Oldu mu? Olmadı değil mi? Burun ucu düşüklüğünü kendi eliniz ile kaldırarak simüle edebilirsiniz fakat genişlik "sonrası" pek kolay anlaşılamayan bir problemdir.

Ne yapabilirsiniz? Bilgisayar programları ile aranız iyi ise, kolayca ulaşılan plastik cerrahi programları ile bir iki deneme sonrası burnunuzu daraltmayı becerebilirsiniz. Ah evet! bunu beğendiniz işte. O simülasyonun  bir çıktısını alarak, benim muayenehaneme geldiniz.

Hoş geldiniz. Lütfen o çıktıyı yavaşça çantanıza geri koyunuz.

Burun daraltma işlemi biz plastik cerrahların burun estetik ameliyatları sırasında belki de en çok uygulamış olduğu manevradır. Burun kemikleri, yüz kemikleri ile birleştiği yerlerden kırılarak içe doğru alınarak, burun çatısı inceltilir. Kolay bir manevra olsa da oldukça risklidir. Bunun nedeni burun kemiklerinin birleşim yerinden içe doğru alınması ile burun hava yolu daralmaktadır. Özellikle kemikler iyice içeri alınacak şekilde alçı yardımı ile sıkıştırıldığı durumlarda, hava yolu daralmasından kaçınmak mümkün değildir.

E o zaman burnum hiç daha dar ve zarif olmayacak mı? Tabii ki olacak fakat doğru yaklaşımlarda bulunmak gerekmektedir.

1- Doğru analiz: Burun genişliği, yaklaşık olarak göz genişliği kadar olmalıdır. Bu temel kural tabii ki de bir miktar esnetilebilir. Fakat bu genişlikten daha dar bir burun hayal etmek, gerçekçi olmayacaktır.

2- Ben kimim? Burnun fiziksel yapısının iyice anlaşılması gerekir. Hekiminiz Burun dış yapısının ve iç yapısının durumunu fizik muayene, anamnez ile iyice inceler. Burun kemiklerim ne durumda sadece genişler mi yoksa aynı zamanda" kalın" lar mı?. Kıkırdak ve kaslar, bağ dokular ve mukoza ne durumda?

3- Kaç yaşındayım? Beklentilerim ne kadar gerçekçi? Burun estetiği ameliyatı, yaş almakla beraber daha konservatif (koruyucu) yaklaşılması gereken bir işlemdir. 50 yaşındaki bir hastaya (çok sık yapmamakla beraber) uygulanan estetiğin "çok" olamamasına özen gösterilir. Bir yaştan sonra burun şeklinin değişimi hastanın o yaşa kadar kazandığı ve oturttuğu imajın bir şekilde bozulmasını sağlar. Ayrıca yara iyileşmesi çok iyi olmadığı için komplikasyonlar daha sık olur.

Burun ameliyatından beklentim ne kadar gerçekçi? Burun estetiği olduktan sonra birden arkadaş sayınız artmayacak, eşiniz ile aranız düzelmeyecek ya da yeni, zengin bir eş bulamayacaksınız ya da estetik sizi mutlu bir insan yapmayacak.  Burun estetiği ameliyatı beklentilerinizi hekiminiz ile paylaşmalı, onun öneri ve uyarılarını dikkatle dinlemelisiniz.

Bütün bu değişkenler bir potada eritilip, akıl-mantık süzgecinden geçtikten sonra operasyon kararı alınmalıdır.

Ameliyat sırasında burnu daraltmak için ne gibi işlemler yapıyoruz?

1- Kemiği yanlardan ayırıp içe almak, zaten en çok bilinen yöntem.

2- Kemiği inceltmek: Evet kalın bir kemiği yanlardan ayırıp içe aldığımız zaman hem, hava yolunu istediğimizden daha çok daraltmış oluruz, hem de tam ayrılma yerinde bir oluklanma görülebilir. Bu sıkıntı ile baş edebilmek için kemiği inceltiyoruz.

                  - Mikromotor yöntemi ile; Elmas uçlu 2 mm çapında ve rotasyon hareketi yapan bir makine yardımı ile kazınarak inceltilebilir.

                  - Keski ile kazınarak: Biraz daha yavaş bir yöntem olmakla beraber, kazınan kemik dokunun artan parçaları tekrar kullanılabilmektedir.

                  - Törpü ile törpüleyerek

Kemiğin inceltilmesi ile, burun estetiğinde en çok hata yapılan yerlerden biri olan  daraltma olayı bir üst level'a atlamış durumdadır.

Kemik inceltme işleminin negatif etkileri nelerdir?

1- İnce kemik daha kırılgandır. Hem ameliyat sırasında hem de sonrasında daha çok dikkat gerektirmektedir.

2- Ödem uzun sürebilir. Kemik inceltme işlemi, inceltilecek olan kemiğin tamamının üstünün açılmasını gerektirdiği için bu uzamış ödeme neden olabilir. Morluk daha az olur ama ödem daha fazla olur.

Burun Estetiği İle ilgili Diğer Tüm Aklınıza Takılan Sorular İçin http://www.mertdemirel.com/burun-estetigi/ Sayfamızı Ziyaret Edin.

Burun, Estetiği, İle, Burnum, Kadar, İncelebilir?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ