BURUN ESTETİĞİ BİR KEREDE OLUR MU?

Söz konusu estetik olduğu zaman herkesin talebi: tek seferde en iyiye sahip olmaktır.

Peki ama bu istek ne kadar gerçekçi?

Şimdi gelin, adım adım bu soruyu ele alalım.

Asimetriye Dönüş

Bütün adımların sistematik olarak uygulandığı ve hastanın düzgün bir iyileşme sağladığı operasyonda hasta tek bir seferde daha iyi nefes alan ve daha iyi görünen bir buruna sahip olabilir.

Bu sonuç, genellikle ameliyatların çoğunda gerçekleşir.

Ancak her şey yolunda ve iyi giderken, burun bir şekil değiştirme eğilimine girebilir. Şekli istenmeyen biçimde değişmiş burun, revizyon rinoplasti yani ikinci burun ameliyatı olma yolunda en sık rastlanan durumdur.

Bu olumsuz değişim genellikle iki şekilde görülür;

1- Burun ucu aşağı düşmesi:  Ameliyattan hemen sonra kalkık olan burun ucu, yer çekiminin de etkisiyle zaman içinde birkaç milim aşağı doğru doğal pozisyonunu alır. Hastalar buna “burun ucum düştü” deseler de, bu düşme değil aksine burun ucunun olması gereken yere gelmesidir. Bizler bu doğal süreci de hesaplayarak çoğu zaman ameliyatta burun ucunu normalden bir miktar daha kalkık yaparak, burun ucunun normal seyrinde alacağı görüntüyü dengelemiş oluruz.

Ancak kimi hastalar ameliyata girerken özellikle “aman kalkık olmasın” talebinde bulunur. Ameliyattan bir iki yıl sonra da burun ucunda bir miktar kalkıklık talep edebilir. Böyle durumlarda lokal anestezi altında yapılan ufak bir müdahale ile burun ucuna kalkıklık verilebilir.

2- Burun eğrilmesi: Ameliyattan önce ağız ve burun aksında bir asimetri varsa, burun ameliyattan sonra bu aksa doğru meyil alarak iyileşme gerçekleştirebilir. Bunun nedeni

a- cilt hafızası: Burun ameliyatında cilde yönelik işlemler yapılmaz. Cilt altından kıkırdak, bağlar ve kemik yapıya müdahale edilir. Ciltte uzun yıllardır mevcut olan eğriliğin mevcut hafızası nedeniyle, iyileşme eski eğrilik yönünde olabilir.

b- Ağız ve burun çevresi kas dokusu: Bazı yüzlerde kaş arasından çene ucuna doğru bir çizgi çektiğinizde, burun ve ağız tam bu hattın ortasında yerleşmez. Bu durumda yüzde bir "aks deviyasyonu" olabilir. Ağız kapanma açısı ve şekli asimetrik olacak şekilde kendini belli eder. Çok güçlü olan dudak kasları konuşurken, gülerken, çiğnerken burun ucunu bir tarafa doğru çekiştirebilir. Bu tip durumlarda da sonradan oluşan ve giderek artan burun ucu eğikliği meydana gelebilir.

Böyle bir durumda hekiminizin önereceği şekilde aksın aksi yönünde masaj yapılması gerekebilir.

Yukarıda anlattığımız durum önceden saptanması mümkün olmayan, her burun estetiğinde görülmeyen ancak yine de değerlendirilmesi ve hastaya bilgi verilmesi gereken durumlardan birisidir. İyileşmenin eski aks yönünde gerçekleşmesinin, ameliyatta kullanılan teknikle de herhangi bir ilgisi yoktur.

Ufak Rötuşlar

Burun estetiği sonrasında kimi zaman da ufak ek bir dokunuş gerebilir. Bu gereklilik durumu sağlık sorunlarına engel teşkil edeceğinden yani yapılması zorunlu olduğundan değil, tamamen hastanın daha iyiye sahip olma talebine göre yapılır.

Dolgular

Dolgular burun estetiğinde gerek uygulanış pratikliği, gerekse verdiği sonuçlarla sıkça tercih edilen bir işlemdir. Ameliyattan sonraki görüntüye hastanın talepleri doğrultusunda küçük müdahaleler gerektiğinde, dolgu uygulamaları ile çok iyi sonuçlar almak mümkündür.

Bu uygulamalar ağrısız olarak, herhangi bir anesteziye gerek olmaksızın yapılır ve hareketsiz bölge olduğu için ortalama 1 yıl kadar etkisini korur.

BURUN, ESTETİĞİ, BİR, KEREDE, OLUR, MU?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ