BURUN ESTETİĞİ AMELİYATINDA YAŞ SINIRI VAR MI?

Burun konumu itibariyle kişinin yüzündeki ifadede oldukça önemlidir. Burnun iyi ya da kötü görünmesi, yüzdeki birçok diğer organı da direkt olarak etkiler. Burun görüntüsünden memnun olunmadığında, içten içe başlayan bu özgüvensizlik hissi kişiyi küçük yaşlardan itibaren etkisi altına alır. Özellikle ergenlik çağında artan beğenilme algısı, burundan mutlu olmayan bir bireyi zora sokabilir.

Özellikle anne ve babalar çocukların burun estetiği ameliyatı yani Rinoplasti taleplerine çoğu zaman “erteleyerek” yaklaşır. Oysa ertelendikçe, bu içe dönük mutsuzluk hali giderek kişiye olumsuz bir psikoloji yaşatabilir. Peki Rinoplasti, yani burun estetiği ameliyatı için en doğru yaş, ne zamandır?

Öncelikle bu sorunun cevabı; aynaya bakan yetişkinin kendini bu sürece hazır hissetmesiyle başlar. Ailenin zaman ve maddi imkanları da ameliyat için hazırsa güvenebileceğiniz bir plastik cerrahın kapısını çalarak muayene olabilir ve süreç için bilgi talep edebilirsiniz. Burun estetiği ameliyatları, eğer bir kaza ya da doğuştan gelen bir deformite yoksa 16 yaşından itibaren uygulanabilir. Ancak 18 yaşından küçük olan hastalar için anne ve babadan imzalı olarak izin belgesi alınır.

Doğuştan gelen bir takım deformasyonlar, kaza sonucu oluşan travmalar ya da çeşitli nefes problemlerinden kaynaklı durumlarda burun estetiği ameliyatı daha küçük yaşlarda da yapılabilir.

Genel Anestezi 18 Yaşından Küçükler için Zararlı Mıdır?

Çocuğu burun estetiği geçirecek olan tüm ebeveynler anestezi konusunda kafa karışıklığı yaşar. Genel anestezi alacak olmanın 18 yaşından küçükler için bilinen kanıtlanmış bir zararı yoktur. Aksine lokal sedasyon dediğimiz uyanık fakat sakinleştirici altında yapılan işlemlerde kişinin bilinci açık olduğu için daha fazla heyecanlanma yaşayabilir. Böyle durumlarda genel anestezi hem hasta, hem de hekimi için daha rahat operasyon yapabilme imkanı sunar.

Burun Estetiği Operasyonunda Üst Sınır

Erken yaşta yapılan burun estetiğinin yanında, bir de ileri yaşlarda talep edilen burun estetiği konusuna da değinmek gerekir. Bunların talep nedeni sıklıkla nefes ya da travmatik sebepler olsa da, sadece estetik kaygı içeren operasyonlar için de belirli bir üst yaş limiti yoktur. Ancak hastanın operasyon öncesi sağlık geçmişi derin bir şekilde analiz edilir. Kan değerleri ölçülür ve anesteziye uygunluk durumu raporlanır.

Eğer hasta sağlık bakımından ameliyata girebilecek değerlere sahipse, ameliyat sırasında risk oluşturabilecek büyük bir rahatsızlığı yoksa ve psikolojisi iyileşme ve operasyon süreci için olumluysa burun ameliyatı geçirebilir.

Burun Estetiğinde Üst Yaş Sınırı için Uyarı

Yaşlandıkça yara iyileşme hızı bozulur. Dolayısıyla kapsamlı ameliyatlardan ziyade, daha ufak değişimler önerilir. Örneğin; standart bir rinoplasti yerine sadece törpü ya da burun ucu estetiği gibi.

BURUN, ESTETİĞİ, AMELİYATINDA, YAŞ, SINIRI, VAR, MI?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ