BURUN ESTETİĞİ AMELİYATINDA GENEL ANESTEZİ Mİ, LOKAL ANESTEZİ Mİ?

Burun estetiği yani Rinoplasti ameliyatlarında hastanın yüzü steril hale getirildikten sonra, sadece burun ve ağız açıkta kalacak şekilde tüm yüz örtülür. Aslında işlem teorik olarak lokal anestezi altında da gerçekleşebilir. Ancak çalışılan bölge yüzün tam ortasında olduğu için uyanıklık halinde hasta bu durumdan ürkebilir, ya da yapılan hamleler sırasında rahatsız olabilir. Böyle bir durumda teoride uygun olan bir işlem, pratikte çok mantıklı olmaz.

Hem hastanın sakin kalması, psikolojik olarak etkilenmemesi, hem de hekimin daha rahat çalışabilmesi için standart olarak uygulanan burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) genel anestezi altında yapılmaktadır.

Burun estetiğinde sadece uç kısma müdahale edilen ve burun kemiğine hiç dokunulmayan Tip Rhinoplasti, yani burun ucu estetiği işleminde ise Lokal Sedasyon tercih edilebilir. Sedasyon, kişiye damar yoluyla verilir ve sakinlik verir. Bölge lokal olarak da uyuşacağı için hasta acı ya da ağrı hissetmez. Tip Rhinoplasti yani burun ucu estetiği işleminde de her hasta lokal olarak operasyon yapılmaya uygun olmayabilir. Bunun kararını hastanın taleplerini dinledikten sonra hekim vermelidir.

BURUN, ESTETİĞİ, AMELİYATINDA, GENEL, ANESTEZİ, Mİ, LOKAL, Mİ?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ