Bir Alt Göz Kapağı Estetiği Komplikasyonu Olarak Ektropion

Alt göz kapağında mevcut cilt ve yağ doku fazlası, göz torbaları olarak ortaya çıkar. Bu deformite, daha yaşlı görünmenize sebep olabilir. Özellikle sabahları ve yorgun olduğunuzda belirginleşen bu durumdan kurtulmak istediğinizde, alt göz kapağı estetiği uygun bir çözümdür.

Tabi bu uygun çözüm seçeneği, yalnızca doğru hekim varlığında geçerlidir. Alt göz kapağı estetiği oldukça deneyim gerektiren ve yalnızca bu bölgede profesyonelleşmiş plastik cerrahi uzmanlarınca gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

Piyasada (ne yazık ki bu tabiri kullanıyorum) göz kapağı estetiği konusunda kendini yetkin gören, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi uzmanları dışında kendine “Fasiyal Plastik Cerrah” ismini takmış bazı hekimler mevcuttur. Bilinmelidir ki, böyle bir uzmanlık dalı ülkemizde mevcut değildir. Yetkin olmayan ellerde yapılan bu alt göz kapağı estetiği sonucunda, bazı istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

 

NORMAL ANATOMİ:

Alt kapağın normalde olması gereken yer ve şekli şu şekildedir:

“Gözün tam orta kısmında yer alan yuvarlak biçimli, renkli bölge (göz bebeği olarak bilinen yer), alt ve üst tarafta saat 6 ve 12 hizasında, alt ve üst göz kapağı tarafından 1 mm örtülür. Dinlenme halinde, mimik yapmazken saat 12 ve 6 hizasında gözün beyaz kısmı görünmez. (Şekil 1)

Alt kapak normalde göze bitişik bir biçimde durur.

 

 

PROBLEMLER

1- EKTROPİON: Alt göz kapağının aşağı kimi zaman aşağı doğru yer değiştirebilir ve hatta ileri durumlarda dışa doğru dönük şekilde durabilir. Alt kapak gözle bitişik biçimde durmamaya başlar. Kimi hastalarda bu öyle ileri bir hal alır ki, göz kapağının iç tarafı karşıdan bile görünür olabilir.

(Şekil2)

Ektropion varlığında gözde sulanma, devamlı rüzgar değiyormuş hissi, yanma ve batma olabilir. Gözle bitişikliği kalmamış alt kapak, gözü koruma fonksiyonlarını yerine getiremediği için göz kuruluğu gelişebilir. Göz kuruluğunun gece önlenememesi sonucunda gözün saydam tabakası zarar görebilir.

 

2- ENTROPİON: Ektropionun tam tersi bir hastalıktır. Göz kapağının içe doğru dönerek kirpiklerin göz içine değmesi ile karakterizedir. Kapak fonksiyonlarını yerine getiremediği için, yukarıda ektropion için sayılan komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

(Şekil 3)

 

TEDAVİ

Ektropion tedavisi, var olan problemin derecesi, hastanın yaşı ve cilt kalitesi, kaçıncı defa ameliyat olduğu gibi bir takım değişkenlere bağlı çeşitlilik gösterir. Genellikle çoğu tedavi seçeneği lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

 

a- Serbestleştirme ve yeniden doğru biçimde yapılan alt kapak estetiği: Bu yöntem, çoğu alt kapak estetiği sonucunda gerçekleşmiş olan ektropion vakalarını düzeltmektedir.

 

b- Wedge eksizyon: Genellikle alt göz kapağı estetiğinin üzerinden uzun zaman geçmiş ve alt kapak kenarının uzadığı durumlarda tercih edilir. Uzamış kapak kenarını kısaltarak (yay gibi gererek) ektropion düzeltilir.

 

c- Lateral tarsal şerit: Serbestleştirme ile düzeltilemeyeceğini düşündüğümüz ve wedge eksiyon işleminden kaçındığımız durumlarda genç hastalarda uygulanmalıdır. Alt kapak kıkırdağının göz çukurunun dış kenarındaki kemiğe sabitlenmesi işlemidir. Oldukça etkili sonuçları mevcuttur.

 

d- Deri yaması: Estetik dışında başka sebeple yapılan cerrahi işlemler sonucunda gelişen ağır ektropion durumlarında gerekebilir. Bu ek yama, genellikle üst göz kapağından alınır.

 

e- Z plasti: Kalacak izin önemsenmediği ya da iyi gizlenebildiği yaşlı hastalarda tercih edilmelidir.  Alt göz kapağını aşağı doğru çeken vektör üzerinde yapılan bir çeşit cilt yer değiştirme işlemdir.

 

f- Spacer uygulaması: Alt göz kapağı aslında 3 tabakadan oluşur. İç tabaka, orta tabaka ve dış tabaka. Ektropion eğer orta ve iç tabakadaki mevcut problemler nedeniyle de ağırlaşmışsa, bu durumda bu tabakaları destekleyecek kıkırdak ve mukoza desteği uygulanmalıdır. Gerekli olan kıkırdak ve mukoza; ağız içinden, kulaktan ya da başka bir yerden alınabilir.

Bir, Alt, Göz, Kapağı, Estetiği, Komplikasyonu, Olarak, Ektropion


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ