BEN ALIMI SÜRECİ

BEN ALIMI SÜRECİ

“Benler” yani nevüsler

Normal cilt renginden daha koyu renkli, nokta benzeri yapılardır. Sayıları bir kişide 100'ü geçebilir. Bazıları farkedilmezken, bazıları oldukça rahatsız edici olabilir.  Özellikle yüzdeki benler birçok kişi için şikayet sebebidir.

Çoğu gerçek bir sağlık sorunu nedeni olmaz. Çok az bir kısmı şekil, renk, kalınlık değişimi göstererek "hastalık" ortaya çıkarabilir. Bu tip "ben"lerin vücuttan cerrahi olarak uzaklaştırılması gerekir. Bunların dışındakiler kişiyi yanlızca "kozmetik" anlamda rahatsız edebilir.

Var olan tüm benler, cerrahi yöntem ve lazer uygulaması ile alınabilir. Cerrahi ile alınmaya değmeyecek küçüklükteki nevüsler, lazer ile yakarak alınması denenebilir.

Şimdi gelin ben alımı düşünenler için bu süreç nasıl işliyor adım adım üzerinden geçelim.

  • Hekiminiz ile yapacağınız ön görüşme sırasında benler muayene edilir. Görüşme sırasında tüm sorularınızı hekiminize sormanız ve net cevaplar talep etmeniz önemlidir. İşlemden sonra ne zaman güneşe çıkılacağı, ne zaman banyo yapılacağı ve dikişlerin ne zaman alınacağı konusunda mutlaka detaylı bilgi istemelisiniz.
  • Ben alımı lokal anestezi altında yapılır. İşlemden önce benlerin olduğu bölge uyuşturulur ve ardından steril hale getirilir.
  • Benlerin alımının ardından cilt yüzeyi estetik dikiş atılarak kapanır ve üzerinden ince bir bant yapıştırılarak dikiş izi örtülür. Tüm bu işlemler yapılırken siz herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezsiniz.
  • Genel olarak uygulama yapılan bölgeye 2 gün su değmemesini isteriz. Ancak hastanın mevcut durumuna göre, bu süreyi hekim belirler. Hekimin kararına göre bu süre kısalıp uzayabilir.
  • Hekiminiz alınan nevüslerin mikroskopik incelemesini talep edebilir ve çıkarılan nevüsler bir patoloji laboratuarına gönderilmesini isteyebilir.
  • Yüz bölgesinde 6-8 gün sonra dikişler alınır. Vücutta bu süre uzar. Dikişlerin alınmasından sonra cilt yüzeyine çoğu zaman yeni bir bant ya da sargı konulmaz.
  • Bir hafta kadar sonra iyileşmeyi gözlemlemek için hasta kontrole çağrılır. Dikiş atılan yerdeki iz zaman içinde iyileşme gösterir ve iz giderek silik ve belirsiz bir hal alır. Bu süre minimum 9 ay kadar sürer.
  • Eğer işlem yazın yapılmışsa dikiş alımının ardından güneş koruyucu kullanmak ihmal edilmemelidir. 
  • Ve en sık sorulan sorulardan birine de yanıt getirelim: Almış olduğumuz benler bir daha çıkmaz. Ancak farklı yerden, başka ben çıkması her zaman olasılık dahilindedir.
BEN ALIMI SÜRECİ, BEN, ALIMI, SÜRECİ


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ