Aşırı terleme kabusunuz olmasın

Terleme, vücudun normal ısı düzenlenmesi için gereklidir, ancak aşırı dozda terleme kişiye sıkıntı verir.  Özellikle yazın koltukaltları ıslanmış giysiler birçok kişi için rahatsız edicidir. Çalışan insanları sosyal açıdan çok zor durumda bırakabileceği gibi, terlemenin aşırı olduğu durumlarda kişi kötü koku nedeniyle kendini iyi hissetmez.

Her yaştan kişiler aşırı terleme sorunundan rahatsız olabilir. Fakat genellikle hastalar bu sıkıntının ergenlikte ortaya çıktığını belirtir. Geç dönemde ortaya çıkan aşırı terleme rahatsızlığının altında daha ciddi sağlık problemleri yatabilir. Çeşitli metabolik hastalıklar, ilaç yan etkileri, kalp hastalıkları, diabet, hipertiroidi gibi hormonal bozukluklar, nörolojik hastalıklar bunların arasında sayılabilir.

Eğer hiçbir hastalığa bağlanamıyorsa bu durumda bir nedeni olmayan aşırı terleme söz konusudur. Bir de üzerine sıcak hava ve bunaltıcı etkiler eklenince, terleme artar. Botulinum Toksin yani Botoks, ter bezlerinin çalışmasını kısıtlayarak etki gösteren ideal bir tedavi metodudur. Yaklaşık 4-12 ay kadar etkisini gösterir. Neredeyse hiçbir yan etkisi mevcut değildir. Uygulaması çok kolay ve kısadır ve güvenlidir.

Kişi sadece 10 dakikasını ayırdığı bir öğle arasında bile koltukaltına botoks yaptırarak aşırı terlemeyi durdurabilir. Koltukaltına ne kadar doz uygulanacağı da terlemenin dozuna göre hekim tarafından belirlenir.

 

Koltukaltı terlemesinin engellenmesi ya da azaltılması, acaba yüz bölgesinden ya da el bölgesinden de terlemeyi azaltır mı?

Op. Dr. Mert Demirel’in tedavi ettiği birçok hasta sadece koltukaltına uygulanan botox uygulaması ile yüz ve el bölgesinde de etki gördüğünü söylüyor. Peki bu nasıl olabilir?

Dr. Demirel bunu olumlu yönde değişen psikojenik faktörlere bağlıyor. Artık sosyal yönden kişiyi çok sıkıntıya sokan koltukaltı terlemesi olmadığı için kişinin stres faktörü önemli bir ölçüde azalıyor. Böylece el ve yüz bölgesinde de terleme oranı eskiye oranla ciddi bir düşüş yaşıyor. Bu teori birçok hastamızın bize verdiği geri dönüşlerle de desteklenmektedir.

Aşırı, terleme, kabusunuz, olmasın


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ