AMELİYATSIZ ESTETİK MÜMKÜN MÜ?

Yazılı ve görsel basında sıkça “ameliyatsız” kelimesi ile tanımlanan işlemleri görür olduk. Ameliyat fobisi olan, iyileşmek için zamanı kısıtlı olan birçok hasta için bu “ameliyatsız” kelimesi oldukça çekici. Ancak her işlem ve tedavide ameliyatsız da iyi sonuç almak mümkün olabilir mi?

“Ameliyatsız” tanımından sonra gelen kelimelere dikkat

Bilinçli bir hastanın bir işlem yaptırmadan önce onu çok iyi şekilde sorgulaması ve detaylı bilgi alması gerekiyor. Bunun için “ameliyatsız” ibaresini gördüğünüz yerde, bu kelimeden sonra gelenlere dikkat edin. Bu açıklamaya bir örnek üzerinden devam edelim

Örneğin: Ameliyatsız Meme Dikleştirme vaat eden bir yere, bunun nasıl mümkün olacağını hastanın sorması gerekir. Çünkü özellikle ileri derecede sarkma problemi görülen meme yapısında bunu dik ve dolgun bir şekle sokmak için fazla cildin kesilip atılması ve çeşitli cerrahi müdahalelerle memeye yeniden form verilmesi gerekiyor. Bu cerrahi bir ameliyattır ve ameliyat sonunda bir takım izler kalır. Ameliyatsız olarak uygulanan bir yöntem ise izsiz gerçekleşir ancak bu yöntemde deforme olmuş, sarkan cildi yok etmek mümkün değildir. Kısaca söylemek gerekirse ameliyatsız meme dikleştirme diye bir şey yoktur.

Yani büyük şeyler vaat eden “ameliyatsız” işlemlerde, hasta her zaman aradığını bulamayabilir. Bir takım şeylerin mantık ve bilim ışığında gerçekleşmesi için cerrahi olarak çeşitli işlemlerin yapılması gereklidir.

Hangi problemlerde ameliyatsız sonuç alınır?

Öte yandan bazı teknik ve yöntemlerle ameliyat yapılmadan da çok iyi sonuçlar alınabilir. Burada önemli olan “beklenti” aşamasında hastaya detaylı bilgi vermektir.

Yine bir örnekle devam edelim. Burun dolgusu ile burun ucuna bir miktar kalkıklık verilebilir ve hafif bir kemer dolgu ile gizlenebilir. Bu ufak değişimler, kişide büyük fark yaratabilir. Ancak hiçbir zaman bir burun estetiği kadar büyük bir değişim vaat etmez.

Çeşitli cilt problemleri gelişen teknolojik imkanlarla tedavi edilebilir ya da çok daha iyi bir duruma getirilebilir. Bugün birçok gelişmiş cihaz ve makine, radyofrekans, ultrason ve laser teknolojisi sayesinde cilt üzerinde çok başarılı sonuçlar verir. Ancak bu tip uygulamalar aşırı deforme olmamış orta yaş cildinde etkilidir. İleri derecede gevşemiş bir yüz ve boyun için, cerrahi olan yüz ve boyun germe işlemini tercih etmek hastaya hem zaman kazandıracak, hem de daha net ve başarılı sonuçlar verecektir. Dolayısıyla ameliyatsız işlemlerde alınacak fayda hastanın yaş-durum- beklenti üçlüsü ile doğru orantılı olarak artar.

Küçük Hileler

Estetik Cerrahi’deki imkanlar her geçen gün ilerlemekte ve yeni ürünler, yeni cihazlar piyasaya çıkmaktadır.

Botoks ve dolgu ameliyatsız girişimler arasında en sık tercih edilen uygulamalardır. Bunun yanında dinamik askı olarak bilinen teknikle de lokal anestezi altında çeşitli askılama teknikleri ile başarılı sonuçlar alınabilir. Bu askılar kaş kaldırma, yüz ve boyun germe için kullanılabilir. Kısa sürede uygulanır ve etkisini anında gösterir. Ancak askı ile yapılan uygulamalarda da işlemin bir etki süresi mevcuttur. Süre, işlemde kullanılan askı ipinin yapıldığı maddeye göre değişkenlik gösterir.

Sağlığınız Önemli

“Ameliyatsız” uygulamalar arasında, en çok araştırma yapılan konulardan biri de meme büyütme. Bir memenin olduğundan daha hacimli, dolgun ve büyük görünmesi için uzun yıllardır uygulanan en güvenli yöntem meme protezleridir. Bu uygulamada uzun ömürlü ve güvenilir protezler kullanılır. Peki protez olmadan meme nasıl büyüyebilir?

Ameliyatsız büyütme için krem sürme, ilaç kullanma ya da memeye bir madde enjekte edilmesi gibi öneriler karşısında hastanın son derece sorgulayıcı olması ve sağlığını her şeyden üstün tutması oldukça önemlidir. Size bunu vaat eden merkezlere “meme içine enjekte edilecek madde ne kadar güvenli, bu maddenin içeriği nedir, bu uygulama ne kadar zamandan beri yapılıyor ve güvenliliği nedir” gibi önemli sorularınıza mutlaka yanıt isteyiniz.

AMELİYATSIZ, ESTETİK, MÜMKÜN, MÜ?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ