ALT GÖZ KAPAĞI NERESİDİR?

Göz kapağı estetiği üç şekilde yapılıyor.

  • Üst göz kapaklarına
  • Alt göz kapaklarına
  • Ve her ikisine birden

Genellikle en sık yaptığımız Göz Kapağı Estetiği hem alt, hem de üst kapağa birden müdahale ettiğimiz şeklidir. Çünkü alt ve üst kapaktaki deformasyon eş zamanlı olarak tedavi edildiğinde hem işlem kendisini çok daha net bir şekilde gösterir, hem de ayna karşısında elde edilen sonuç çok daha uyumlu ve güzel olur.

Birçok hasta üst göz kapağındaki fazlalığa öylesine takılmıştır ki, alt kapaktaki problemi görmez. Hatta “alt göz kapağı da neresi?” sorusu bizim sıklıkla duymakta olduğumuz bir cümledir. Alt göz kapağı, alt kirpik dibinden başlayarak elmacık kemiğinin başladığı yere dek devam eden, ince ve hassas ciltli olan gözaltı bölgesidir.

Dışarıdan içeri doğru, aynı üst göz kapağı gibi, 3 katmandan oluşur. En üst tabakada cilt vardır. Cilt, yanak cildine göre çok daha incedir. Varolan göz altı morluğunun en büyük sebebi de budur. Yani aşırı ince, neredeyse transparan cilt nedeniyle cilt altı kılcal damarlar dışarıdan gözükerek "koyu" renk göz altlarına sebep olur. Ayrıca bu tabakada, göz açılıp kapanmasından sorumlu kas yapıları vardır.

İkinci tabakada "septum" denen yapı mevcuttur. Bir nevi destek yapısıdır.

Üçüncü tabaka, yağ tabakadır ki bu bölgede gereğinden fazla öne çıkan yağ dokunun, gözlerde "torbalanma" tabir edilen görünümden sorumlu olduğu gözlenir.

Alt göz kapağında ne gibi problemler oluşabilir?

  • Göz Altı Torbalanması: Göz altlarındaki fazla yağ fıtıklaşmalarından dolayı oluşan bir problemdir. Bu problemi yaşayan kişilerde alt göz kapakları şiş görünür. Yüze tıpkı uykudan yeni kalkmış gibi bir ifade katar. Tedavisi, göz kapağı estetiği sırasında alttaki yağ dokusunun fazlasının alınarak düzleştirilmesidir. Ya da daha çok benim yaptığım teknik olan "yağ transpozisyonudur". Yağ transpozisyonu tekniğinde, varolan fazlalık yağlar; tamamen alınmak yerine, yeri değiştirilir. Böylelikle hem torbalanmadan kurtulunur, hem de yanak bölgesi desteklenir. Daha düzgün bir geçiş sağlanır.
  • Göz Altı Çöküklüğü: Yukarıda saydığımız durumun tam tersinde, yani alt göz kapaklarında yağ yoksunluğunda ise göz altları çukur ve çökük durur. Bu durum ise yüze yaşlı ve cansız bir ifade katar. Tedavisi; işlem sırasında yapılan yağ enjeksiyonudur. Çöküklük, kişinin kendi vücudundan alınan mini mikro yağ dokuları ile dolgulanarak kalıcı bir biçimde giderilir.
  • Göz Altı Morluğu: En sık karşılaşılan durumlardan biridir. Göz altlarında oluşan koyu renkli görünümüm nedeni cildin renk değiştirmesi değil, cilt altındaki kan damalarının bu ince saydam gözaltı derisinden görünür olmasıdır. Göz altlarındaki aşırı morluk yüze uykusuz ve yorgun bir ifade verir. Işık dolgusu adı verilen bir uygulama ile buradaki mor görüntü hafifletilebilir. Uygulama yaklaşık 20 dakika kadar sürer, acısız ve ağrısızdır.  Ayrıca yapılacak PRP ile cilt kalitesi arttırılarak morluk azaltılır.
  • Göz Yaşı Oluğu Deformitesi: Elinizde bir yüz resmi alın. Bu resimde gözün iç kısmı ile burun arasında bölge "göz yaşı oluğunun üst ucu" olsun. Buradan başlayan oluk, aşağı ve dışarı doğru yönelir. Bu oluk, göz küresinin alt kısmında bulunan kemik çıkıntının cilt yüzeyinden görünen kısmıdır. Göz altı bölgesi ile, yanak bölgesini ayırır. Bu bölgedeki çöküklük, yorgun, bitkin bir ifade verir. Bu bölgeye derin planda yapılan dolgular ile daha aydınlık bakışlara ulaşılır.
ALT, GÖZ, KAPAĞI, NERESİDİR?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ