YAŞLILARDA BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği yaptırmak için hastanın karar verdiği yaş ortalamanın biraz üzerinde olabilir. Bu karar,  zamanla nefes almada oluşan problemler nedeniyle olabileceği gibi, daha güzel ve zarif bir burna kavuşmak isteyen ileri yaşlarda da hastalarımız da vardır.

Yapısal Farklılıklar

Yaşlandıkça vücutta bir çok değişim olur. Bu burun ve çevresinde şu şekilde kendisini gösterir;

1- Kemik doku: İncelir, zayıflar ve en önemlisi esnekliğini kaybeder. Bu nedenden dolayı yaşlı hastalarda kemik dokuya dokunmadan önce, hem hastanın hem de hekimin iki defa düşünmesi gerekir.

2- Cilt doku: Kendini yenileme gücünü kaybeder, kurur, ve kolay kırışır.

3- Ciltaltı doku (dermis): Kollajen lifler ve yapı taşı olan hyaluronik asit giderek azalır ve dermal doku "incelir". Kolay yaralanır ve zor torparlanır.

4- Kıkırdak ve bağ doku: Bağlar azalan kolajen lifler nedeniyle direncini kaybeder. Kıkırdak doku Beslenme ve oksijenlenme azaldığından dolayı iyileşmesi ve şekil alması zorlaşır.

İletişim

Yaşlı hastanın talep ve arzularını iyi dinlemek gerekir. Aslında buraya kadar yaşlı-genç pek te farketmiyor. Yaşlı hastada, nelerin olabileceğini değil de nelerin zor olup- ya da olamayacağını iyi anlatmak gerekir.

Kemik dokuya müdahale açısından çekingen davranmak gerekir. Keza hastanın yaşı ve sosyal durumu ile orantısız isteklerini "yumuşatmak" önemlidir.

Ayrıca yaşlı hastada ek sağlık sorunları gözden kaçırılmamalıdır. Kalp, yüksek tansiyon rahatsızlığı, akciğer ve metabolik hastalıklar değerlendirmelidir. Bu hastalıkların hem anestezi hem de ameliyat sonrası iyileşme dönemlerini komplike edeceği unutulmamalıdır.

Bu yüzden de ileri yaşlardaki operasyonlar söz konusu olduğunda önem verilmesi gereken ilk şey sonuç ve beklentiyi öğrenmek adına “iletişimdir”

“Hasta tam olarak neden mutsuz, ameliyattan sonra nelerin değişmesini bekliyor, iyileşme dönemi için zamanı var mı, sağlık koşulları buna uygun mu, psikolojik olarak bu sürece hazır mı” gibi sorular ileri yaş burun hastaları için ilk olarak ele aldığım konulardır.

Minimal Yaklaşımlar

İleri yaşlardaki hastalarda dokular yaşlanıp inceldiği için, her zaman minimal yaklaşımlarda bulunmak gerekir. Büyük yaklaşımlar çoğu zaman “Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak” deyimini akıllara getirebilir. Var olanı koruyarak buna küçük küçük eklenecek kazançlar uzun vadede hastayı daha mutlu edecektir.

İyileşmek İçin Küçük Destekler

İleri yaşlarda yapılan burun estetiği sonrası hastanın rahat bir iyileşme dönemi atlatması için ona yardımcı olabilecek etkiler vardır. Bunlardan ilki hastanın stressiz ve rahat bir psikoloji içinde olmasıdır. Panik atak hastaları ya da fazlaca kaotik düşünen, sürekli olumsuza odaklı olan hastalar diğerlerine göre çok daha zor ve stresli bir iyileşme süreci atlatır.

Bu dönemde daha önceden kullanılan ilaçlara ne zaman devam edileceği konusunda mutlaka hekim görüşü alınmalı, ezbere ilaç kullanımı yapılmamalıdır.

Bununla beraber dengeli bir beslenme, yeterli sıvı alımı, açık havada zaman geçirme, film ya da kitap okuma gibi kişiyi zihnen dinlendirecek etkinlikler de bu süreci atlatmak için hastayı destekler.

YAŞLILARDA, BURUN, ESTETİĞİ


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ